Депутатите влязоха в остри спорове заради седмичната програма на парламента. От ПП и ДБ поискаха промените в изборните правила да останат с аргумента, че по тях няма обществено обсъждане. Поправките предвиждат да може да се гласува и с хартиена бюлетина. ДПС се противопостави.
Тази точка от дневния ред ще бъде разгледан в петък. Депутатите включиха като допълнителна точка и запълването на съставите на трите комисии, които останаха без председатели миналата седмица. Това са - спортната, земеделската и комисията по правата на човека.
Днес президентът провежда третата предварителна консултация в рамките на процедурата, предшестваща връчването на първия мандат. Тя е с ДПС. Държавният глава вече разговаря с ГЕРБ и с „Продължаваме промяната“.
Не вярвам, че е възможно да се оформи правителство, дори с кратък срок, заяви пред БНР политологът Ивайло Динев.
„Коалиция на първите две политически сили не е възможна. И ГЕРБ, и ПП биха загубили доверието на избирателите си. Те имат 50% сходни политики, но има морално и ценностно разделение. Електоратът не гласува програмно.
Другият вариант е ГЕРБ да се коалира с ДПС и БСП. Но това би предизвикало мащабни протести. Вероятно се намираме пред нови избори, но те ще повторят резултатите от тези. Възелът от тази политическа криза, продължаваща две години, ще се разплете след общинските избори през следващата година. Те имат най-голямо значение“.
В този парламент ще се обсъждат теми, които са важни за партиите, обясни той.
„Намираме се в ситуация, в която продължава мобилизирането на твърдия електорат и задържане на вот“.
Таванът на антисистемните и крайно десни партии у нас, като „Възраждане“, е около 300 хиляди гласа, обясни политологът.
Партиите, които разчитат на по-възрастни гласоподаватели и на такива с по-ниско образование, ще подкрепят хартиената бюлетина, обясни той.
„Не трябва обаче да се забравя, че машинният вот дойде като предложение заради дългогодишните притеснения за купуване на гласове. Появата на машините не е аргумент за ниската избирателна активност. Хубаво е да се стегне до решение, което да е ясно за избирателите“
Цялото интервю на Силвия Великова с Ивайло Динев може да чуете в звуковия файл.На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..