Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да има промени на промените в Изборния кодекс?

Борислав Цеков и Румяна Дечева пред БНР

Снимка: БГНЕС

"Крайъгълен камък на демокрацията е честността на изборите. В целия цивилизован свят - в Европа и в огромната част от Америка - не се гласува с този тип машини, които тук наложиха силово на българските граждани с едни многочасови заседания (в парламента - б.р.) през 2021 година. Никъде не са открити технически способи да се гарантира сигурността на този вот. Тези машини електронизират трите основни стъпки - маркирането на вота, отчитането на този вот и сумирането на резултатите". 

Това каза пред БНР Борислав Цеков, доктор по конституционно право и председател на Института за модерна политика. 

Той цитира Конституционния съд на Германия, според който този тип машини, независимо дали разпечатват, или - не, "противоречат на фундаменталния принцип на изборите - прозрачността при отчитането на резултатите от изборите, което трябва да стане пред очите на гражданите, на партиите, на наблюдателите , а не в черната кутия на една машината, до която имат достъп шепа частни фирми и лица".  

Борислав Цеков коментира още:

"В една конституционна държава законите се пишат от легитимно избраните представители на нацията, а не от протест на 20, 200 или 2000 души на улицата. Улицата пише закони в Африка, в изостаналите държави. Разбира се, че е важно какво казват групи на улицата или опозицията в парламента, но това не може да бъде водещо, както и да бъде представяно като волята на гражданското общество, която тресяла държавата".  

Борислав Цеков /БГНЕС/ 

Според Румяна Дечева, бивш председател на Обществения съвет към ЦИК, недоверието от начина на политическото говорене е толкова голямо, че подкопава основите на политическата система в страната.

Тя не се съгласи с говоренето за "тези машини", без да се уточнява кои са, да се цитира германския КС, без да се прави аналогия между машините, използване в България и онези, които са експериментирани в Германия, да се говори за гласуване в САЩ, където във всеки щат има много възможности за гласуване по различни начини:

"И не е истина, че няма такива машини в САЩ, защото има и продължават да се използват и стават повече". 

Дечева подчерта, че не е истина, че няма машини, които да могат да гарантират изборния процес.

"Работа на изборните администрации е да гарантират процеса. ЦИК много отдавна трябваше да създаде звено, което да има компетенциите да може да решава и да представлява нашата страна на международни форуми. Докато се изговориха много опорки за "машините на Мадуро", които явно обслужват някого, Венецианската комисия проведе двудневен семинар за използването на изкуствен интелект в изборите. И на тези машини, които ние използваме, никой не си позволи там да казва "машини на Мадуро".

По думите ѝ България е парламентарна република и е много важно да има комисия в НС, която да се занимава с различни въпроси, свързани с Изборния кодекс, и с всички аспекти на недоверието:

"Изборите са трансфер на доверие. С нашия глас упълномощаване някой да гласува от наше име".

Румяна Дечева /БГНЕС/

Интервюто на Даниела Големинова с Борислав Цеков и Румяна Дечева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26