Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По ръба" с Калина Андролова: Машините - манипулиране на демокрацията

Калина Андролова
Снимка: Ани Петрова

Изцяло машинно гласуване е ограничена практика в много малко държави, тъй като частичното или цялостно прилагане на машините се сблъсква с пробиви в сигурността. Силните крясъци на ПП, че връщането на хартиената бюлетина е крачка назад не отговарят на фактите. Никъде в Европа няма само машинно гласуване. Икономически добре развити държави внимателно тестваха през изминалите две десетилетия машинното гласуване и се отказаха от него. 

Машините у нас не са напредък, а закъснял обществен опит. За последните две години България беше подхлъзната няколко пъти по съществени теми. Изобщо, оказва се, че политическият ни елит е податлив на натиск и е много лесен за манипулация. Машините дойдоха в България след цветна революция, а с машините се появиха и ПП, една бухалка, управлявана отвън за хаотизиране на пространството и решаване на чужди стратегически задачи, които не съвпадат напълно с националния ни интерес. Машините не премахват купения и корпоративния вот, защото генезисът на тези практики е извън изборните секции. Вместо това машините внасят допълнителна възможност за манипулиране на изборите. Този начин е по-перфиден и по-невидим от хартиените манипулации. Само няколко процента променен вот са достатъчни, за да изкривят съществено изборните резултати и да се осигури контрол върху политическата архитектура в държавата.

Разузнавателните служби и службите по сигурността в две от водещите европейски държави - Германия и Франция, дават своята оценка, че електронният вот, включително машините не са надеждни и могат да бъдат компрометирани. През 2009 г. Конституционният съд в Германия постановява, че ползването на машини противоречи на Конституцията, защото е непрозрачно и непроверимо от обикновените граждани. Колкото до Франция, там машини се ползват частично от 2002 г. в продължение на години, но винаги паралелно с хартиено гласуване. Наблюдения на френския отдел за сигурност на информационните системи показват, че около 30% от секциите за електронно гласуване отчитат разлика между положените подписи на избирателите и броя на регистрираните гласове с машините. Някои френски политици наричат машините "машини за измама".

Интересен е случаят в Нидерландия. През 2006 г. една група от експерти, която изразява масовата съпротива в обществото срещу машинното гласуване, демонстрира в телевизионен ефир как могат да бъдат манипулирани машините за пет минути. В резултат се създават две комисии, които докладват, че трябва да се върне хартията. Една от критичните забележки в докладите на комисиите е, че холандските служители по изборния процес и проверките на сигурността не са били технически подготвени и са били прекалено зависими от външни участници, основно от доставчиците на технологията. (Това вчера в парламента у нас заяви и бившият министър на електронното управление Божидар Божанов, като подчерта, че досега се е разчитало на външна компетентност). Да де, но ние вече проведохме избори, от които възникна формацията ПП. Кой какво не е знаел са подробности. 

Друга критична забележка на комисиите в Нидерландия е, че правителството не е реагирало на признаци, които будят безпокойство, например, както при нас се изписа "Дневникът е подправен", и че използваните машини не са достатъчно проверими. Нашите машини проверими ли са? Има идея всички партии да имат достъп до одит на машините. Ще дам пример с Бразилия, където има машинно гласуване от 1996 г. В Бразилия се извършват много дейности за проверка на машините, включително в самия ден на вота на случаен принцип се избират машини за пробно гласуване. От бразилската служба по изборите, аналогична на нашата ЦИК, казват, че софтуерът на машините преминава през няколко тестa, един от които е с експерти и външни IT специалисти, които правят опити да нарушат сигурността на машините, доказвайки по този начин, че това е невъзможно. Преди изборите и самите партии имат достъп до софтуера на машините. Въпреки всичко това президентът Болсонаро, който онзи ден загуби изборите от Лула да Силва, от години твърди, че машините в цяла Бразилия са отворени за измами, че не могат да се одитират. И че системата е напълно уязвима.

Най-често се дава за пример Белгия, която от 1991 г. провежда различни тестове за електронно гласуване. Белгия представлява уникално теренно проучване, естествен експеримент с различни устройства, за всички видове избори. Една част от Белгия гласува електронно, а друга – с хартия, което позволява сравнение. Анализите показват, че избирателната активност е по-ниска в кантони, използващи машини, в сравнение с кантони с хартиено гласуване. Хартията обаче дава повече невалидни гласове. Машинното гласуване в Белгия никога не е било безпроблемно. През 2000 г. местните избори в една от общините на Брюксел са оспорвани във всички налични белгийски съдилища. През 2003 г. кандидат получава анормално повече от 4000 допълнителни гласа. През 2014 г. програмна грешка губи гласовете на 2250 избиратели. След този случай политическите лидери в Брюксел и Валония обявяват, че искат връщане към хартиено гласуване. Независимо от това немскоезичните, които са твърде малко, брюкселските и някои фламандски общини продължават да търсят варианти за подобряване на сигурността на машинното гласуване. А когато в тази посока се въвежда хартиена разпечатка на вота, се оказа, че сравняването на електронния и хартиения резултат парадоксално, но не съвпадат в нито един район. 

Това е преди десетина години. Сега има друга интересна ситуация. Белгия пробва машините на Smartmatic, които у нас работят със "Сиела". Това е американска фирма от Флорида, която отначало разработва софтуер за сигурно банкиране, но се специализира и в областта на технологиите за гласуване. Smartmatic са осигурили машини на повече от 30 държави по света, убеждавайки ги, че софтуерът е с нулев пробив в сигурността. Smartmatic е доставчик на Министерството на отбраната на САЩ и член на Съвета по вътрешна сигурност на САЩ в сектора на изборните технологии, дори е основател на този сектор. Звучи като респектираща компетентност и заедно с това изяснява въпроса как и защо се случиха машините в България. Няма изборна процедура, която не може да бъде пробита. Има власт, която не може да се справя. Такава власт търси външна подкрепа за решаване на вътрешни проблеми, като съзнателно или от невежество споделя част от държавния властови ресурс с външен фактор. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гарата на град Пшемишъл в Полша, близо до границата с Украйна, 2022 г.

Полша и украинските бежанци - възможна е следваща вълна

Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...

публикувано на 04.01.25 в 11:05
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

България похарчила над 145 млн. лева за ваксини срещу Covid-19, бракувани през 2022-2024 г.

Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..

публикувано на 04.01.25 в 11:04
Зоопаркът в София

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк през 2024 г.

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк миналата година. Над 300 животни от 280 вида живеят в зоологическата градина в София, която работи без почивен ден. За БНР директорът му Добромир Бориславов каза, че в зоопарка са настанени и спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от..

публикувано на 04.01.25 в 10:49

Пожар пламна в мюсюлмански молитвен дом в Мадан

В навечерието на Нова година пожар е обхванал мюсюлмански молитвен дом в Мадан. Това става ясно от видеоразказ в социалните мрежи. Според неговия автор и проповедник Байрам Ушев, случаят е останал извън информационния бюлетин на полицията. Религиозните символи в мес-джида в квартал "Шаренка", включително табели и надписи на..

публикувано на 04.01.25 в 10:42

Ще има наказателна отговорност за продажба на алкохол и цигари на непълнолетни в Гърция

В Гърция за продажба на алкохол и тютюневи изделия на непълнолетни лица се въвежда наказателна отговорност. От гръцкото правосъдно министерство предупреждават, че нарушителите ще бъдат не само глобявани, но и съдени. Във всички заведения - от супермаркети до нощни заведения, вече няма да може да се продава алкохол без да е представен..

публикувано на 04.01.25 в 10:20
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Америка няма да се самоизолира

Америка няма да се самоизолира , заяви пред БНР политологът Владимир Шопов. "През последните 10 години Тръмп направи една от най-съществените, с поколенческа значимост, преинтерпретация на начина, по който Америка през последните десетилетия изграждаше своето влияние, структурираше отношенията в глобалната система. Направи го частично поради..

публикувано на 04.01.25 в 10:11

Обсъждат нова блокада на пътя край Кюстендил заради смъртта на 18-г. момиче

В социалните мрежи се обсъжда възможно блокиране на пътя Кюстендил - София при село Ябълково днес по обяд. Това ще е поредна демонстрация след като в този участък 18-годишно момиче загина в автомибили при сблъсък със стадо коне. Според областният управител Александър Пандурски, общините трябва да заделят средства за жива охрана и..

публикувано на 04.01.25 в 10:06