В романтичната атмосфера на третия етаж в Градска художествена галерия - Варна ансамбъл от осем инструменталисти и певицата Деница Серафим ще представят 11 песни от нейния дебютен албум - "Пътят на пилигрима", чиято официална премиера ще бъде през януари 2023 г.
„Пътят на пилигрима” е музикално пътешествие из Европа от XVI в. – време, в което се преплитат Средновековие, Ренесанс и Барок. Деница Серафим се вдъхновява от тези епохи и артистично пресъздава това пътешествие в песни, които съпровождат поклонническия път на група пилигрими, странстващи из стара Европа.
Участниците в това музикално пътешествие са Асен Маринов - китара, аранжимент; Бояна Зарева - цигулка, виола, беквокал; Емил Михов - виола да гамба, блокфлейта; Йордан Владев - етно флейти, ударни; Деница Димитрова - келтска арфа, Емил-Джордж - сакбът, аранжимент; Нейко Бодуров - тромпет, Анита Нейчева - бендир, тамборино и разбира се, Деница Серафим - вокал, музика, костюмография. Избраните инструменти са характерни за старата европейска музика и създават специално звучене и настроение, като в същото време атрактивно представят музиката на сцена.
Към основния състав ще се включат двама допълнителни гост-музиканти – Нора Калчева – виолончело, Ивайло Ангелов - виола, както и актрисата от варненския куклен театър Евгения Русева, с помощта, на която ще се преминем през поклонническото пътуване из стара Европа.
Спектакълът предлага специална светлинна хореография и костюмография. Деница Серафим влиза и в ролята на художник по костюмите, пресъздавайки интересна и автентична средновековна визия на основните действащи лица в този концерт.
“От самото начало музиката от “Пътят на пилигрима” върви в едно с визуалната част в главата ми, защото аз съм художник и сценограф и виждам нещата в цялост. Стремежът ми е да въведа публиката в тази епоха както музикално, така и визуално като я пресъздам на сцената”, сподели Деница Серафим.
Билети за концерта могат да се намерят в мрежата на Ивентим и на касата във Фестивалния комплекс във Варна.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програма "Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации” и е част от проекта "Джаз Плюс Концерти: "Пътят на пилигрима" и "Отвъд нотите: Роберто Фонсека и Нови български гласове" и Община Варна.
Интервюто с Деница Серафим може да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..