Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славчо Нейков: Енергийният сектор е в добра кондиция. Хората да се освободят от натрупания енергиен стрес

Славчо Нейков
Снимка: Савина Спасова, БНР

"Българският енергиен сектор е в много добро състояние и природният газ е само малка част от това. Важно е преди началото на отоплителния сезон хората да се освободят от натрупания енергиен стрес през последните месеци. Този стрес е и привнесен от страна на европейските институции, но има и българска почва за него".

Това каза пред БНР Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

Според него темата за природния газ се преекспонира, а трябва да се каже, че "новините са добри".

"Енергийният сектор е в добра кондиция , защото токът се произвежда изцяло от местни ресурси, имаме добре работещи и производствени, и разпределителни дружества, имаме фантастично работещ регулатор - КЕВР, служебното правителство се справя отлично, предприети са конкретни мерки за социална защита, свързани с енергийните помощи".

По думите на енергийния експерт цената на тока от 1 юли 2021 до 1 юли 2022 г. е увеличена само с около 3%, което съвсем малко влияе върху бюджета на битовите потребители.  

В предаването "Неделя 150" Славчо Нейков изказа мнение, че даването на енергийни помощи на бизнеса, като държавата иззема свръхпечалбите на енергийните производители, може да доведе до сътресения, "ако подходът на държавата не е адекватен":

"Имам чувството, че регулаторът е малко изключен от този процес, а не трябва да е така. Той има водеща роля, защото през него минават за одобрение всички разходи на енергийните дружества. ... Регламентът съдържа неясноти и едната е как ще се прилага този регламент - дали е необходимо да бъде изменян закон, или ще има приложение по силата на стъпки от страна на изпълнителната власт. Възможно е да се създаде хаос. Това е много важен проблем, който не е за подценяване. ... Не трябва енергийният сектор да бъде обезкостяван, да бъде оставян без средства. В енергийните дружества трябва да остават достатъчно средства, за да могат да функционират нормално. Затова ролята на енергийния регулатор е много важна".

Той подчерта, че подпомагането на домакинствата и на бизнеса трябва да са на базата на ясни критерии и не за сметка на пазарните механизми. 

В България сме много закъснели с определяне на енергийно бедните, заяви Нейков.

"Време е за енергиен национализъм, време е и за преосмисляне на европейската енергийна политика и България трябва да бъде активен участник в това. Става въпрос за начина и стъпките, по които да се стигне до набелязаните цели", коментира експертът.

Интервюто на Диана Янкулова със Славчо Нейков в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45