Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„И българските евреи бяха спасени" – обективен поглед върху историята ни отвън

Снимка: Издателство Критика и хуманизъм

Мащабно изследване, озаглавено „И българските евреи бяха спасени..." – История на знанията за Холокоста в България“ дава нов поглед върху историческите събития. Автор е Надеж Рагару, а изданието вече има и превод на български, представен от „Критика и хуманизъм“. То се появява в навечерието на 84-тата годишнина от Кристалната нощ – един от символите на антиеврейските погроми в Германия и Австрия.

Този труд на Надеж Рагару е незаобиколим, обясни пред БНР Румен Аврамов, който е икономист и историк, автор на книги с подобна тематика.

„Става дума за изключително висок стандарт на анализ. Книгата се вписва и е връх в една дълга поредица от външни погледи към българската историята на евреите под българско управление по време на Втората световна война“.

Рагару е професор по политически науки в "Сианс по" – един от водещите университети в Париж, разказа Аврамов в предаването „Хоризонт до обед“.

„От 2010 година тя съсредоточава интереса си върху темата. Погледът отвън върху събитията може да бъде по-обективен, особено за този сюжет от историята ни, който има не само сенки, но и черни страни, като депортацията на евреите от т.нар. освободени земи. Бялата страна е, че евреите в старите предели оцеляват, благодарение на ефективната намеса на шепа българи".

rumen_avramov

Авторката превъзходно познава фактите, но те не са предмет на нейната книга, поясни Аврамов.

"Тя се интересува от историческите версии за събитията, започнали да възникват непосредствено след тях. По точното наблюдение на Рагару, когато говорим за Холокоста, винагиго ворим за нещо друго, защото тези версии се вплитат в тълкуването на други исторически сюжети".

Историкът коментира и гледната точка на Рагару към доминиращия разказ за спасяването на българските евреи.

"Тя показва, че матрицата на разказа за спасяването им от българския народ е зададена още през 1945 година в хода на делото срещу антисемитите, водено от VII състав на Народния съд.

Интерпретацията тогавасе насочва към абстрактната роля на народа, воден от Българската комунистическа партия. По-фините анализи след 1989 г. вече се  фокусират върху действията на конкретни лица като Димитър Пешев, Петко Стайнов, Никола Мушанов… По-малко известни или напълно в сянка остават негативните герои в тази история. А това са политици и служители в държавната машина, които организират депортацията на евреите от Македония, Тракия и Пирот. Днес множествонелепи версии продължават да прехвърлят отговорността за нея изцяло върху Германия. За едно неуверено в себе си общество, експонирането единствено на спасението е силно привлекателно, тъй като представя народакато изначално толерантен и хуманен".

След 1989 година започват опити за величаене на ролята на монарха- цар Борис III и за преувеличаване на ролята му в спасяването на българските евреи, уточни историкът.

"Тя не е доказана, докато без съмнение той е дал съгласието си за депортациите от окупираните територии. През последните тридесет години  има развитие в гледните точки по темата, за което импулси идват отново отвън. Това да изпъкне фигурата на Димитър Пешев например се дължи до голяма степен на Габриеле Нисим и на Цветан Тодоров, които са автори на книги за българския политик.

Забележителният труд на Надеж Рагару ни дава една новаторска, по-смислена и рационална цялостна картина по проблема, убеден е Румен Аврамов.

Цялото интервю на Ирина Недева с Румен Аврамов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Първо студио на БНР: Връчват Годишните награди на СБЖ за 2024 г.

На тържествена церемония в Първо студио на Българското национално радио ще бъдат връчени Годишните награди на Съюза на българските журналисти за 2024 година. По традиция Съюзът дава отличията за творчески постижения по повод Деня на народните будители първи ноември. Те са за публикации, предавания и обществено значими прояви на журналисти за..

публикувано на 09.11.24 в 08:23
Провинция Идлиб, Западна Сирия

Сирийски войници са ранени при израелски удар в районите на Алело и Идлиб

Сирийски войници са били ранени при израелски въздушен удар през изминалата нощ в района на градовете Алепо и Идлиб. Израелската атака е била извършена около полунощ, като са пострадали няколко души и са били нанесени материални щети. Според Сирийския център за наблюдение на човешките права, целите са били военни обекти, а в района са били..

публикувано на 09.11.24 в 08:12
Украинският омбудсман Дмитрий Любинец (вляво) и руската му колега Татяна Москалкова (вдясно) по време на международна конференция на омбудсманите в Анкара,12 януари 2023 г.

Омбудсманите на Украйна и Русия са разменили списъци с военнопленници

Омбудсманите на Украйна Дмитрий Лубинец и на Русия Татяна Москалкова са се срещнали на територията на Беларус. Двамата са си разменили списъци с военнопленници, както и писма на военнопленници до техните роднини. Със съдействието на Международния червен кръст двамата са организирали преместването на 91-годишна жена от Украйна в Русия, за да..

публикувано на 09.11.24 в 08:01
 Джо Байдън

Байдън: Украйна ще получава военна помощ от САЩ толкова дълго, колкото е необходимо

След руската инвазия в Украйна президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че страната ще получава военна помощ толкова дълго, колкото е необходимо, за да отблъсне Русия. Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, обеща да сложи бързо край на войната. Според премиера на Унгария Виктор Орбан Европа не може да..

публикувано на 09.11.24 в 07:50

За и против пиесата на "Оръжията и човекът" на Малкович

Какво се случи снощи на втория ден от протестите срещу постановката "Оръжията и човекът" ? Снощи беше втората премиерна дата на спектакъла, режисиран от Дножн Малкович в Народния театър. След като в четвъртък вечер се стигна до безредици пред сградата на театъра и отлагане на представлението с един час, което беше играно само пред журналисти и..

публикувано на 09.11.24 в 07:35

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание днес. По време на срещата ще бъдат обсъдени както резултатите от предсрочните парламентарни избори на 27-ми октомври, така и бъдещите политически действия на партията в новия 51-ви парламент.  Сред тях - реакциите на поставените от ПП-ДБ условия, за да се водят разговори за..

публикувано на 09.11.24 в 07:30

"Гардиън": Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили

Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили, откакто лейбъристкото правителство пое властта през юли, твърдят официални лица в Киев пред вестник "Гардиън", като изразяват разочарование от неуспеха на Лондон да достави допълнителни ракети с голям обсег. Премиерът на Обединеното кралство все още не е посетил Украйна, четири месеца след..

публикувано на 09.11.24 в 04:28