Йорданова е концертмайстор на единствения оперен театър в Португалия.
Концертмайсторът в един оркестър не само дава тона ла, за да се настоят струнните инструменти в началото на концерта. Концерт-майсторът е онзи музикант, който следва прочита на диригента, изнася соловите партии и подава звученето на оркестъра.
Според списък, направен почти на шега от диригента Пламен Джуров преди години, 48 оркестъра по цял свят имат за свой водач българи. Велияна Йорданова е част от този списък.
Срещата с нея започва на улицата в Лисабон, сред тълпата от хора и звука на трамваи, до самата опера Театро "Сао Карлош".
С такъв гид влюбването в Лисабон е неизбежно. Тесните улички, изкусно подредените павета на всички тротоари, сградите с пъстри керамични плочки азулежу, полъха на океана, вкусните пащел де ната, песните на уличните музиканти.
Но това, което Велияна Йорданова иска да покаже с най-голяма гордост, е Операта. В изумително красивата голяма зала концертмайсторката е у дома си.
"Кралската ложа – кралете оттук са гледали. Има запазени ложи от векове, от поколение на поколение се предава традицията с ложата. На всяка премиера са тук. Има няколко фамилии, които имат ложи."
У нас такава зала нямаме, така че е въпрос на въображение да си представите колко е впечатляваща обстановката, съчетала аристократизъм в интериора и модерност в най-съвременната озвучителна и осветителна техника.
"Аз нямах никакви връзки, просто свирих, просто се явих на конкурс, бях приета. Предложиха ми още в частен оркестър, малък, концерт-майсторско място. Той просъществува три години, през това време с европейски пари, европейски проект, се направи голям симфоничен оркестър, който да може да свири и опера, и симфонични концерти, и балети. Мултифункционален оркестър, един-единствен", разказва Велияна Йорданова.
В оркестъра работят специалисти от 18 националности.
Единственият оперен театър в Португалия има над 200-годишна история. В него през Втората световна война представленията не са спирали, страната е била неутрална.
"Тук са идвали да пеят големите певци."
В Лисабон си има публика за операта. Идват и хора от други градове, за да гледат опера, допълва цигуларката.
Португалците много добре усвояват европейските средства, споделя свои граждански наблюдения Йорданова.
"Пред очите ми си опасаха държавата с магистрали. Пътища – прекрасни. Мостове – прекрасни. Цялата инфраструктура. В квартала, в който аз живея, който е бил в 30-те години много модерен курорт, беше пълно с изоставени сгради, уникално изоставено. Сега е райска градина. Всичко се обнови, разцъфтя."
В България уважението към музикантите от миналото вече не съществува, прави тъжна съпоставка не в полза на страната ни Велияна Йорданова.
"Има страхотно уважение към възрастните хора. Това нещо в България не го забелязвам."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки: Ася Пенчева
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...
Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..
Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция. Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...