Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Вяра Ангелова представи "Социалистическото българско радио (1944-1989)"

Снимка: Корица на книгата

Голям интерес имаше към представянето на книгата "Социалистическото българско радио (1944-1989)" доц. д-р Вяра Ангелова, преподавател по журналистика във ФЖМК на Софийския университет "Св. Климент Охридски". За изследването са използвани документи от институционалния архив на медията, специализирана периодика и дълбочинни интервюта. 
За БНР Ангелова сподели, че проучването ѝ е отнело 5 години, основно в Държавния архив:

"Струва ми се, че вече е време да започнем да си обясняваме някои процеси, които текат и днес в медиите, не само в радиото, като се поразровим малко в социалистическия период. Процесите, които само преди две-три години се случиха с Националното радио, може би, също се коренят в едни дългогодишно отглеждани, поливани и торени взаимоотношения между властта и медията".

"На мен ми се искаше с тази книга да сваля известно напрежение от самите журналисти и известна критика, че не са били свободни тогава, че не са правили журналистика. Всъщност не е имало особено голям избор за журналистите тогава и те са правили същото, което са правили и останалите членове на същото общество", категорична е тя. 

„Радиото е една от първите институции, която се превръща в социалистическа преди да има социализъм. На 9 септември властта е завзета от Отечествения фронт и още в началото са поставени начело на Радиото комунистически дейци. В края на периода Радиото се оказва изключително модерна и, на фона на останалите, доста прогресивна медия, в която вече могат да се чуят слушатели и да се говори малко по-свободно по теми, които другите медии пренебрегват“.

Ангелова съжалява, че в архивите има твърде малко звуци от ежедневността на миналото, за да се изследва промяната в звученето на самото радио.

Превръщането на говорителите в журналисти е тема, която е дълбоко засегната в книгата.

„Много дълго време радиожурналистите са подготвили материалите, новините и репортажите, но не са се появявали пред микрофон. Основните звезди, разбира се, са говорителите. Когато започва да се модернизира звученето, не без въздействието на европейските радиостанции, започва една съпротива от страна на говорителите, които казват: „Вие не сте достатъчно добри, нямате достатъчно артикулационни възможности“.

"Радиото всъщност е огледало на случващото се в обществото. И в обществото текат толкова много процеси, някои от които са напълно отречени после. Много от днешните неща, които се случват, ми се струват плод на това време, в което живеем".

„Мисля си, че стоим с широко затворени очи и не виждаме, че аудиторията вече не е в традиционните медии“, коментира Ангелова, според която най-доброто време за медиите у нас са били първите пет години след промените заради все още активно поколение на социалистическите журналисти и идващите нови млади гласове.

БНР и БНТ остават с високо доверие сред хората, защото „хората интуитивно усещат разликата между комерсиалните и обществените медии“.

Цензурата, автоцензура и съпротива срещу нея, съществуват и в социализма, и днес. Често у един и същи човек:

"Оценявайки цялостната медийна обстановка, виждаме, че цензурата просто придоби друг облик - не е вече от държавата, не е от една партия, но може би е от много партии, от други институции, от търговските предприятия, особено в частните медии, особено в регионалните медии. Цензурата не е понятие от миналото, както, впрочем, и пропагандата".

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03
Александър Николоски

Политически реакции след обидните квалификации в Скопие към страната ни

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за оставка на македонския вицепремиер Александър Николоски заради обидните му думи към България: "Явно с тези хора приятелски срещи, дори свързани с опера, не трябва да се правят извън официалното, ако се правят, където да се протоколира и ясно да се каже какво мисли едната или другата държава. И..

публикувано на 19.09.24 в 11:00

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35