Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пришълец в странджанско село се оплаква от местните животновъди. Какво се случва там?

Купувачът на бунгало недоволства от отглеждането на голям брой животни в дворовете на къщите. Това обаче е местният поминък

Снимка: Даниела Костадинова

Жители на странджанското село Сливово са превърнали дворовете на къщите си в обори. Там те отглеждат не ограничен брой животни, а цели стада. Зелените площи в селото са утъпкани от кравите и козите, по улиците има тор, а къщите са пълни с бълхи и кърлежи, твърди слушател на БНР, който сигнализира за нередностите.

В Сливово живеят 70 души. Животновъдството е основен поминък.

В къщите се отглеждат животни. Много от дворовете са регистрирани като лични стопанства, но има и 4 -5 къщи, които са превърнали дворовете си в големи обори. Според нормативните изисквания, когато животните се отглеждат със стопанска цел, те трябва да бъдат изведени извън населеното място - във ферма или стопански двор.

Пред година Янко Калпакчиев се купува имот в селото и остава неприятно изненадан.

"Като влизате в селото, всичко е зарито с тор – от крави, от коне, от кози, и мръсотията е голяма", описва обстановката той и определя като недопустимо в селото да има заграждения с електропастири, защото това е опасно и за децата.

Калпакчиев е подавал устни сигнали. Твърди, че има и жалби до кметството и полицията, но "изглежда не им се обръща внимание". Той проявява разбиране към къртовския по думите му труд на животновъдите, но е категоричен, че мястото на тази дейност не е в селото.

Снежина Русатева е кметски наместник в Сливово вече два мандата. Запозната е с проблема. Въпреки че става въпрос за извършено нарушение, Русатева се опитва да представи случая като личен конфликт.

Въпреки това тя уточнява, че са предприети мерки за извеждането на стадата с животни извън селото.

"Всичките имат регистрация за стопанство. Всички имат лично стопанство", казва кметският наместник.

"За да ги изместите тези животни, трябва да има определени условия, защото вървят защитници за защита на животните. Това с магическа пръчка не може да стане", пояснява Снежина Русатева.

Тя уверява, че животните се пръскат от ветеринарен лекар.

"Г-н Янко Калпакчиев преди да купи бунгалото знаеше, че има животни. Защо го купи? Ето, къщата срещу нас се продава. Защо не купи нея? В края на краищата, той е нов, идва тук. Тези хора живеят, откакто са се родили и с това се препитават."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Даниела Костадинова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38