Светът днес отбелязва Деня за борба с полиомиелита. Това се прави от 1985 г. по инициатива на организацията "Ротари Интернешънъл" с подкрепата на Световната здравна организация.
В повечето държави от Европа и Америка децата биват ваксинирани в най-ранна възраст, но милиони деца в Азия и Африка все още се разболяват от детски паралич. Усилията на международната общност са насочени към създаването на условия за ваксинация на децата навсякъде по света.
Изкореняването на полиомелита е най-голямата, значима и дългогодишна програма на "Ротари Интернешънъл", обясни пред Радио София Виолина Костова (▼) от "Ротари – София". Заболяването е открито преди доста години. То е много тежко и засяга предимно децата от 1 до 5 години.
Именно "Ротари Интернешънъл" е в основата на старта на първата масова имунизация на деца.
"Тя започва във Филипините през 1979-а с имунизация на 6 хиляди деца. И оттогава досега са имунизирани над 2,5 млрд. деца в повече от 110 държави", допълни Костова.
През последните няколко години само две страни (Афганистан и Пакистан) са докладвали случаи на полиомиелит, причинени от дивия вирус, но специалистите напомнят, че никое дете не е в безопасност, докато не ваксинираме всяко дете.
Чуйте разговора на Лилия Големинова.
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..