Доставките на ток за Молдова също са проблемни - в момента тя купува по-скъп ток от Румъния, защото предишният й доставчик Украйна вече не може да й доставя този ресурс заради руските удари срещу критична инфраструктура там. Докъде ще стигне и до какво ще доведе руският шантаж срещу Молдова, имат ли потенциал антиправителствените протести в страната да застрашат властта на проевропейската президентка Мая Санду и обещаната европейска помощ ще спаси ли Молдова от надвисналата над страната заплаха от тъмна и студена зима?
Темата коментира за БНР Дионис Ченуша - молдовски политически анализатор и експерт от Центъра за източноевропейски проучвания.
Опитва ли се Русия да търси лесна победа заради липсата на такава на фронта, като икономически шантажира Молдова?
"Молдова е уязвима страна по отношение на достъпа до изгодни за нея енергийни източници. Това, което прави Русия с манипулирането на газовите потоци към Молдова, цели да използва тази уязвимост на Кишинев. Свидетели сме на много добре разработена инструментализация - превръщането в оръжие на енергийното надмощие на Русия. Проблемът на Молдова е, че те вече са били тук, страната беше част от Съветския съюз, а днес се опитва да намали тези зависимости, които има от руски енергийни източници."
Отново Ви задавам същия въпрос, но няколко месеца по-късно и в малко по-различен контекст - не е ли Молдова перфектната жертва - с проевропейско правителство и 100% енергийно зависима от Москва, същевременно - нито в ЕС, нито в НАТО? Комбинацията от съветско минало и европейски амбиции сякаш са гарантираната рецепта за проблеми с Кремъл.
"Молдова може да бъде разглеждана като геополитическа жертва не само заради начина, по който Русия инструментализира своето енергийно превъзходство, но и заради последствията, които произтичат от руската агресия срещу Украйна. Това са фактори, които се натрупват и се отразяват на Молдова заедно със зависимостта от руския газ. Примери са увеличаващите се цени на стоките, нарушените вериги за доставки от изток към Молдова и обратно от Молдова на изток. Има редица проблеми, провокирани от войната. Но най-същественият начин да бъде ударена Молдова и да бъде поставена под натиск и в неизгодна позиция, е да бъде намалено подаването на газ, което създава ефект на доминото с електричеството, което се подава от проруския регион Приднестровие."
Реално отражение на настроенията в обществото ли са антиправителствените протести или е възможно да са режисирани отвън заради посланията, които виждаме сред демонстрантите?
"Молдова има проблем, който е свързан с бедността. Това не е нещо ново. Бедността е използвана от корумпирани политици, откакто Молдова е независима. Но това, което виждаме сега, е, че има политически сили, които използват енергийната бедност и цялостно влошените икономически и социални условия на живот в селските райони, за да капитализират дивиденти за себе си от кризата, с която правителството се опитва да се справи.
Очевидно е, че корумпираните политици, които сега експлоатират тази бедност, използват това срещу правителството с политически цели. Важно е да се разбере също, че си имаме работа с политици, които през годините са изградили близки връзки с Москва. Фактът, че са споменати в списък с американски санкции е още едно доказателство, че Русия опитва да изпозва клептокрацията в Молдова, както и корумпираните политици - както в страната, така и тези извън границите й - по начин, който да отслаби правителството и да нанесе максимално много вреди. Също и да дискредитира президента Мая Санду.
Всички тези елементи на протестите показват как зависимостите в енергийния сектор могат да имат последствия и в социално-политически план. Лесно можеш да мобилизираш хора. И целта на тези корумпирани политици е да съберат колкото може по-многолюден протест, за да може да не се говори, че само една политическа сила е организирала демонстрациите, а че те са в цялата страна и че правителството губи контрол над политическите процеси. Това е главната цел.
Всичко това, разбира се, е силно свързано с енергийната криза. Русия се възползва от тази ситуация, като допълнително засилва напрежението с намаляване на доставките на газ."
Очаква ли я Молдова тъмна и студена зима? Или положението е светло и оптимистично, защото при визитата си в Кишинев председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви 250 млн. евро финансова помощ за страната, за да се справи с енергийната криза и да може Молдова да си осигури необходимите доставки на природен газ през тази зима.
"Това са много важни събития за Молдова. Страната търси европейска солидарност в тези трудни времена. Важно е обаче да видим колко бързо ще дойдат тези средства, защото правителството се нуждае от тях, за да може да подпомогне обикновените хора и бизнеса. В момента имаме единствено обещания за пари - 40 милиона от Германия, намерение на кабинета на Молдова да изтегли кредит от Френската агенция за развитие и сега тези средства, обещани от Европейската комисия. Има доста пари на масата и трябва да разберем дали можем да очакваме още, които може да бъдат обявени по време на третата среща на молдовската платформа за подпомагане - донорска конференция, която ще се проведе в Париж. Ако Молдова получи тези средства, тя ще има повече финансови инструменти да смекчи ефекта от кризата.
Но не знаем какви биха били бъдещите действия на Русия. Дали ще спре изцяло подаването на газ и колко студена ще е зимата. Защото Молдова си купи количества газ за стратегическия резерв, които биха били достатъчни за около месец, ако подаването на синьо гориво спре окончателно. В тази ситуация сега ние купуваме повече ток от Румъния - на по-висока цена от този, който взимахме от Украйна, но тя не може вече да ни снабдява заради руските удари срещу енергийната й инфраструктура. Също така Молдова не може да купува ток от Приднестровието, защото сепаратисткият режим там отказва да снабдява останалата част от страната, защото не получава достатъчни доставки на газ от Русия, за да го произвежда. Ситуацията е доста несигурна. Затова не знаем дали тези средства ще бъдат достатъчни за Молдова да оцелее през зимата."
Ще успеят ли Молдова и проевропейското й правителство да устоят на натиска на Кремъл? След пораженията на фронта, можем ли да очакваме от Путин и обкръжението му по-радикални действия и извън Украйна?
"Правителството държи политическата власт. Управлението не е коалиционно, а е в ръцете на една формация - това е Партията на действието и солидарността на президента Санду. Тя контролира всички институции в страната. От една страна към нея има някакъв вид толеранс от страна на медиите, които не критикуват правителството, както обичайно. А от друга страна - Кишинев има подкрепата на Запада. С тези два елемента правителството може да се подсигури, за да не се сблъска с нищо радикално през тази и през следващата година.
Но е трудно да се каже, защото не знаем колко дълбоки ще са последствията от енергийната криза върху населението и дали ще има достатъчно пари да се покрият щетите от инфлацията, които молдовците понасят. В момента тя е на рекордно високо ниво - 35 процента - и вероятно ще се увеличи още до края на годината. Зависи много как ще се развива социално-икономическата среда и дали другите политици - извън корупционните кланове и клики - ще подкрепят антиправителствените протести."
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..