Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли риск за парите от Фонда за справедлив преход?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Под риск ли са парите от Фонда за справедлив преход, които се отпускат за прехода на икономиките във въгледобивните региони у нас? Повече от 1 милиард евро са планирани в програмата и при адекватни действия България може да запази средствата, отговориха депутати на опасенията на енергийни експерти. А представителите на местната власт изразиха опасения за разходването на парите и постигането на целите в териториалните планове. Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД) организира дискусия с фокус бъдещето на въглищните региони и зелената трансформация в сектора. 

Фондът за справедлив преход и финансирането на зелената икономическа трансформация във въглищните региони на България са поставени под въпрос заради сегашния вид на териториалните планове, които не предлагат визия и конкретни инициативи за прехода на икономиките на въглищните региони. Липсва и ясна времева рамка за затваряне на въглищните централи, смятат от ЦИД. 

Мартин Владимиров предупреди, че първият транш от средствата е под риск:  

"Важно е правителството да се активизира в следващите месеци, да подобри амбицията на плановете, за да може плащанията да започнат от догодина. Те биха били достатъчни за трансформация на регионите. С тези средства да се насърчат регионалните иновации, високотехнологични отрасли, да се насърчи развитието на малкия и среден бизнес". 

България трябва да има териториален план за всеки регион с това, което предстои и какво ще прави - по години, за да се виждат развитието, инвестициите и напредъка, заяви председателят на комисията по икономика в парламента Мартин Димитров: 

"При адекватни действия и при план ще се справим, ще бъде наваксано и средства няма да бъдат загубени. Очаквам в началото на следващата година да развитие по темата - за план за действие по региони". 

В най-добрия случай страната ни ще получи парите, но при определени задължения - новите критерии на ЕС като правилото, според което поне 30% от европейските средства да се насочват за климатични политики. Страната ни ще трябва да приеме дългосрочна стратегия за декарбонизация и постепенно преустановяване на използването на изкопаемите горива. 

Конкретна времева рамка и ясен график за извеждане от експлоатация на въглищните централи засега липсва, а кметовете на Перник, Кюстендил и Стара Загора твърдят, че хората не са готови да приемат предизвикателствата на зеления преход. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48

Заседава Съветът по сигурността към Министерския съвет

Тази вечер Съветът по сигурността към правителството провежда заседание - министрите на вътрешните работи, на отбраната, началниците на ДАНС, разузнаването и други служби бяха свикани от премиера Димитър Главчев, за да обсъдят мерки за сигурност в отговор на ескалацията на напрежението в Близкия изток. В рамките на заседанието на Съвета по сигурността..

публикувано на 02.10.24 в 18:12
Петър Ганев

Петър Ганев: Забавянето на плащанията по ПВУ влияе директно на Бюджета

Забавянето на плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) влияе директно на Бюджета. Това каза пред БНР Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Ходовете за намаляване на загубите са свързани с активна работа в парламента , обясни той: "Не е просто до готовност на администрацията, за да тръгнат някакви..

публикувано на 02.10.24 в 18:07