Бившата кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, заместничката ѝ Биляна Петрова и бившият районен кмет Петко Дюлгеров вече са в затвора. След като вчера Върховният касационен съд е потвърдил ефективните им присъди за корупция, тази сутрин служители на Съдебната охрана са ги отвели от домовете им.
За решението на върховните съдии съобщи самата Иванчева, която излъчи на живо на страницата си във Фейсбук как се подготвя за затвора.
Десислава Иванчева и Биляна Петрова бяха конвоирани от София до Сливен, след като днес влязоха в сила присъдите им, окончателно потвърдени от Върховния касационен съд.
Точно в 15:40 часа специализираният автомобил на Съдебна охрана спря пред железните порти на затвора.
Преди да влезе зад решетките Иванчева се обърна към снимащите я журналисти така: "Хора помагайте, кой с каквото може. Намерете страницата ми на Десислава Иванчева на български и на латински и нека в "Правосъдие за всеки", днес на мероприятието да се запитат въпросите от страницата: Може ли върху доклад на Антон Славчев да се образува без сигнал да се образува наказателно дело. Целувки за малкия ми син, моля ви се! Много ми липсва! Ръцете ми са празни!“
Иванчева и Петрова бяха настанени в приемното отделение на затвора и едва, след определения срок ще бъдат преместени в общата част. Те ще излежат съответно 6 и 5 години затвор за корупция.
Предисторията
Десислава Иванчева и Биляна Петрова бяха арестувани при зрелищна акция на прокуратурата и Антикорупционната комисия през април 2018 година. Двете прекараха часове, оковани в центъра на София по обвинение, че са поискали 250 хиляди евро и са получили в аванс 75 хиляди да придвиждат разрешителното за строеж на бизнесмена Александър Ваклин.
Посредник е бил Петко Дюлгеров, чийто арест стана обаче дискретно на друго място. Делото се сочеше като доказателство за борбата с корупцията по високите етажи на властта и като емблема на спецправосъдието, което вече не съществува.
На първа инстанция Иванчева получи 20 години затвор, Биляна Петрова - 15, а Петко Дюлгеров - 12. Втората инстанция намали наказанието драстично, съответно на осем, седем и шест години затвор. Върховният касационен съд ги намали още малко - на 6 години затвор за Иванчева, 5 за Петрова и четири за Дюлгеров .
Според законодателни промени, гласувани след поредица от случаи на укрили се от правосъдието осъдени, окончателните решения на ВКС се обявяват едва след като наказанията бъдат приведени в изпълнение. Затова и Съдебна охрана е отишла в домовете на тримата тази сутрин, за което Десислава Иванчева съобщи във Фейсбук. Малко преди да тръгне със служителите Иванчева коментира и присъдата и се раздели с детето си, за което ще се грижи майка ѝ.
По обед Петко Дюлгеров беше отведен в Централния софийски затвор, а в късния следобед Десислава Иванчева и Биляна Петрова в единствения женски затвор у нас - Сливенския.
От наказанията на Иванчева, Петрова и Дюлгеров трябва да бъде извадено времето, в което са били в ареста или под домашен арест, което е около две години и два месеца. По закон те имат право, след като изглеждат половината от наказанието си, след редукцията, при добро поведение да поискат предсрочното си условно освобождаване. Най-близо до тази възможност е Петко Дюлгеров.
С коментар по първите сериозни ефективни присъди за корупция излезе главния прокурор Иван Гешев, който по време на акцията беше шеф на Спецпрокуратурата: "Този случай е уникален в много свои особености, включително дори и в европейски план. И не само заради размера на подкупа, за който е постановена присъдата. Най-вече, защото на персонален, безпрецедентен, безогледен, политически и медиен и всякакъв натиск бяха подложени много магистрати, включително и аз. И защото и това беше използвано да бъдат закрити Специализираната прокуратура и съд, а те бяха закрити, точно защото работеха, както виждате. Защото те станаха опасни и може би, за да няма повече такива случаи", каза Гешев, цитиран от 24 часа.
А от гражданското обединение в защита на Десислава Иванчева и Биляна Петрова протестираха тази вечер пред сградата на Съдебната палата в София. Участниците в протестната акция смятат, че бившата кметица на район "Младост" и бившата ѝ заместничка, също както и Петко Дюлгеров, са набедени и че не е справедливо Иванчева да бъде отделяна и от едногодишното ѝ дете.
Участници в протеста казаха пред БНР:
"Тази борба, която тя водеше, тя е борба, която се води на много други места и по много други начини - срещу презастрояването и така нататък";
"Би трябвало да отиде процесът извън България, да бъде отначало започнат, разследван и да се докажеш, че Деси е абсолютно невинна. Трябва този процес да се разгледа от начало и да излезе справедливостта".
37-годишен температурен рекорд за Русе бе подобрен днес. Термометрите отчетоха 40.9 градуса на сянка, а прогнозата е утрешният ден да е още по-горещ. Досега най-горещо е било на 7 юли през 1988 г, но с днешните 9 десети над 40-те градуса този рекорд падна. Температурата е измерена на сянка в метеорологичната станция на Агенцията за проучване..
Софийският районен съд решава дали обвинените в хулиганство трима младежи, които в нощта на четвъртък срещу петък нападнаха двама души в центъра на София, да останат в ареста. Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София Прокуратура повдигна обвинения на тримата младежи, нападали минувачи в София Преди..
Обществен съвет към Комисията за защита на конкуренцията ще следи цените и пазарните условия преди и след въвеждането на еврото в страната. На първото заседание стана ясно, че до края на годината Комисията ще започне още два отраслови прегледа - във финансовата област и в сферата на телекомуникациите. В Обществения съвет като консултативен..
Руските власти потвърдиха съобщенията за смъртта на бившия министър на транспорта Роман Старовойт в Москва. Бившият руски министър на транспорта Роман Старовойт е открит мъртъв "Тялото на Старовойт беше открито днес в личния му автомобил с огнестрелна рана. Основната версия е самоубийство", заяви представителката на следствените власти...
Железопътната инфраструктура на България е приоритет в политиката на правителството и в Плана за възстановяване и устойчивост. За съжаление има решения на предишните управляващи, които се превръщат в проблем. Това заяви в Разлог премиерът Росен Желязков, който коментира скандала със закупените от "Дойче бан" вагони, втора употреба, за нуждите на..
Екипи на пожарната служба в Рила и горски работници доугасяват пожар на територията на ПП "Рилски манастир", казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Директорът на Природния парк инж. Димитър Григоров каза за БНР, че гасенето е на същото място, където в средата на юни, на 2 000 м. надморска височина, възникна пожар, а на терена..
Българската дипломация по отношение на РСМ има възходи и падения, а сега сме в средно положение. Ключов въпрос е, че България няма единна стратегия в последните 30 години за РСМ и да я следваме, независимо кой управлява, коментира в интервю пред БНР международният политически анализатор Владимир Владимиров. Според него е важно да знаем,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..