Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Все още са много силни регресивните сили, които дърпат към разпад, деструкция, саботаж"

Харалан Александров: Бащите си връщат властта от развилнелите се деца. Започва консолидиране около патриархални фигури

"Както винаги се случва в патриархалните общества, надделяха разумът и мъдростта на възрастните"

Харалан Александров

"В патриархалните общества винаги когато бъде изпуснато управлението и децата се развилнеят, идват бащите отново. Много е интересно какво ще сътворят бащите, защото е съвсем сигурно – че започна този обрат. Дали децата ще се смирят, или ще направят някаква радикална простотия – аз очаквам второто, тъй като те не искат да пораснат."

Този метафоричен прочит на последните политически събития у нас направи социалният антрополог Харалан Александров в интервю за БНР.

Той определи поведението на лидерите на ПП като "тежко инфантилно, безотговорно и разрушително" и подчерта, че БСП изведнъж си е дала сметка, че "трябва спешно да се евакуира", защото оставайки във връзка с палавите и разрушителни деца, започва да генерира огромни загуби".

"Български възход" се държи като съседа или роднината, който отскоро е в къщата и е притеснен от ...(не се разбира – бел. ред.), който наблюдава. Докато "Възраждане" е с особен статут – това е порасналият, но много сърдит и гневен син, който иска да преоснове цялото стопанство. ДПС е малко по-далечен роднина, който е носителят на дълбоката патриархална подреденост, разумност и структурираност. С този ход на Корнелия Нинова тя има всички шансове да си върне символната роля на майката, която ѝ подхожда и с която много добре се справя. Провалът на децата е и неин провал."

"Както винаги се случва в патриархалните общества, надделяха разумът и мъдростта на възрастните, които се видяха в чудо от тези разглезени, кресливи деца, които тропат с краче и искат да стане тяхното, и взеха нещата в свои ръце", смята Александров.

"В патриархалното общество децата са много свидни и скъпи, на тях винаги им се дава повече, отколкото са заслужили. По начина, по който партиите на промяната бяха наградени за това, че са млади. Сега възрастните си вземат обратно властта – това е процес, който започна и ще се задълбочава, и същевременно се опитват да се ориентират какво се случва – защо тези деца са толкова кисели, защо са толкова капризни, и най-накрая – какво точно искат, понеже не е много ясно. Те искат да пречат, искат да саботират и вероятно ще продължат да го правят", коментира социалният антрополог в предаването "Преди всички".

Преди да се е сдобрило семейството, се налага да бъдат взети спешни мерки за управление на стопанството, което върви на зле, отбеляза в анализа си той.

"Докато тече семейната кавга, няма кой да нахрани прасето, кокошките. Върви на разсипия положението. Драгият избирател не е в ролята на прасето. Драгият избирател е в ролята на втрещения наблюдател. Икономиката е в ролята на прасето. В момента прасето гладува. Всички обедняват много осезаемо и това е резултат на развилнелите се деца, които продължават да тропат с краче, отказват на поемат отговорността за провала си и държат да стане на тяхното."

Харалан Александров допълни, че именно заради това започва консолидиране около патриархални фигури като Вежди Рашидов.

По думите му "всеки път, когато е радикално и брутално предизвикана патриархалната власт", след като "твърде наивно е дала на следващото поколение управлението на стопанството", тя започва да си връща властта  и това се случва в момента у нас.

Във властта имаме вече трима генерали – Борисов, Радев и Янев, "утрояване на патриархалната власт в лицето на възрастни, строги, дисциплиниращи мъже", които носят точно този дневен ред – на подредеността, дисциплината, йерархията и авторитета и на някакво ниво заплахата от наказания", обрисува в детайли ситуацията Александров.

Според него в първите дни на новия парламент наблюдаваме "плах и неособено успешен опит да се нормализира ситуацията, като мъчително, поотделно, в малки групи започват да влизат в разговор", след като дълго сме били в режим на взаимно охулване, но "все още са много силни регресивните сили, които дърпат към разпад, деструкция, саботаж".

Харалан Александров счита, че да се изгради здраво управление е невъзможно, тъй като "силите на разрушението и разпада са много мощни все още – много лесно им се получи първия път и няма да се откажат току-така".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00