Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Давид Дебуке: Важно е как ще се прилага "зърнената сделка" и дали ще се спазва

Снимка: БГНЕС

Пшеницата леко поевтиня на световните борси, след като действието на "зърнената сделка", която позволява на Украйна да изнася земеделска продукция през Черно море, беше удължено с 4 месеца. Сделката беше постигната през лятото с посредничеството на Турция и на ООН. Русия веднъж вече се отказа да участва, но бързо възстанови статуквото.

Без добрата новина от четвъртък от днес Киев вече нямаше да може да изнася зърно, което би обрекло на глад милиони хора в бедни африкански и близкоизточни страни. Условието на Москва за удължаването е снемане на санкциите от една от руските държавни банки, през която минават плащанията за износа на зърнени култури и торове от Русия, за да може тя да се върне на пазара.

В интервю за "Събота 150" Давид Дебуке - анализатор в базирания във Вашингтон Международен изследователски институт за продоволствената политика - изрази мнение, че до подобен ход няма да се стигне, защото така Русия би започнала да получава свеж ресурс за финансиране на агресията си срещу Украйна.

Дали тогава Русия ще се отметне?

Първо, много е важно, че тази сделка бе удължена, защото зимните месеци и особено началото на годината е времето, когато Украйна изнася най-голямата част от зърнената си продукция. Трябва да е сигурно, че сделките могат да се извършат. 120 дни всъщност са нищо и се надяваме споразумението отново да бъде удължено. Също така има надежда до изтичането на уговорения вече срок конфликтът да е приключил. Това би бил най-добрият изход от ситуацията, всички искаме войната да приключи. Въпреки това сделката е алтернатива, с която се демонстрира, че дори и в условия на конфликт, търговията може да продължи.

Споразумение може и да е постигнато, но е важно как ще се прилага и дали ще се спазва. Важно е Украйна да може да изнася продукция и корабите да потеглят в Черно море, но предвид разрушената инфраструктура в Украйна, остава въпросът дали зърнената продукция може да бъде превозена от фермерите до пристанищата за износ.

Москва постави искания за разхлабване на санкциите поне към една от банките си, която обслужва основно трансферите в аграрния сектор, за да може руските торове и реколта да бъдат изнасяни. Възможен ли е такъв развой и ако не, реалистично ли е Русия отново да обяви излизане от зърнената сделка?

Не мисля, че ще бъде лесно да се стигне до такова решение политически или дипломатически между държавите от Запада. Санкциите срещу руските финансови институции са наложени, за да се предотврати набирането на ресурс, с който да се финансира войната. Въпросът е колко това е проблем за нас. Русия продължава да може да изнася пшеница и торове. В началото на годината, когато започна конфликтът, но санкциите още не бяха наложени, Черно море стана много опасно. Фючърсите на стоките, превозвани по него, не бяха стабилни. Това е директна последица от войната - който сее вятър, жъне буря. Руският износ буквално се срина.

От тази гледна точка не мисля, че сега - когато Русия има проблем и със санкциите, аргументът й за премахването им е много силен. Има едно изключение - тъй като в момента е - меко казано -  проблематично да се прави бизнес с Русия, тя може да предложи отстъпки от цената за своята продукция. Какъв е глобалният въпрос, който има значение - имаме ли достъп до руски торове и пшеничени продукти? Отговорът е "да". Може ли Русия да ги продава на цената, на която би могла без войната и санкциите? Тук отговорът е "не"и именно заради това Русия е раздразнена и иска отмяна на санкциите. 

Друг аргумент, който често Москва използва срещу Киев и като претекст за потенциално напускане на сделката, е, че Украйна доставя зърно основно на своите съюзници - на страните, които й доставят оръжие, хуманитарна и финансова помощ, а не на най-бедните държави. Доколко е стойностен подобен аргумент?

По-голямата част от продукцията, която Украйна изнася благодарение на зърнената сделка, следва практиката, установена преди войната. Разбира се, конфликтът има отражение, както и няколко други технически детайли, но е факт, че Украйна изнася основното си количество зърнена продукция за Северна Африка и Европа. Това е, на което сме свикнали и очакваме това да не се промени, защото има икономически смисъл в него. Много е важно за държави като Турция и Египет например.

Сега, тази година, много по-малко продукция се изнася за Китай и много повече за Европа, основно Източна Европа и Унгария. Това е обяснимо, защото Европа преживя много голяма суша и има пазар, който трябва да бъде запълнен. Ако погледнем най-бедните държави - които са във война или са в Субсахарска Африка, при нормални обстоятелства Украйна изнася около 7 процента от продукцията си от пшеница към тях. Със зърнената сделка, която се случи и благодарение на ООН, между 7 и 8 процента от пшеницата отиват натам. Или с други думи: голяма част от продукцията не отива в Субсахарска Африка, но и никога преди това не е била насочена натам.

Всъщност, Световната програма по прехрана, която е организация към ООН, работи с много украинска продукция, нали така? Т.е. от тази гледна точка украински селскостопански продукти отиват към най-бедните държави?

Точно така, Световната програма по прехрана използва украинска продукция, за да подпомага държави, които не са чак толкова далеч от Черно море - помислете само, това са например Йемен, където продължава войната, Сомалия, където има конфликт, за определени части на Етиопия. Важно е, че програмата има достъп до украинско зърно по Черно море, защото по този начин снабдява хора, които са наистина изключително бедни. Да не забравяме и за Сирия, както и за множеството бежанци. Ето защо, това наистина е много важно. 

Със сигурност войната оказва негативно влияние върху земеделския сектор в Украйна. Имате ли изчисления с колко ще намалее продукцията от страната и какъв ще бъде ефектът от това?

Тази година изчисленията сочат, че спадът на продукцията в Украйна е между 20 и 30 на сто. Говорим за 20 - 30 милиона тона. Това изобщо не е малко количество. Освен това вече е ясно, че фермерите в страната засаждат по-малко заради войната. След като страната задели от новите количества за собственото си потребление, от новата реколта ще има по-малко количество за износ. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички универсални, професионални и доброволни частни пенсионни фондове имат положителна доходност

Всички универсални, професионални и доброволни частни пенсионни фондове са постигнали положителна доходност. Това сочат най-новите данни на Комисията за финансов надзор за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите,..

публикувано на 17.01.25 в 15:50

Полицията задържа двама мъже за инсцениран въоръжен грабеж

Полицията в София задържа двама мъже за въоръжен грабеж в магазин. Арестуваните са на 35 и на 19 години.  Грабежът е извършен преди дни в магазин в столицата. 35-годишният мъж е влязъл в помещението с маска и пистолет и е поискал пари от продавача. 19-годишният служител му е предал оборота около 1500 лева. След това нападателят е избягал, а..

публикувано на 17.01.25 в 15:45

Ускоряване на инфлацията в еврозоната до 2,4% в края на 2024 г., а в България до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...

публикувано на 17.01.25 в 15:39
Гроздан Караджов

Карадажов прие оставките на шефовете на НКЖИ и БДЖ "Товарни превози"

Новият вицепремиер и министър на транспорта Гроздан Карадажов е приел оставките на ръководителите на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Стоян Стоянов и на БДЖ "Товарни превози" Християн Кръстев.  Оставките бяха поискани от служебния министър Красимира Стоянова заради влаковата катастрофа в сряда, при която загинаха двама души, а шестима..

публикувано на 17.01.25 в 15:08
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: При окончателна сделка "Хамас" освобождават първите заложници в неделя

Израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди, че е било договорено споразумение за прекратяване на огъня в Газа с "Хамас" след преодоляване на спорове в последната минута.  Неговият кабинет по сигурността се събра, за да гласува сделката, след което тя трябва да бъде одобрена и от правителството. Нетаняху заяви, че ако всичко бъде..

публикувано на 17.01.25 в 15:06

Европейски проект допълва досегашния "Грижа в дома" в Плевен

В Плевен по европейски проект продължават здравните и социални услуги за най-нуждаещите се самотно живеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.  Този проект, който започна от началото на годината, надгражда досегашния "Грижа в дома" , казва Христина Балинова, ръководител на проекта. "663-ма души са..

публикувано на 17.01.25 в 14:39

Шолц не очаква САЩ да спрат военната помощ за Украйна

При руска ракетна атака в украинския град Кривой Рог бяха убити най-малко трима души, съобщи управителят на областта, цитиран от Ройтерс.  По думите му има и ранени, както и щети по учебно заведение и жилищна сграда. Междувременно германският канцлер Олаф Шолц заяви, че не очаква САЩ да спрат военната помощ за Украйна след встъпването в длъжност на..

публикувано на 17.01.25 в 14:38