Европейската агенция за киберсигурност още не е публикувала доклада си за 2022-ра година, но Ифигения Леа посочва, че заплахите в киберпространстото сега са обвързани повече с конфликта в Украйна.
"По отношение на киберпрестъпленията, миналата година бяха свързани с Covid-19. Тази година фишинг писмата са свързани с конфликта. Забелязваме също хакери, които работят в полза на други. Това означава, че хора с по-малко знания имат достъп до по-специализирани умения. Както и миналата година и тази имаме атаки по веригата на доставки. Имаше и няколко хибридни атаки. Конфликтът тази година промени значително ситуацията. Защото заплахите идваха от страна на действителни участници в конфликта. Кибератаките с искане на откуп остават главната заплаха за миналата и тази година. Тенденцията обаче се измести миналата година от двойното изнудване към по-сложна схема. Ремоут десктоп и фишинг атаките остават векторите, от които започват атаките за изнудване. Самите групи за изнудване са доста трудни за засичане. Те изчезват и се появяват под ново име. Малуеърът остава проблемен. В големите търговци засякохме увеличаване на уязвимостите. В писането на малуеъра имаше екзотичен език. За да попречи на инженерите да се борят с него. Искането на ранзъмуеъра се развива като бизнес модел. Използването на малуеър също".
Тя заяви, че тази година докладът отчита повишение на атаките тип „отказ от услуга“.
"Разновидност на изнудването отчитаме. Хакерите искат откуп, за да спрат с атаките тип „отказ от услуга“. И това даже е съпроводено с криптиране на данните и извличането им. А тип „отказ от услуга“ се използва, за да се окаже натиск върху пострадалия, за да плати откупа. Атаките тип „отказ от услуга“ се преместват от засягането на стационарни компютри към мобилни устройства и такива, свързани с „интернет на нещата“. Причината за това е, че те са и по-уязвими на атаки".
На целия този фон специалистите от България обясняват, че е добре да има законодателство, което да регулира правилата за мрежовата сигурност. Вихрен Славчев, директор в технологична компания в областта на сигурността припомня, че в момента ЕК подготвя нова наредба за мрежовата сигурност – т.нар. от специалистите НИС 2. И в нея вече са включени сектори като възобновяеми източници, здравеопазването, водоснабдяването, отпадните води.
"Виждаме колко важно става да следим сигурността на възобновяемите източници. Друго много важно звено това е здравеопазването. До момента никой не отричаше, че болниците и лечебните заведения са обект с особено значение, но в момента тази наредба се опитва да въведе изисквания за компаниите, които извършват клинични проучвания, компаниите, които произвеждат базови фармацефтични материали - колко те ще бъдат важни за науката и света като цяло".
Любомир Тулев, експерт по информационна сигурност, предупреждава, че въвеждането на регулация, ще увеличи не само изискванията към фирмите да си проверяват системите. Но ще отвори своеобразна ниша в пазара за търсенето на компании, които разбират от това.
"Регулацията след себе си налага да бъдат направени съответни инвестиции. Компаниите, които произвеждат софтуер и хардуер ще бъдат задължени да правят такива проверки за сигурността на продуктите преди да бъдат пуснати на пазара. Не малко компании в момента по света правят това без да има регулация. Водещите европейски и американски компании го правят и без да има регулация. Те искат да защитят продукта си и да защитят своите потребители. Сега това трябва да се фокусира и върху другите компании, които не го правеха, но искат да продават на европейския пазар. Всички производители на софтуер ще трябва да интегрират процес по тестване на компонентите".
Наскоро Министерството на иновациите и растежа обяви, че ще има от 3000 и 20 000 лева безвъзмездна финансова помощ за малки и средни компании, които искат да повишат киберсигурността си. А Петър Кирков, директор на дирекция „Мрежова и информационна сигурност“ в Министерството на електронното управление обясни.
"Единият от проблемите е, че повишавайки тези изисквания компаниите трябва да направят финансови разходи. Много добре разбираме нуждата от финансиране на киберсигурност. Паралелно с регулацията в Европа текат процеси по осигуряване на финансиране".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Русия извърши тази нощ най-голямата си атака с дронове и ракети срещу Киев от началото на войната през февруари 2022 г. Столицата на Украйна бе атакувана с над 550 дрона и 11 ракети. Атаката бе извършена няколко часа, след като американският президент Доналд Тръмп проведе телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин. Поредна..
Вотът на недоверие срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е инициатива, на която евродепутатите имат право - това каза в отговор на журналистически въпрос говорителката на Комисията Паула Пиньо и отказа повече коментари. Вотът е по инициатива на румънския евродепутат консерватор Георге Пиперя, която събра необходимия..
35 са вече ранените при двете експлозии на бензиностанция в Рим. Сред пострадалите са 18 полицаи и пожарникари, притекли се на помощ след първата експлозия. Един пожарникар е в тежко състояние, както и мъжq спасен от пламъците на възпламенилия му се автомобил. Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Двата взрива..
На протеста пред сградата на парламента срещу въвеждането на еврото се стигна до кратко напрежение, след като недоволните се опитаха да стигнат до входа на сградата. Полицай припадна заради горещините и получи помощ по време на демонстрацията, организирана от партия "Възраждане". Няма сериозна опасност за здравето му, заявиха от СДВР...
47 души са ранени, сред които и 17 деца, при катастрофа в Атина между два автобуса от градския транспорт. Двата автобуса са се движили в една посока един след друг по посока от Атина към Сунио. Били препълнени с пътници, казаха пред медиите пътуващите. Катастрофата е станала тази сутрин в южното атинско предградие Вула. От службата на..
Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски е категоричен, че кабинетът "Желязков" ще изкара целия мандат от 4 години. В кулоарите на парламента Пеевски каза: "Моята оценка е, че трябва всички да се събудят, да спрат с това губене на време, с тези вотове, да работим за хората, да си вършим работата, за която са ни пратили. Едно казвам на..
Крайно време е да се започне експертна дискусия за данъчната ни система, защото приходите изостават от разходите, казваме 3% , но това са 6 млрд. лв. при сегашния БВП, каза в интервю пред БНР Димитър Събев от БАН. "Да се върви и в посока данъците да се реформират, говоря за преразпределение - махане на плоския данък, въвеждане на..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..