Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екип от БАН подготвя индекси с всички ръкописи от националното културно богатство

Снимка: БГНЕС

„Цялата идея принадлежи на организацията ЮНЕСКО, която преди повече от 20 години съобщи на страните, които са членки на ЮНЕСКО, че трябва да направят индивидуални за страните индекси с всички ръкописи от националното културно богатство т.е на самата държава, които се намират в чужбина", каза за БНР проф. Анисава Милтенова от БАН.

За славната история на България и за формирането на уникалната българска култура в Средновековието, която ни поставя на картата на света научаваме чрез ръкописите, достигнали - макар и малко, до наши дни. Малка част от тях са в страната ни, повечето са пръснати по света. Един от най-вещите ни медиевисти - експертът по старобългарска литература проф. Анисава Милтенова от БАН, се е заела с нелеката задача да подреди, опише и каталогизира разпилените извън страната творби, за да улесни изследванията на учените. Това е проект по инициатива на ЮНЕСКО и се осъществява у нас като част от програма "Наследство Бг" на Министерство на образованието и културата.

"От българска страна проектът е започнат в Института за литература в секцията по стара българска литература и е индивидуален проект мой и на колегата Екатерина Тодорова“.

Въпреки забавянето, първият етап от програмата "Наследство БГ"  вече е факт:

Като направихме този анотиран индекс първо за най-ранните глаголически и кирилски ръкописи от 10 до 13 век, защото те са обозрим брой. Следващият етап е свързан с ръкописите от 14 век, които са доста повече".

Колко ръкописи от този период познаваме?

"Тези  от 10  до края на 13 век са около 10".

Къде има най-много наши ръкописи?

"Най-много ръкописи има на територията на Русия и това се знае, защото още през 14 век, когато навлизат османските пълчища в българските земи една голяма част от монасите бягат от нашите земи и заедно с това изнасят ръкописите, но те не отиват направо в Русия, те отиват в територията на днешна Румъния - Влашко и Молдова, където в определени манастири, които те основават се съхраняват части от това богатство. Но в един момент от тези манастири ръкописите продължават да пътуват и попапад в Русия. Другият път на попадане в Русия е чрез Света гора и чрез Атонските манастири.

Други са си купували ценните артефакти. Такъв е случаят с уникалното Лондонско четвероевангелие - ръкописът с изящните миниатюри и портрета на цар Иван Александър и семейството му:

Тези ценни писмени свидетелства понякога са събирани заради любопитството на учените. Пример можем да дадем със Супрасълския  сборник -  най-ранният кирилски ръкопис с жития на светци, от 10 век, той е и най обемният. Сега е разделен на три части - една е в Полша, друга в Санкт Петербург, трета в Любляна. До 1847 г. е бил цял, когато попада в колекцията на князете Замосйки.

На осем части е разпръснат и т.нар. Жеравненски триод, наречен така по мястото, на което е открит - Жеравна. В него са запазени химнографските съчинения на Константин Преславски, но е ценен и защото там Фрагмените се намират в различни библиотеки в Русия, включително и в Руската академия на науките. В Санкт Петербург пък е сбирката на пътешественика Александър Гилфердинг, който обикалял днешна Северна Македония, Сърбия Черна гора, Босна, Херцеговина. А първият пътешественик, който започва да събира старобългарски ръкописи, е Арсений Суханов. През 17 век той минава през Света гора, островите Хиос и Родос, Цариград. На него дължим откриването и запазването на "Шестоднева" на Йоан Екзарх например - спомняте си това съчинение от училище - в шестте му глави се описва създаването на света. Сега се пази в Москва, но е взет от Света гора.

Ценни български ръкописи се откриват дори в Египет - на територията на Синайския манастир "Света Екатерина".

Дигитализирани копия на цялата славянска сбирка от Синайския манастир има на две места - в Конгресната библиотека във Вашингтон и в библиотеката на БАН. Но през 19 век нещата не стоели така - знаменитият учен Успенски се завръща от Синай с колекция от ценни ръкописи:


Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38