Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Станчев: Да познаваме историята и културата си, за да действаме по-убедено днес

Проф. Красимир Станчев
Снимка: Мария Филева, БНР

"Човек трябва да си познава миналото и историята на собствената култура, за да бъде по-убедено действащ и в съвременните ситуации. Правителствата се сменят, но културата остава, езикът остава, азбуката ни остава, разпространили сме кирилицата на много места по света, после и около това възникват политически проблеми. България познава историята и езика си, но далеч не всичко, което ние специалистите знаем, се знае от хората. Много неща остават само в нашите трудове и това е друг проблем - недостиг на научно-популярна литература по тези въпроси". 

Това каза пред БНР проф. Красимир Станчев, преподавател по славянска филология в Трети Римски университет, който ще участва в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света", организиран от вицепрезидента Илияна Йотова.

Събитието ще се състои в понеделник, 7 ноември, от 9:00 ч., в зала 6 на Националния дворец на културата, съобщиха от кабинета на вицепрезидента.

Целта на форума, който ще събере известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и български медиевисти, е да постави акцент върху българския принос за спасяването на делото на Кирил и Методий и техните ученици, създаването и разпространението на кирилицата в славянския свят.

Докладите ще разгледат кирилицата не само като графична система, а и като емблема на православната славянска книжовност. Наред с историческите корени, ще се разискват и перспективите пред българистиката. Събитието ще завърши с кръгла маса на тема “Кирилицата в XXI век”.

По думите на проф. Красимир Станчев този форум е едно връщане към традиции, които от близо 40 години не са се провеждали в София:

"Да си поговорим за кирилицата, за нейното разпространение и за нейната родина, която е България, ние си го знаем, но не всички го знаят и не всички го признават. По повод на кирилицата, да поговорим и за българистиката, за изучаването на българската и стара, и нова култура в света, която по ред причини се е свила доста през последните няколко десетилетия на терена за преподаване и научни изследвания върху българския език и литература". 

Той подчерта, че преди 30-40 години по света е имало около 200 лектората по български език, а сега са по-малко от 40, като не за всички има кандидати. 

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Красимир Станчев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Много добри условия за туризъм в планините

Условията за туризъм в планините са много добри, предаде БТА, позовавайки се на Планинската спасителна служба на БЧК. Времето в планините е слънчево и ясно. Има слаб вятър в Стара планина. Няма инциденти с туристи през изминалото денонощие. Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология в..

публикувано на 20.07.25 в 10:23
Мая Манолова

Мая Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата

Няма държава, която да е влязла в еврозоната и да няма ръст на цените и да няма мерки да ги озапти. Това показва проучване, което направихме с моя екип, каза в интервю пред БНР Мая Манолова, бивш омбудсман и лидер на "Изправисе.бг". В предаването "Неделя 150" тя сподели, че след разговор с парламентарните групи законът за антиспекула ще..

публикувано на 20.07.25 в 10:23

Япония гласува за горна камара на парламента

Японските гласоподаватели може да предизвикат политически сътресения, гласувайки днес на оспорвани избори за горна камара на парламента, на фона на растящите цени и опасенията от имиграцията, които заплашват да отслабят хватката на премиера Шигеру Ишиба върху властта, предаде Ройтерс. Проучванията на общественото мнение сочат, че..

публикувано на 20.07.25 в 09:36
Украинската противовъздушна отбрана сваля дрон

Нови атаки с дронове си размениха Украйна и Русия

Две жени бяха ранени при руски удар с дрон във Василевски район на Запорожка област, съобщи председателят на Запорожката областна военна администрация Иван Федоров в "Телеграм", предаде Укринформ. "64-годишна жена и 73-годишна жена бяха ранени, когато руски дрон удари къщата им в Приморск", се казва в съобщението. Прозорците на къщата..

публикувано на 20.07.25 в 09:31

Близо 300 деца от 15 детски градини обхвана педагогическата практика "Утринна история"

Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма участват медицински и педагогически специалисти. В основата е увлекателна история, на базата на която се..

публикувано на 20.07.25 в 09:24

9-метров кръст освещават за Илинден в силистренското село Професор Иширково

Днес, на Илинден, в силистренското село Професор Иширково ще бъде осветен 9-метров християнски кръст. Събитието съвпада с храмовия празник на местната църква "Св. Илия", а новият кръст, изработен в Румъния по православен канон, е поставен на видно място, така че да се вижда от всички краища на населеното място. Дарител на кръста е..

публикувано на 20.07.25 в 09:17

Пореден протест на студенти в Белград

Мостът "Газела", който преминава над р. Сава в сръбската столица Белград, беше блокиран в двете посоки снощи, предаде БТА. Студенти от Аграрния факултет, които по-рано днес блокираха площада на авиаторите в белградския квартал "Земун", заедно със събралите се граждани, се насочиха към моста "Газела" и спряха движението по магистралния път..

публикувано на 20.07.25 в 09:06