"Резолюцията на парламента на Нидерландия срещу приемане на България и Румъния в Шенген отразява консистентната позиция на страната от поне 10 години насам. ... Не бих казала, че в момента имаме някакви особено неблагоприятни обстоятелства в политическите динамики, които се развиват в Нидерландия, които влияят на това решение. Обстоятелството, което е неблагоприятно, е самата резолюция, защото е почти невъзможно за министър-председателя Марк Рюте да я игнорира".
Това каза пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политолог, специалист по политики на ЕС и професор по управление на политики в Лайденския университет.
По думите ѝ премиерът Марк Рюте не е положил особени усилия, за да убеди нидерландския парламент, че членството на България и Румъния в Шенгенското пространство трябва да бъде подкрепено.
Европейската комисия днес (16 ноември) призовава страните членки да приемат без никакво бавене необходимото решение за пълноправно участие на България, Румъния и Хърватия в Шенгенското пространство за свободно пътуване.
Според проф. Антоанета Димитрова подобни решения винаги зависят от политическия климат на държавите от ЕС, не точно от дневния ред във всяка една от тях:
"Политическият дневен ред в момента в Нидерландия е свързан с един голям проблем - миграцията и миграционните потоци. Тази тема е свързана от автора на парламентарната резолюция със способността на България и Румъния да защитават границите на Шенгенското пространство. Но връзката не е директна".
Проф. Димитрова подчерта, че има очакване Чешкото председателство на Съвета на ЕС да раздели гласуването - отделно за Хърватия, отделно за България и Румъния:
"Всички анализи и коментари много ясно отделят Хърватия, за която се смята, че няма никакъв проблем в приемането ѝ в Шенген. За нея няма никакво възражение от нито една страна членка".
Интервюто на Георги Марков с проф. Антоанета Димитрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата на въздуха и ще важи до 28 февруари 2025 г. Приета е с решение на Столичния общински съвет в края на..
В Русе за 13-та поредна година отвори врати кризисната трапезария за бездомни и скитащи хора. Трапезарията на Българския червен кръст в Русе е на улица "Гурко" и е с капацитет за 40 души, но през студените дни се осигурява храна за 50. Всеки от бездомните и скитащи хора получава супа консерва с различна храна и материали за личната си хигиена. "Това..
Днес е вторият ден от 12-то издание на кампанията "Килограм доброта“, организирана от Българската хранителна банка. През целия ден пред 6 магазина на една от големите хранителни вериги в страната доброволци ще събират закупените от хората дълготрайни продукти като ориз, боб, леща, макарони, олио. Пред БНР Цанка Миланова, която е изпълнителен директор на..
Премиерът на Република Ирландия и лидер на партията "Фина Гейл“ Саймън Харис заяви, че е още рано да се каже колко места ще спечели неговата партия след проведените в петък извънредни общи избори. Преброяването на гласовете продължава и резултатите се очаква да бъдат обявени най-рано днес късно вечерта. Започна преброяването на..
За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора. Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия. „Аз мисля, че на първо място..
Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..