"Основната причина за промени в изборния закон е, че партиите в парламента смятат, че чрез промяна в правилата могат да създадат по-благоприятни условия за по-добър изборен резултат. Големият дефицит, който стои зад подобен тип действия на парламентарните партии, е, че предложенията, които формулират, не се основават на анализ на това какви са същинските проблеми в изборния процес. Този дефицит експертите посочват от години, когато се обсъжда изборното законодателство. ... Фокусираме се върху машинното гласуване или хартиените бюлетини, а това са измислени от партиите проблеми, които смятат, че биха решили по-големите им проблеми за доверието, което желаят да получат от гражданите. Има по-съществени проблеми в нашия изборен процес".
Това каза пред БНР Ваня Нушева, преподавател по политическо поведение, избирателни системи и изборна администрация.
По думите ѝ чрез хартиените бюлетини в по-голяма степен може да се проконтролира начинът, по който са гласували избирателите:
"Може в значително по-голяма степен да се извършват манипулации с бюлетините при броенето им. Както и по-съществени изменения на официалните данни в протоколите, тъй като хората, които броят бюлетините, не винаги коректно попълват резултатите от изборния процес".
Ваня Нушева подчерта, че рискът от неволни и съзнателни грешки при отбелязване на изборните резултати в протоколите се намалява в значителна степен от използването на автоматизирана технология за установяване и отпечатване на резултата от вота чрез машинния протокол.
В предаването "Нещо повече" тя подчерта, че Изборния кодекс е предвидена опция за видеонаблюдение в секциите при преброяване на бюлетините, включително и при машинното гласуване:
"Тази опция е предвидена след резултатите от последното преброяване на населението. Някой може ли да обясни каква е логическата връзка между последното преброяване на населението и въвеждането на видеонаблюдение на броенето на бюлетините? ... Една цяла система за видеонаблюдение е предвидена в Изборния кодекс, която е напълно абсурдна, когато говорим за видеонаблюдение при преброяване на резултатите от машинния вот, когато протоколът просто се принтира".
Нушева обясни, че не видеонаблюдението е техниката за установяване дали коректно работят машините, начинът е чрез проверка на софтуера.
"Правилата, по които се провежда предизборната кампания, особено в обществените медии, са абсурдни и са една от съществените причини за отблъскване на избирателите от наблюдаване на кампанията", коментира още тя.
Интервю на Диана Янкулова с Ваня Нушева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.