Израел е страната, в която пристигат птици от държави от Европа, но в Научния институт по пустинно и морско земеделие в пустинята Арава са се опитали да обяснят и „Къде зимуват раците?“ и по точно как израстват скариди -гиганти.
"При нас учат студенти от Азия и Африка. Често това са деца на местни фермери, които разказват какво най-много се търси в техните страни и пред какви трудности са изправени. Един от проблемите, които постави студент от Виетнам е, че скаридите при тях са доста дребни и им ги изкупуват на безценица. По принцип скаридите живеят в тропическите страни, защото членестоногите обичат топло време - около 22-35 градуса. Нашата база е в пустинята Арава.
Решихме да създадем технология, според която се развъждат само мъжки скариди и раци. Създали сме майки, чиято челяд е само от мъжки екземпляри. Те са от два до пет пъти по тежки от женските. Има случаи, при които достигнат до 300 - 500 грама. Тъй като цената на толкова големи екземпляри е с премия, селските стопани са заинтересовани да отглеждат точно такива скариди", каза за БНР старши научен сътрудник Еял Авиоз.
В кибуца Хацева отглеждат скариди-майки. Работят с лабораторията на проф. Амир Саги от университета Бен Гурион.
Най-напред създадохме две ферми във Виетнам, в Китай, а сега откриваме и в Сингапур. Там изпращаме само малки скариди. Интересът от местните фермери е голям и все повече те поемат отглеждането на малките. Когато пораснат ги продават за местния пазар или в съседни държави. Основния ни пазар е югоизточна Азия, Африка и дори Източна Европа, където те са деликатес. Тъй като в нашата продукция няма истински женски скариди, ги няма и битките между мъжкарите за достъп до дамите. Цялата енергия, която иначе от природата отива за битки между съперници за продължаване на рода, се насочва за растеж на скаридите.
В нашия кибуц развъждаме само майките. Самите скариди се отглеждат най-често зад граница, и почти нищо не остава за местния пазар, тъй като юдаизма не признава скаридите и въобще ракообразните за кашерни. Това значи, че не се допускат на обичайния местен пазар, освен в специализирани магазини, предназначени за малцинствата в страната или ресторанти за туристи, където спазващи традициите местни хора, обикновено не влизат."
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..