Завърши тържествената сесия по повод "140 години законодателство на българските общини" в к.к. Албена по време на годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България.
Официален гост на сесията беше вицепрезидентът Илияна Йотова, която от сцената предупреди присъстващите кметове и общински съветници да се подготвят за тежка година, в която в условията на инфлация и редица кризи те ще трябва да проведат и своята кампания за предстоящите местни избори.
От Сдружението на общините раздадоха и своите традиционни награди и призоваха централната власт да бъде добър партньор на местната, за да се работи в полза на хората.
На 12 октомври 1882 година в Княжество България е приет първият Закон за общините и градското управление, който е утвърден с указ на княз Александър Първи Батенберг. Законът за първи път регламентира устройството и дейността на местните органи на държавната власт – общинските съвети, кметовете и техните екипи.
Законът за общините и градското управление установява общината като основна административна единица в държавата. Интересното е, че в него се използва изразът "членове на общината", а не съвременното "жители на общината".
Законът определя кмета като представител едновременно на правителствената власт и на интересите на общината.
Кметът още е призван да надзирава и да се грижи, той е отговарял и за пожарните команди, за складовете, фабриките и други, които са опасни за общественото здраве, за чистотата, осветлението, строителството на нови сгради и събарянето на онези, които грозят градовете.
Като изключително трудни определи председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов изминалите две години, през които заради Covid пандемията и последвалата война в Украйна местните власти не са разчитали на финансиране по европейски програми.
Като допълнителна трудност той определи и липсващия диалог с предходното правителство.
Като гласът на България определи представителите на местните власти вицепрезидентът Илияна Йотова, който, по думите ѝ, трябва да бъде чут от всички останали институции и от всички, които вземат решенията. Вицепрезидентът обърна внимание и на нуждата от по-голяма финансова независимост на общините и изрази увереност, че това ще подобри работата на местната власт в услуга на обществото.
По време на сесията вицепрезидентът обяви, че от днес започва подписването на приоритетните за общините инвестиционни проекти, одобрени от Министерския съвет. Те се отнасят към ВиК инфраструктура, общински пътища и улична мрежа.
В списъка са включени 234 обекта на обща стойност от малко над 406 милиона лева. Съгласно решението на Министерския съвет всички средства ще бъдат налични в общинските бюджети до края на 2022 година.
Вицепрезидентът обяви, че е провела предварителен разговор с министъра на финансите по тази тема.
Илияна Йотова заяви, че е необходима по-голяма финансова автономност за общините. "Децентрализацията засилва демокрацията, защото сближава вземането на решенията с тези, които пряко са засегнати", посочи вицепрезидентът.
В края на днешната тържествена сесия НСОРБ раздаде и своите годишни награди на общини, институции и медии.
Гласуването на кандидатурата на Росен Желязков за премиер, както и структурата и съставът на Министерския съвет, са първа точка в дневния ред на парламента. Предложеното правителство с премиер Росен Желязков е резултат от двумесечни преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ". От..
Няма да има изслушване и избор на главен прокурор. По предложение на членове на ВСС, което предстои да се гласува, процедурата ще бъде прекратена в очакване на публикуването в Държавен вестник на промените в Закона за съдебната власт. Две от тях забраняват избор на някой от тримата големи в съдебната система. Става дума за текста,..
Британският премиер Киър Стармър пристигна в Киев, за да подпише документ за така нареченото "100-годишно партньорство" с Украйна. Това е първото посещение на Киър Стармър в Украйна от встъпването му в длъжност миналото лято в знак на подкрепа за страната дни преди Доналд Тръмп да влезе отново в Белия дом. Той беше посрещнат на гарата в..
Народното събрание ще гласува предложеното от ГЕРБ-СДС редовно правителство с премиер Росен Желязков. Кабинетът "Желязков" – трима служебни министри запазват постовете си. Кои са новите? Правителството с премиер Росен Желязков е резултат от двумесечни преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН. Вчера..
Надявам кабинетът да бъде избран и да има дълъг и успешен мандат, заяви пред журналисти служебният премиер Димитър Главчев преди началото на днешното пленарно заседание, на което предстои гласуването на проектокабинета на кандидат-премиера Росен Желязков, излъчен от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "Няма неработещи системи, предаваме..
ПП-ДБ ще бъде конструктивна опозиция и ще гласува единно против кабинета на Росен Желязков, заявиха преди заседанието съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Кирил Петков: Ще сме принципна опозиция и гласуваме против този кабинет НС гласува предложеното от..
Доста лекарства липсват, това стана редовно в последните години. В момента липсват 388 по лекарско предписание. Те попадат в различни фармакологични групи, най-изразено е в "кръвотворене". Там липсват 61 антитромботични лекарства. Има и антихеморагични, които действат по обратен начин. Това съобщи Николай Костов, председател на Асоциацията..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..