Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Станчев: Да познаваме историята и културата си, за да действаме по-убедено днес

Проф. Красимир Станчев
Снимка: Мария Филева, БНР

"Човек трябва да си познава миналото и историята на собствената култура, за да бъде по-убедено действащ и в съвременните ситуации. Правителствата се сменят, но културата остава, езикът остава, азбуката ни остава, разпространили сме кирилицата на много места по света, после и около това възникват политически проблеми. България познава историята и езика си, но далеч не всичко, което ние специалистите знаем, се знае от хората. Много неща остават само в нашите трудове и това е друг проблем - недостиг на научно-популярна литература по тези въпроси". 

Това каза пред БНР проф. Красимир Станчев, преподавател по славянска филология в Трети Римски университет, който ще участва в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света", организиран от вицепрезидента Илияна Йотова.

Събитието ще се състои в понеделник, 7 ноември, от 9:00 ч., в зала 6 на Националния дворец на културата, съобщиха от кабинета на вицепрезидента.

Целта на форума, който ще събере известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и български медиевисти, е да постави акцент върху българския принос за спасяването на делото на Кирил и Методий и техните ученици, създаването и разпространението на кирилицата в славянския свят.

Докладите ще разгледат кирилицата не само като графична система, а и като емблема на православната славянска книжовност. Наред с историческите корени, ще се разискват и перспективите пред българистиката. Събитието ще завърши с кръгла маса на тема “Кирилицата в XXI век”.

По думите на проф. Красимир Станчев този форум е едно връщане към традиции, които от близо 40 години не са се провеждали в София:

"Да си поговорим за кирилицата, за нейното разпространение и за нейната родина, която е България, ние си го знаем, но не всички го знаят и не всички го признават. По повод на кирилицата, да поговорим и за българистиката, за изучаването на българската и стара, и нова култура в света, която по ред причини се е свила доста през последните няколко десетилетия на терена за преподаване и научни изследвания върху българския език и литература". 

Той подчерта, че преди 30-40 години по света е имало около 200 лектората по български език, а сега са по-малко от 40, като не за всички има кандидати. 

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Красимир Станчев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Все повече българи ползват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси

След отварянето на границата с Гърция все повече българи и румънци предпочитат да използват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси, което спестява време от спиране на таксуващите пунктове. Устройството е безплатно и може да се поръча от България на сайта на магистралата "Егнатия одос". Пратката е освободена дори от такса..

публикувано на 11.02.25 в 10:55
Сами Абу Зухри

"Хамас": Единственият начин да бъдат върнати израелските заложници е да се спазва примирието

Висш представител на радикалното палестинско движение "Хамас" предупреди, че единственият начин да бъдат върнати израелските заложници у дома е да бъде спазвано споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Така Сами Абу Зухри отговори на изявлението на  американския президент Доналд Тръмп посочи, че примирието може да бъде отменено, ако..

публикувано на 11.02.25 в 10:27
Бета Наур

Бета Наур: Пиша за правото на избор, за превратностите, за вътрешната борба в този налудничав свят

Поетесата и писателка Бета Наур е българка , която от три десетилетия живее и твори в Белгия. Авторка е на 5 стихосбирки, 17 детски книжки и 3 романа - "Алегрия", "Когато кръвта заговори" и "Скитници". Бета Наур е псевдонимът на Елизабета Джамбазова , която по образование е педагог, но от най-ранно детство я завладява любовта към..

публикувано на 11.02.25 в 10:16

Украйна наложи ограничения над потреблението на електроенергия

Украйна наложи ограничения върху потреблението на електроенергия след руски атаки срещу енергийната система през изминалата нощ. Украинският министър на енергетиката Герман Галушченко съобщи, че са нанесени удари срещу газова инфраструктура, като атаките срещу енергийния сектор са продължили и сутринта. Взривове са отекнали в Киевска,..

публикувано на 11.02.25 в 10:10

За 2024 г.: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта , а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:04
Медицински университет - Плевен

Плевен е домакин на информационна среща за еврофинансиране на иновативни идеи

Плевен е домакин на информационна среща за европейско финансиране на иновативни идеи. Целта е малкият бизнес да получи подкрепа от научни организации. Кампанията е организирана от Министерството на иновациите и растежа. Информационната среща започва в 11 часа в Медицинския университет, в зала 113 "Луи Пастьор", факултет "Фармация"...

публикувано на 11.02.25 в 10:03
Певицата Виктория

VICTORIA и цената на самосъжалението в "Pity Party"

Български изпълнител е първи от Балканите, появил се на корицата New Music Daily, един от най-важните плейлисти на платформата Apple Music.  Певицата Виктория постигна това с песента си "Pity Party" , която на български най-правилно би било да се преведе като "Жалко парти“.  Това споделя в предаването "Понеделник вечер“ певицата..

публикувано на 11.02.25 в 09:59