Имаме повод да си припомним изкуството на големия наш хоров диригент Марин Чонев - създател и дългогодишен ръководител на Представителния смесен хор „Морски звуци“ във Варна, един от най-престижните в историята на българското хорово изпълнителско изкуство. Отбелязваме 90-годишнината от рождението на маестрото - на 21 октомври 1932 г.
С тъга си спомням времето - втората половина на ХХ век, когато в България имаше невероятни хорове, на които се възхищаваше целия свят - хорове с пищна звучност, богат репертоар, изключителна вокална подготовка, хорове, които имаха качествата на професионални състави. Точно такъв беше и „Морски звуци“. За съжаление това богатство се разпиля с времето - един по един тези състави изчезват. А “Морски звуци“ е участвал и е носител на високи отличия от най-големите хорови фестивали, като Мидълзбро, Гориция, Корк, Кантанигрос, Варненския международен хоров фестивал. Хорът е познат в цяла Европа, гостувал едва пъти и в САЩ, където е изнесъл над 40 концерта. Хор с много обширен репертоар - творби от Ренесанса до наши дни, включително и кантатно ораториални произведения, много песни от български композитори. И зад всички тези високи постижения стои упоритият и прецизен труд на Марин Чонев - винаги скромен, лъчезарен, знаещ музикант.
Разбира се, дейността на Чонев не се ограничава само в хор „Морски звуци“. През 1969 г. той организира във Варна Хор на момчета, а седем години по-късно добавя и младежи в състава и така развиват голяма концертна дейност - гостуват в цяла България, Европа, САЩ. Носители са на Голямата награда на песенния конкурс в Рощок, на Висшата награда Suma cum laude на хоровия конкурс в Неериелт, Белгия, на награди от фестивалите в Монтрьо, Швейцария, в Познан, Делфи, Шумен, Габрово.
Марин Чонев е известен преподавател по хорово дирижиране - доцент от 1979 г. и професор от 1985 г. Преподава в Шуменския уноверситет, пловдивската Академия за музикално и танцово изкуство, в Департамента за повишаване квалификацията на учителите във Варна. През 2008 г. е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза. Участвал е в журитата на известните хорови фестивали - в Арецо, Гориция, Тур, Дебрецен, Голоса и Кантанигрос, Карница и Родос, Кишинев и др. Носител е на редица престижни чуждестранни и български музикални отличия за постиженията си в хоровото изпълнителско изкуство.
Проф. Марин Чонев си отиде от този свят преди 10 години-на 26 август 2012
Нека да си спомним за него с част от интервю, записано през 2005 г. и съхранено в Златния фонд на БНР, в което маестрото говори за любимия си преподавател в Музикалната академия проф. Георги Димитров - музикантът, създал цяла плеада ярки хорови диригенти, променили българското хорово пеене и направили го прочуто по света. Чуйте в звуковия файл.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..