Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деница Петрова, "Грийнпийс": Украйна трябва да изгради енергийната си ситема по нов начин

Деница Петрова
Снимка: Ирина Недева

Нахлуването на Русия в Украйна подчерта неотложността на реформа в глобалната енергийна система, както и намаляването на зависимостта на Европа от Руската федерация.

Украйна отново ще трябва да изгради своята инфраструктура, напомни пред БНР Деница Петрова, която е ръководител на отдела на „Грийнпийс“ за Централна и Източна Европа.

„Утре в Берлин започва голяма конференция за реконструкцията на страната. Моите колеги настояват за един друг тип развитие – зелено. Те казват, че няма място за изкопаеми горива в нова Украйна“

Украинското ръководство обаче създава план за възстановяването на страната, който е доста назадничав, обясни тя в предаването „Хоризонт до обед“.

„Но ако Украйна иска да стане част от Европа, тогава ще трябва да влезе в рамката на климатичните цели и един нов вид енергетика и защита на природата. Европа иска до 2030 година да намали своите емисии. Украйна трябва също да помисли върху това, въпреки че е трудно по време на война. Правителството се е съсредоточило върху оцеляването на страната, но е важно и дали тя ще тръгне напред или ще се върне назад“.

Трябва да говорим за нова система от възобновяеми енергийни източници, смята Деница Петрова.

„Колегите ми в Украйна я наричат енергия на свободата, защото тя е слънцето и не спонсорира войната“.

Правим списъци от престъпления срещу околната среда, извършени от Русия в Украйна, обясни тя.

„Има регистрирани над 100 такива. Става въпрос не само за разрушаването на големи инфраструктурни проекти, при които възниква риск за околната среда. Всяка война вреди на цялото биоразнообразие“.

Следим голямата ядрена централа „Запорожие“, обясни Деница Петрова.

„Има хора, които го правят ежедневно. Не може обаче да гарантираме, че нищо няма да се случи. Продължава да съществува риск“.

Безумно е , че все още говорим за ядрени, оръжия, опити и централи, заяви тя и напомни, че организацията, която представлява се бори с тях от 50 години.

Цялото интервю на Ирина Недева с Деница Петрова може чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
АМ

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00