Здравеопазването се тресе от протести на медици и от липса на лекарства за пациентите.
На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обяви започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Но протестите продължиха , а споровете между двете страни се задълбочиха. Намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка.
Междувременно беше подписан Колективен трудов договор между ръководството на болницата и КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените права и задължения.
На 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.Многопрофилната болница в Добрич е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират, могат да бъдат не просто повод за разочарование, но и причина за възникването на още един проблем в трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите дане бъдат по-ниски от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв.
Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че се преминава към ефективни стачни действия на 10 ноември.
Не на това мнение е директорът на болницата д-р Желязков.
Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение.
Системата за заплащане в българските болници е доста странна, обясни пред БНР доц. Антон Тонев, който е председател на здравната комисия в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.
„Тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Всяка година добавяме в нея стойности, които догонват изискванията на работещите в здравния сектор. Това води до отпадане на хора от здравната система през последните 10-15 години. Имаме по-малко лекари и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена и да има устойчивост на сектора“.
В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване, смята той.
„Системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС. Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“.
Доцент Тонев обясни в предаването "Преди всички", че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно времето те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.
Като основен негативен фактор доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.
„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор. Имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“.
Той не се ангажира с коментар на проблема за контрола върху системата за лекарствата и липсата на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.
Цялото интервю на Лора Търколева с доц. Антон Тонев може да чуете в звуковия файл.Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..