Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители в чужбина настояват да се разшири изучаването на българския език

Неделно училище в Барселона „Св. Свети Кирил и Методий“
Снимка: METTA/Facebook „Св. Свети Кирил и Методий“

Броени дни след Деня на Народните будители, учители и ученици от 5 български неделни училища в автономните испански региони Каталуния и Арагон се събраха заедно да го отбележат. Патрон на празника беше съпругата на президента Румен Радев-Десислава Радева. С нея те обсъдиха и възможностите за разширяване на изучаването на българския език в чужбина сред деца, които са родени или израснали там.

Българският език в повечето случаи не е водещият сред децата, които са родени или израсли в чужбина. Посещавайки местно училище, те предпочитат да говорят помежду си на езика, на който учат, дори и да са братя и сестри, дори и вкъщи с родителите си да говорят на български. Запазването на езика в такива случаи зависи предимно от волята на родителите да жертват свободния си уикенд и да водят децата на българско неделно училище именно с идеята да не загубят връзка с родината. Тук идва и ролята на учителите, които не само трябва да успеят да ги убедят, че си струва да учат в почивния си ден, а и да привлекат интереса им към езика, историята и литературата на държава, която за тях е далечна и недостатъчно позната.

„От няколко години Министерството на образованието, съвместно със Софийския университет дават възможност българските деца, ученици в неделните училища в чужбина да се явяват на изпит за ниво на владеене на българския език към Департамента по езиково обучение на СУ. В много от случаите учителите са и преводачи, защото децата не разбират какво четат и не могат да пишат на кирилица. Следващият етап е по-лесният, веднъж запалили искрата в тях, учителите се стараят да я поддържат, но това вече става и с усилията на самите деца. Някой от тях след години се връщат в България, а други избират да продължат да учат и живеят далеч от нея. И в двата случая обаче фактът, че говорят и пишат добре на български е предимство", каза директорката на българското неделно училище в Барселона “Св. Свети Кирил и Методий“ Стоянка Колева.

За "Хоризонт" тя допълни:


От няколко години Министерството на образованието, съвместно със Софийския университет дават възможност българските деца, ученици в неделните училища в чужбина да се явяват на изпит за ниво на владеене на българския език към Департамента по езиково обучение на Софийския университет и тази оценка, която те получават след явяването си на изпита е вписана в документ, който има безсрочна валидност. Нашето желание е тази оценка да бъде вписана и в документите, които получават българчетата тук в местните училища“.

Желанието е да се впише оценката в испанските дипломи и по този начин децата да станат по-конкурентноспособни на западния пазар, доказвайки, че знаят още един официален език на ЕС.

Освен това с тази оценка, която е вписана в официалния документ евентуално при връщане в България тя се признава и като балообразуваща оценка за кандидатстване в някои университети по определени специалности в България. Това също е много важно, защото движението, мобилността на децата никога не може да се предвиди. По различни причини биха се върнали в България и тази оценка може да им послужи вместо кандидатстудентска оценка по български език“.

Идеята не е нова, тя вече е реализирана в някои щати на Америка, където учителите са били тези, които са инициирали признаването ѝ от местните власти. За да се случи обаче трябва изричното съгласие на регионалното правителство на Каталуния, както и на останалите местни власти във всичките автономни общности.

Стоянка Колева заяви:

„Отправихме искания и получихме увещания и уверения от Генералния консул в Барселона, че ще ни бъде съдействано да организираме такава среща в департамента по образование в Generalita на Каталуния, за да изложим нашите искания, нашите мотиви и да видим дали ще можем да постигнем нещо такова и тук“.

Докато това стане възможно родители, учители и деца заедно ще продължат да полагат усилия да запазят българския език, култура и самосъзнание далеч от пределите на България. Петте неделни училища в Каталуния и Арагон ще честват заедно на ротационен принцип Деня на народните будители, традиция, чието начало бе положено тази година и ще се надяват към тях да се присъединят и други български неделни училища.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50