Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Тонев: Системата на заплащане в болниците е странна, прилича на тази в ресторантите

Антон Тонев
Снимка: Таня Милушева

Здравеопазването се тресе от протести на медици и от липса на лекарства за пациентите.

На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обяви започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Но протестите продължиха , а споровете между двете страни се задълбочиха. Намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка.

Междувременно беше подписан Колективен трудов договор  между ръководството на болницата и  КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените  права и задължения.

На 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.  

Многопрофилната болница в Добрич е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират,  могат да бъдат не просто повод за разочарование, но и причина за възникването на още един проблем в трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите дане  бъдат по-ниски от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв.

Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че се преминава към ефективни стачни действия на 10 ноември. 

Не на това мнение е директорът на болницата д-р Желязков.

Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение.


Системата за заплащане в българските болници е доста странна, обясни пред БНР доц. Антон Тонев, който е председател на здравната комисия в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.

„Тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Всяка година добавяме в нея стойности, които догонват изискванията на работещите в здравния сектор. Това води до отпадане на хора от здравната система през последните 10-15 години. Имаме по-малко лекари  и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена и да има устойчивост на сектора“.

В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване, смята той.

Системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС. Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“.

Доцент Тонев обясни в предаването "Преди всички", че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно времето те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.

„Здравната система не реагира добре на резки промени. Трябва да бъде внесен нов бюджет, който да бъде разгледан от Народното събрание. Ние поемаме отговорност, че няма да се държим популистки, ако служебното правителство внесе такъв и ще подходим спрямо възможностите на държавата. Механичното увеличение на парите за целия сектор води до напрежение. В над 150 болници в България има подписани колективни трудови договори на новите, предложени от нас заплати и нито една от тях не е фалирала“.

Като основен негативен фактор доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.

„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор. Имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“.

Той не се ангажира с коментар на проблема за контрола върху системата за лекарствата и липсата на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.

Цялото интервю на Лора Търколева с доц. Антон Тонев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арести в София след инциденти и нападения в мол

Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения  в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..

публикувано на 22.11.24 в 10:46

Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър

Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър. Днес нейният президент Надя Калвиньо е на първото си официално посещение в Никозия, за да открие представителството на финансовата група на острова. Новият офис на Европейската инвестиционна банка отразява дълбокия ѝ ангажимент към Кипър, отбелязва в съобщението си финансовото..

публикувано на 22.11.24 в 10:19
В Букурещ работник монтира голям плакат на румънския министър-председател Марсел Чолаку, кандидат на Социалдемократическата партия (PSD) на президентските избори.

От секция в Нова Зеландия започна гласуването на румънците за президент на страната

От секция в Оукланд, Нова Зеландия, започна тридневното гласуване на румънските граждани за президент на страната.  Радио Румъния съобщава, че са създадени 950 избирателни секции в чужбина. 13 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени, а двама от тях ще отидат на балотажа, насрочен за 8 декември. След кандидатите за държавен глава са..

публикувано на 22.11.24 в 10:09
Кирил Петков

Петков призова ГЕРБ да се откажат от кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС

Съпредседателят на ПП Кирил Петков призова ГЕРБ да се откажат от своя кандидат за председател на НС Рая Назарян, а ИТН да препотвърдят подкрепата си за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски като условие за подкрета на номинирания от тях Силви Кирилов. "Първата политическа сила ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател,..

публикувано на 22.11.24 в 10:05
Читалище

В читалище "Христо Ботев - 1871" откриват музейна колекция "Фотография и кино в Смолян"

Myзeйнa ĸoлeĸция "Фoтoгpaфия и ĸинo в Cмoлян" oтĸpивaт днес в читaлищe "Xpиcтo Бoтeв - 1871". Посетителите могат да видят фoтoaпapaти и ĸинoĸaмepи oт вpeмeтo нa чepнo-бялaтa фoтoгpaфия, както и cнимĸи oт нaчaлoтo нa 20 вeĸ дo днec. Включени са и игpaлни, и дoĸyмeнтaлни филми, представящи paзвитиeтo нa града пpeз пocлeднитe шecт..

публикувано на 22.11.24 в 10:00

В очакване на българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция"

Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции.  Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от..

публикувано на 22.11.24 в 09:50
Калин Славов

Калин Славов: Изпълнението на антикорупционната стратегия е замряло

Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини. Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени..

публикувано на 22.11.24 в 09:09