Това заяви в интервю за БНР Светослав Живков, преподавател в Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и изследовател на изборните системи.
"Не съм безусловен фен нито на машинното, нито на хартиеното гласуване. Истината е, че и двете крият рискове, и двете имат своите плюсове. Но комбинацията от тези две механики на гласуване по-скоро би мултиплицирала негативите."
Нито машините, нито хартиите избягват възможностите за фалшификация, когато секционните комисии са кухи, коментира преподавателят в предаването "Преди всички".
Машините не пречат на фалшификациите, категоричен е Светослав Живков. Той поясни, че ако се опираме на презумпцията, че има секции, контролирани от една партия и отделните представители вътре са фиктивни, нищо не пречи в дадената секционна комисия в края на изборния ден членовете ѝ да гласуват "10 или 20 пъти на машината".
Инициаторите на промените в лицето на ГЕРБ и БСП разглеждат настоящия парламент като един отиващ си парламент, смята Живков.
"Това, което води политическите играчи зад фасадата на идеалистични мотиви – да увеличим избирателната активност, да дадем шансове на по-голям брой избиратели да гласуват, стоят интересите на партиите и да се подобри изборният резултат. Това не означава автоматически с фалшификация."
Кой знае каква голяма драма няма, и по света е така. Проблемът е, че в България промените се случват прекалено често и без да се преценят ефектите на отделните регулации, отбеляза Светослав Живков.
"Защото един път или два пъти парламентарни избори не са достатъчни, за да приветстваме, или да заклеймим една или друга практика."
Ако се абстрахираме от чисто партийното говорене, сред известни групи хора съществува недоверие, че резултатът би могъл да се фалшифицира със софтуерна намеса при отчитането, посочи Живков.
По думите му доказателства за това няма, но няма и такива за фалшификации при хартиеното гласуване, което преди време бе отменено с този мотив.
"От тази гледна точка би било полезно да се въведе ръчно отчитане на машинните резултати, но проблемът е, че е направено по изключително безумен начин. Би било полезно, ако се гласува изцяло машинно и тогава да се броят тези хартийки, тези притеснения да отпаднат."
Зад претенциите на част от формациите, че чрез изборни технологии минимизират рисковете като контролиран вот – ПП и ДБ, стои тяхната неспособност да изградят партийни структури по места, изтъкна преподавателят. Според него е илюзия, че чрез техника и законови промени "ще се неутрализира тази кухост на партийните организации".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..