Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската църква в Медисън е създадена преди 115 години

Българската православна църква „Свети Стефан“
Снимка: личен архив

На 115 години е вече българската църква в Медисън, щата Илинойс. Храмът се намира на десетина мили от центъра на Сейнт Луис. Първата българска църква в Америка. В Индианаполис сега отбелязват 107 години от изграждането на Българската православна църква "Свети Стефан". Отец Димитър Ангелов служи в тази църква от близо 40 години.

Кои са основателите на църквата в Индианаполис и какво според вас ги е накарало, поглеждайки от разстоянието на времето преди повече от 100 години тези хора да се захванат с изграждането и създаването на църкви?

"Първите двама души, които са пристигнали тук в Индианаполис, са били Дине  Константин Попчев и Роман  Русомаров. Това са първите души, които са пристигнали. По -късно други българи са се присъединили към тях и са образували колония тук в Индианаполис. От 1903 до 1915 г. те са се събирали на вечеринки, на тържества, но никога не са имали църква. Тогава са организирали комитет, с който да се захванат, да организират българската църковна община тука. Първите хора, които са били организатори на това дело, са били  Фадар Павлов, Джан  Романов, Дедо Филе и Георги Шанев".

Църквата се превръща в притегателен център за българите, които живеят в този район. Тя е не само религиозно, но тя става и културно средище през годините.

"Да. Повечето от хората, които са първите хора, са били само мъже, които са дошли тук за работа, за да изкарат пари и след това са пуснали молби за техните семейства да дойдат". 

А след това, когато пристигат и жените, тогава се разраства и дейността на църквата. Когато пристигат семействата. 

"Да, тогава са основава църквата в 1915 г. Също така се основава и женското дружество към църквата "Свети Стефан" по това време, което още работи и днес".

Днес, повече от век църквата "Свети Стефан" е запазена, продължава да работи. Сега какво е нейното място в живота на новата българска емиграция? Вие току що казахте, че женското дружество и сега продължава да работи. 

"Точно така, то продължава и също така има нови членове, които са от новата българска емиграция, които са членове на женската секция, а също така и много, много нови членове в нашата църква. По принцип "Свети Стефан" се издържа от членове, които дават някаква сума, която те решат, че е хубаво за тях да подарят на църквата и от тези пари, които те даряват, се издържа църквата и много нови българи се присъединиха към църквата и вземат дейно участие. Сега няколко души имаме като членове тук при нас в църковния борд, в църковното настоятелство".

По какъв начин отбелязвате годишнината на църквата тази година? 

"Тази година ние организирахме такава вечеринка,честване по случай  107 -мата година и беше много добре посетено много добре от старите емигранти, а също така от новите емигранти. "Свети Стефан" се е превърнала още в конгломерат, църква от много други народности. Хора, които са членове на църквата на църквата "Свети Стефан" като гърци. Имаме румънци, имаме и украинци, руснаци, не много, но всъщност те са част от нашата църква тук, в Индианаполис. Трябва да знаете, че и след нашата църква тук са построени и други църкви като румънска, сръбска, гръцка и Антиохийска". 

Въпреки всичко, вие сте запазили вашето влияние. 

"Традицията,също така българщината по този начин е запазена, независимо, че повече от хората, които са били основоположници на тази църква, са дошли от гръцка Македония. На камъка на нашата църква отпред името е Българска православна църква". 

Хората, които идват от  този район са се чувствали българи и част от България. И точно заради това изградената църква е  българска. 

"Да,точно така. Но е имало и имигранти от България също ,не само от гръцка Македония. Имало е много българи".

Църквата остава и продължава да се развива. Колко членове приблизително имате?

"Приблизително към 100 и между 130 и 150 души? Не, не е малко. За разлика от другите църкви. Нашите хора не са много научени да посещават богослуженията в неделя, както е в България. Но сега ние се мъчим да им напомним, че тяхното присъствие е много важно за живота на църквата и много от тях откликват и идват на богослуженията. Както първата седмица на първата неделя от всеки месец службата е на български език. През останалите недели 80% на английски и 20% на български, защото имаме посещения и на други националности. Затова за църквата службата в църквата е повече на английски език, за да може да се разбере от други националности". 

Отец Димитър за доброто и за обединяващата роля на Църквата, за българите, които живеят в този район и за запазване на нашата национална идентичност. 

"Бог да благослови нас тук, в Индианаполис и нашите хора в България". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50