Защо в една епоха се харесва едно, а в друга нещо съвсем различно? Кои са предпочитаните от фотографа обществени групи – тези в центъра или намиращите се в периферията? Това са само част от въпросите, които поставя Антоан Божинов в своята монография "Фотографският образ в комуникационен контекст”. Той е основател и председател на управителния съвет на фондация PHODAR, която осъществява едноименното фотографско биенале, както и главен асистент във ФЖМК на СУ.
В книгата си се опитва се да подреди термините във фотографията, които определя като „малко хаотични“.
„Задълбах се в нещата и се оказа, че търсейки точната класификация и терминология, аз си дадох сметка откъде е минала фотографията“.
Жанровете в нея идват от всички полета, обясни Божинов в предаването „Хоризонт до обед“
„Универсална истина е, че термините в първия момента са метафори“
В зародиша си фотографията крие истината, но и манипулацията, напомни фотографът.
„Има хора, които залагат на манипулацията и я развиват. В съвременния свят има достатъчно предпазни средства срещу това. Фотожурналистиката има строги правила. Значение има позицията на автора“.
Фотографията има двойнствен произход, отчете той.
„Тя трупа култура и трябва да се разглежда в нейния контекст. От друга страна, носи в себе си природното и дава повече информация, отколкото е целял автора“.
Една от най-интересните глави в монографията на Антоан Божинове е озаглавена „Голите снимки на социализма“.
„Голото тяло има хилядолетна история в изобразителното изкуство. Не може да го подминеш. След 90-те години обаче този канал за комуникация се задръсти с най-ниското ниво в бившия социалистически блок. Но то може да означава много неща, например крехкост и свобода“.
На „Фотографията като тютюнев дим“ е посветена друга част от изследването на Божинов.
„Имаше период, в които димът присъстваше и във филмите. Той е доста фотогеничен. Чрез него правя паралел с фотографията, която е всепроникваща“.
Антоан Божинов смята ,че техническите подробности при заснемането на фотографските образи не са от ключово значение. За най – важни приема идеята и замисъла на човека, който я създава.
Книгата на д-р Антоан Божинов ще бъде представена утре в зала „Алма Алтер“ на Софийския университет. Събитието започва в 18.30 часа.
Цялото интервю на Ирина Недева с Антоан Божинов може да чуете в звуковия файл.
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..