Фармацевтичните компании разчитат на доброволци за провеждането на експериментите.
Участниците могат да получат продукт от експерименталното изследване или пък неактивно вещество – плацебо, в зависимост от клиничния план на проучването.
За да се включи човек в подобна изследователска програма, най-напред се попълва анкета, след което става ясно дали съответният кандидат е одобрен за експеримента.
Участниците в проучването получават свързана с проучването грижа от лекар или изследователски екип.
От медицински център за клинични изпитвания поясняват, че използват лекарства, които все още не са на нашия пазар.
"Затова се провеждат тези клинични проучвания за нашата популация."
Има ли рискове и кой носи отговорност?
"Няма опасност, доколкото зависи как ще отреагира вашият собствен организъм към някое от лекарствата."
Ако се получи неблагоприятен ефект, програмата се спира за съответния участник. Отговорността обаче си я носи само той.
Заплащат се транспортни разходи за придвижване – около 50 лева за всяко посещение в рамките на програмата.
"Почти всеки месец идват пациентите. Идва се за изследвания на кръв, в рамките на няколко часа."
От Министерството на здравеопазването уточняват, че всички клинични изпитвания върху хора се "провеждат и докладват в съответствие с правилата на добрата клинична практика, които са международно приет, хармонизиран стандарт".
Клинично изпитване на територията на България започва след получено разрешение от Агенцията по лекарствата.
Някои от запитаните от "Хоризонт" жители на София биха се включили с охота в подобна дейност, други се страхуват и имат резерви.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..