Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи поставят началото на проучването на пещерите в Албания

Алексай Жалов за 30-годишните изследвания в балканската страна

5
Иван Иванов на излизане от пропаст
Снимка: Алексей Жалов




Пещерняците са хората, които изследват едни от последните бели петна в познанието за планетата ни. 
Преди 30 години български екип започва да проучва пещерите в Албания и така поставя началото на спелеологията в тази балканска държава. 

Беше като приказка, разказва Алексей Жалов, ръководител на многобройни български и международни експедиции. Тази есен той запозна публиката на Банско филм фест с българския принос в Албания.

Алексей Жалов

"През януари 1991 г. получих писмо на странен език, който тогава не ми беше понятен и който впоследствие се оказа, че е албански. В него доайенът на албанските пещерняци - дотолкова, доколкото ги имаше, пишеше, че научил от едни французи за нас, че сме много добри спелеолози, много изявени, и ако може - да си сътрудничим... От това писмо започна всичко" - казва Жалов в интервю за БНР.

Георги Ташев

По онова време Албания е затворена страна, почти нищо не се знае за пещерите там и това е шанс българските спелеолози да бъдат пионери в проучванията. От 1992 г. започват систематични експедиции.



Първият спомен от Албания

"Една ограда, в един мъглив ден, отваря се врата и двама граничари с ватенки, ушанки и шмайзери ни говорят нещо на непознат език. След това добре облечен човек, говорещ перфектен английски, ни кани в един офис, пита ни къде отиваме, ние му отговаряме и той се бие по главата. Това бяха първите дни на албанската демокрация". 



"В Шкодра, където месец по-рано имаше студентски вълнения и бяха убити трима студенти, местата, където бяха убити на улицата, бяха оградени с камъни и бяха пълни с цветя. Нямаше ток, нямаше вода и вечерно време по улиците се стреляше - беше ноември 1991 г."



Това обаче не спира българските спелеолози и така биват открити и описани 268 пещери. Освен това изследователите ни работят за утвърждаване българското малцинство в тази страна, което бива официално признато от Тирана през 2017 г. 

Алексей Жалов в Банско

Интервюто с Алексей Жалов можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?  Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса .  На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..

публикувано на 28.11.24 в 18:25

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34