На 20 октомври 2022 г. известният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов беше удостоен във Виена с почетното звание “Професор“ от Министерството на културата и с указ на президента на Република Австрия. Официалната церемония се състоя в залата на Künstlerhaus, а високото отличие бе връчено от д-р Дорис Волфсленер. В своето слово тя изтъкна особените заслуги и принос на проф. Евгений Шевкенов за издигане престижа на културата и музикалното изкуство в Австрия в качеството му на дългогодишен инструменталист - цигулар, диригент и музикален педагог. Многократно бе подчертана неговата забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.
Трудно е да бъдат изброени всички артистични постижения на проф. Евгений Шевкенов. Роден в семейството на известната оперна певица и вокален педагог проф. Елена Балджиева и пианиста Владимир Шевкенов, той започва своето обучение по цигулка на 6-годишна възраст и продължава в Училището за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков“ – Пловдив. След Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София Евгений Шевкенов завършва и Виенския университет за музика и изпълнителско изкуство. Още по време на своето следване в Австрия свири в оркестъра на Щатсопер и Виенската филхармония, с която гастролира и на Летния музикален фестивал в Залцбург под палката на известни диригенти, сред които Николаус Арнонкур, Сейджи Озава, Рикардо Мути. Концертирал е като солист в над 40 държави и в престижни зали като Карнеги хол - Ню Йорк, Музикферай и Концертхаус - Виена, Метрополитън арт център - Токио, Симфоничната зала в Осака и др.
През 2000 г. Шевкенов получава почетно австрийско гражданство за изключителни постижения в областта на изкуството, а през 2001 г. основава “Ensemble Concertante Vienna“ и печели международно признание като негов солист и диригент. Преподавал е цигулка в Консерватория “Густав Малер“ , а в момента работи в Консерватория “Рихард Вагнер“ във Виена. От 2013 г. редовно провежда Майсторски класове в рамките на “Wiener Musikseminar“. От 2014 г. оглавява Културния комитет към “Vienna Economic Forum“. Носител е на множество национални и международни награди. Проф. Евгений Шевкенов е артистичен директор на Международния фестивал на камерната музика в Пловдив.
В рамките на официалната церемония на 20 октомври във Виена лаудацио произнесе известният и уважаван в австрийските и международни музикални среди диригент и композитор проф. Курт Шмид.
За слушателите на програмата “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" проф. Шмид сподели:
“С Евгений Шевкенов се запознах преди 20 години. Той свиреше в оркестъра, който аз диржирах, и веднага ме впечатли неговият професионализъм. Рядкост е някой с такава отдаденост и задълбоченост да музицира не само на самия концерт, но и по време на репетиция. За неговата творческа натура е типично това вдъхновяващо излъчване, тази способност на Евгений Шевкенов да предава своята вътрешна емоция - било в личен контакт, или на сцената. Друг съществен фактор е музикалната история на неговата фамилия, неговите корени от четири поколения досега. Пра-прадядото на Евгений Шевкенов е австриец - Едгар Блюмел. Той завършва Виенската музикална академия с виолончело, композиция и дирижиране и в края на 19. век идва в България. Родителите на Евгений също са известни музиканти – всичко това е безценен фундамент, върху който той стъпи и успешно продължи традицията на своята фамилия.“
Специален гост на церемонията във Виена беше проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак - ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, която също бе любезна да разкаже накратко своите впечатления от събитието. За финал проф. Евгений Шевкенов сподели своята емоция след удостояването му с високото отличие.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..
Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не..
Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където..