На среднощно заседание Правната комисия в парламента прие промени в изборния кодекс, които освен връщане на смесения тип гласуване с хартиена бюлетина и машини, предполагат и закриването на Обществения съвет към ЦИК. Мотиви за това решение не бяха представени.
Общественият съвет е създаден през 2014 година, а негов председател е Цветелина Пенева. В момента се състои от 16 неправителствени организации, занимаващи се с наблюдение на изборните процеси, обясни тя пред БНР.
През годините сме били силно критични както към изборната администрация, така и към законодателя, поясни Пенева.
"Мога само да предполагам, че някои членове на ЦИК не харесват становищата и анализите, които се получават от Обществения съвет. Мога да предполагам също, че и някои политически сили не са доволни от нашите анализи".
"Ако някой отвори сайта на ЦИК, ще каже, че Общественият съвет не работи. Не мога да си обясни защо ЦИК отказва да обнародва становищата ни на страницата си".
В годините между двете звена е имало много добра комуникация, но напоследък тя липсва, призна още Пенева.
"ЦИК се е вслушвала в това, което даваме като становища. Работата ѝ напоследък обаче е твърде пристрастна партийно".
Общественият съвет не си е позволявал да се произнася "за" или "против" машинното гласуване.
"Важно е да се гарантира доверието на избирателя в изборната технология. Всяка промяна трябва да бъде предшествана от широк публичен дебат".
Много е важно, каквато и изборна технология да се въведе, да й се направи одит, обясни още председателят на Обществения съвет.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Цветелина Пенева може да чуете в звуковия файл.
Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..
Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...