Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща на Вишеградската четворка ще обсъди и шал на Орбан с карта на "Велика Унгария"

Снимка: ФБ на Виктор Орбан

Лидерите на Вишеградската група се събират днес в Източна Словакия. В групата са Словакия, Чехия, Полша и Унгария. Те споделят обща позиция по въпроси като миграцията в ЕС, но имат и разногласия по теми като войната в Украйна.

Чешкият премиер Петър Фиала заяви, че очаква шалът с щампа на картата на "Велика Унгария", с който унгарският Виктор Орбан се появи на футболен мач, да бъде коментиран на започващата днес среща на върха на Вишеградската група.

Проявата на Орбан предизвика недоволството на Украйна и Румъния, както и на други държави.

Картата на "Велика Унгария показва стари имперски територии, съществували преди разпадането на Австро-Унгария в резултат на Първата световна война. Тези стари унгарски територии включват части от Румъния и Унгария, но и днешните Австрия, Хърватия, Сърбия и Словакия.

Румъния реагира с "твърдо неодобрение" на поведението на Орбан в послание до унгарския посланик в Букурещ.

В протеста в понеделник румънското външно министерство заяви, че "ревизионистки изяви, без значение от формата им, са неприемливи, те противоречат на сегашните реалности и ангажименти, поети съвместно от Румъния и Унгария".

Украйна поиска официално извинение.

Говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко каза, че Киев е привикал посланика на Унгария, "който ще бъде информиран за неприемливия акт на Виктор Орбан".

"Представянето на ревизионистки идеи в Унгария не допринася за развитието на украинско-унгарските отношения и не отговаря на принципите на европейската политика", посочи той във Фейсбук.

В страницата на Орбан във Фейсбук има видео, на което той поздравява унгарски футболисти и е с шала, носен от него на мача между Унгария и Гърция в неделя.

Премиерът казва на националния тим, че е "отбор на всички унгарци, независимо къде живеят". Орбан казва още: "Футболът не е политика. Нека не се търси нещо, което го няма."

Около 1,2 милиона унгарци живеят в Румъния и около 150 000 в Западна Украйна.

Би Би Си отбелязва, че и преди е имало напрежение заради усилията на Орбан да утвърждава унгарската идентичност в двете страни.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Комисар Мария Ботева

МВР представи интерактивна карта, която отчита катастрофите у нас

Най-много катастрофи стават в понеделник и в петък следобед, като пикът е между 17 и 19 часа. Това става ясно от представената от МВР интерактивна карта, която дава поглед върху пътно-транспортните произшествия у нас. Картата вече е достъпна и за граждани, съобщи комисар Мария Ботева - заместник- началник на Пътната полиция: "Часовите..

публикувано на 12.07.25 в 12:57

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Епопея на загубените

Асен Василев:  В България има избирателно правосъдие… В България има произвол. Това, което се случи с Благомир Коцев, с влизането при жена му, с това, че не им се дава достъп до адвокат - това е абсолютен произвол. *** Иван Вазов е Патриарх на българската литература и архитект на националната ни идентичност. Малко трудно..

публикувано на 12.07.25 в 12:40

Леко напрежение сред пътуващите за Благоевград и Рилския манастир заради протеста на "Възраждане" против еврото

В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..

публикувано на 12.07.25 в 12:38

Велина Чакърова: Страните от БРИКС+ ще бъдат ключови за храните в бъдеще

БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..

публикувано на 12.07.25 в 12:13

Приемателната комисия с положително становище за въвеждане на постоянната организация по ул. "Опълченска"

Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..

публикувано на 12.07.25 в 12:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Вече се мисли за възстановяването на украинската икономика

Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..

публикувано на 12.07.25 в 11:53
Фредерик Тетю

Фредерик Тетю: Тръмп се е променил в сравнение с първия си мандат

Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..

публикувано на 12.07.25 в 11:45