Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екип от БАН подготвя индекси с всички ръкописи от националното културно богатство

Снимка: БГНЕС

„Цялата идея принадлежи на организацията ЮНЕСКО, която преди повече от 20 години съобщи на страните, които са членки на ЮНЕСКО, че трябва да направят индивидуални за страните индекси с всички ръкописи от националното културно богатство т.е на самата държава, които се намират в чужбина", каза за БНР проф. Анисава Милтенова от БАН.

За славната история на България и за формирането на уникалната българска култура в Средновековието, която ни поставя на картата на света научаваме чрез ръкописите, достигнали - макар и малко, до наши дни. Малка част от тях са в страната ни, повечето са пръснати по света. Един от най-вещите ни медиевисти - експертът по старобългарска литература проф. Анисава Милтенова от БАН, се е заела с нелеката задача да подреди, опише и каталогизира разпилените извън страната творби, за да улесни изследванията на учените. Това е проект по инициатива на ЮНЕСКО и се осъществява у нас като част от програма "Наследство Бг" на Министерство на образованието и културата.

"От българска страна проектът е започнат в Института за литература в секцията по стара българска литература и е индивидуален проект мой и на колегата Екатерина Тодорова“.

Въпреки забавянето, първият етап от програмата "Наследство БГ"  вече е факт:

Като направихме този анотиран индекс първо за най-ранните глаголически и кирилски ръкописи от 10 до 13 век, защото те са обозрим брой. Следващият етап е свързан с ръкописите от 14 век, които са доста повече".

Колко ръкописи от този период познаваме?

"Тези  от 10  до края на 13 век са около 10".

Къде има най-много наши ръкописи?

"Най-много ръкописи има на територията на Русия и това се знае, защото още през 14 век, когато навлизат османските пълчища в българските земи една голяма част от монасите бягат от нашите земи и заедно с това изнасят ръкописите, но те не отиват направо в Русия, те отиват в територията на днешна Румъния - Влашко и Молдова, където в определени манастири, които те основават се съхраняват части от това богатство. Но в един момент от тези манастири ръкописите продължават да пътуват и попапад в Русия. Другият път на попадане в Русия е чрез Света гора и чрез Атонските манастири.

Други са си купували ценните артефакти. Такъв е случаят с уникалното Лондонско четвероевангелие - ръкописът с изящните миниатюри и портрета на цар Иван Александър и семейството му:

Тези ценни писмени свидетелства понякога са събирани заради любопитството на учените. Пример можем да дадем със Супрасълския  сборник -  най-ранният кирилски ръкопис с жития на светци, от 10 век, той е и най обемният. Сега е разделен на три части - една е в Полша, друга в Санкт Петербург, трета в Любляна. До 1847 г. е бил цял, когато попада в колекцията на князете Замосйки.

На осем части е разпръснат и т.нар. Жеравненски триод, наречен така по мястото, на което е открит - Жеравна. В него са запазени химнографските съчинения на Константин Преславски, но е ценен и защото там Фрагмените се намират в различни библиотеки в Русия, включително и в Руската академия на науките. В Санкт Петербург пък е сбирката на пътешественика Александър Гилфердинг, който обикалял днешна Северна Македония, Сърбия Черна гора, Босна, Херцеговина. А първият пътешественик, който започва да събира старобългарски ръкописи, е Арсений Суханов. През 17 век той минава през Света гора, островите Хиос и Родос, Цариград. На него дължим откриването и запазването на "Шестоднева" на Йоан Екзарх например - спомняте си това съчинение от училище - в шестте му глави се описва създаването на света. Сега се пази в Москва, но е взет от Света гора.

Ценни български ръкописи се откриват дори в Египет - на територията на Синайския манастир "Света Екатерина".

Дигитализирани копия на цялата славянска сбирка от Синайския манастир има на две места - в Конгресната библиотека във Вашингтон и в библиотеката на БАН. Но през 19 век нещата не стоели така - знаменитият учен Успенски се завръща от Синай с колекция от ценни ръкописи:


Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34