Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекция за Непал през Климентовите дни в СУ. Започва инициативата "Магията на пътешествията"

Северина Маркова: Дългият път ни доближава към самите нас

В Непал смятат, че с въртене на религиозни барабани и повтаряне на мантри всяко желание е изпълнимо.
Снимка: Магдалена Гигова

Иран, Венецуела, Непал – това са част от посоките на младия учен Северина Маркова. В рамките на Климентовите дни - на 24 ноември в 18.30 часа в Софийския университет "Св. Климент Охридски", тя ще изнесе лекцията "Непал – поднебесното кралство на Хималаите". Лекцията е част от инициативата "Магията на пътешествията" за популяризиране на туризма и ролята на науката в това направление. 

"От много отдавна тръгнах да пътешествам. В началото не разбирах, че тръгвайки да пътешествам и огромното ми желание, изконно, да опознавам света, накрая се превърна в един доста дълъг път в търсене на различни духовни и всякакви култури. Всъщност този дълъг път ни приближава към самите нас", разказа Северина Маркова в интервю за БНР.

Няма никакъв смисъл да се докоснеш до такива места и да ги държиш за себе си, вярва Маркова. Именно водена от това, тя сбъдва мисията си да разказва за тях, за да ги сподели с повече хора.

"Дълбокият ми вътрешен интерес и порив да се докосна до тези толкова древни култури, толкова древни религии – да търся изначалната същност на нещата, това мое човешко любопитство ме е завело до тези места."

"Иран – знаем, че люлката на цивилизацията започва именно от тези земи. Най-контрастиращото е, че една такава толкова древна империя се намира в ситуацията, в която се намира в момента, по чисто политически причини", коментира още Северина Маркова в предаването "Преди всички".

"На местата, където не става въпрос за пари, а за много пари, се разиграва друго тесте карти. Една толкова културна нация като иранската – там много голяма част от хората говорят по два, по три езика, особено от младите хора, в цялата си будност те не могат да приемат режима, в който на тях им се налага да живеят. Една държава с население от 83 милиона – това са едни от най-будните, културни и интелигентни хора. Те много добре знаят какво значи Персия. Те заслужават живота им да се промени."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02