Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли риск за парите от Фонда за справедлив преход?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Под риск ли са парите от Фонда за справедлив преход, които се отпускат за прехода на икономиките във въгледобивните региони у нас? Повече от 1 милиард евро са планирани в програмата и при адекватни действия България може да запази средствата, отговориха депутати на опасенията на енергийни експерти. А представителите на местната власт изразиха опасения за разходването на парите и постигането на целите в териториалните планове. Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД) организира дискусия с фокус бъдещето на въглищните региони и зелената трансформация в сектора. 

Фондът за справедлив преход и финансирането на зелената икономическа трансформация във въглищните региони на България са поставени под въпрос заради сегашния вид на териториалните планове, които не предлагат визия и конкретни инициативи за прехода на икономиките на въглищните региони. Липсва и ясна времева рамка за затваряне на въглищните централи, смятат от ЦИД. 

Мартин Владимиров предупреди, че първият транш от средствата е под риск:  

"Важно е правителството да се активизира в следващите месеци, да подобри амбицията на плановете, за да може плащанията да започнат от догодина. Те биха били достатъчни за трансформация на регионите. С тези средства да се насърчат регионалните иновации, високотехнологични отрасли, да се насърчи развитието на малкия и среден бизнес". 

България трябва да има териториален план за всеки регион с това, което предстои и какво ще прави - по години, за да се виждат развитието, инвестициите и напредъка, заяви председателят на комисията по икономика в парламента Мартин Димитров: 

"При адекватни действия и при план ще се справим, ще бъде наваксано и средства няма да бъдат загубени. Очаквам в началото на следващата година да развитие по темата - за план за действие по региони". 

В най-добрия случай страната ни ще получи парите, но при определени задължения - новите критерии на ЕС като правилото, според което поне 30% от европейските средства да се насочват за климатични политики. Страната ни ще трябва да приеме дългосрочна стратегия за декарбонизация и постепенно преустановяване на използването на изкопаемите горива. 

Конкретна времева рамка и ясен график за извеждане от експлоатация на въглищните централи засега липсва, а кметовете на Перник, Кюстендил и Стара Загора твърдят, че хората не са готови да приемат предизвикателствата на зеления преход. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47