Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всеки ден на 2 метра от липсващата маркировка застават полицаи с камера", разказва жителка от Варненско, подавала нееднократно сигнал

В сезона на мъглите - защо граждани се грижат за пътната маркировка вместо институциите?

Богдан Милчев: Проблемът с липсващата маркировка, неокосената трева, лошите мантинели и невидимите знаци никога няма да се реши

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Защо в сезона на мъглите се налага граждани да сигнализират институциите, при това нееднократно, за изтрита и липсваща маркировка по пътищата, създаваща предпоставки за инциденти?

Поредният пример за гражданска активност е от Варненско. Галя Иванова е подавала неколкократно такива сигнали до Областното пътно управление – Варна и до АПИ.

Става дума за пътя Варна - Добрич, който е много натоварен, и за по-малко от километър разстояние, но на два много остри завоя.

 "Няма грам маркировка. Започва сезонът на мъглите. Абсолютно нищо не се вижда", разказа жената пред БНР.

Иванова посочи, че във въпросния участък "всеки ден на 2 метра от липсващата маркировка застават полицаи с камера да следят, защото ограничението е 60 км нагоре по баира".

Преди две години маркировката на същия път е била бързо възстановена – три дни след подаване на друг неин сигнал. Сега обаче вече е изтрита.

Областният управител на Варна е реагирал и вече е изпратил сигнал до АПИ, както и до Областното пътно управление, сезирал е и Агенцията за пътна безопасност.

Снимка: БГНЕС

"Проблемът с маркировката няма никога да се реши. Проблемът с високите треви, които пречат на видимостта, с лошите мантинели и невидимите знаци никога няма да се реши, защото е налице много тежка корупция в МРРБ от години, която се контролира на най-ниските нива", песимист е Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.

"Сблъсъкът ни с институциите категорично ни показва, че те не функционират в интерес на хората. Те работят за самите себе си", смята той.

Около 60 милиона лева на година ще струва маркировката на първокласните пътища и магистрали, за да изглежда като в Европейския съюз, уточни Милчев в предаването "Хоризонт до обед".

Маркировката е онзи елемент на пътната безопасност, който помага на шофьорите по-трудно да се уморяват и да допускат грешки, припомни експертът.

По думите му никой в държавата в този момент не иска да се ангажира "с отговорността за това, което се случва по пътищата и толкова много катастрофи".

Институтът за пътна безопасност ще предложи пътна карта с организационни и законодателни промени, както и с антикорупционни мерки.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51