Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската църква в Медисън е създадена преди 115 години

Българската православна църква „Свети Стефан“
Снимка: личен архив

На 115 години е вече българската църква в Медисън, щата Илинойс. Храмът се намира на десетина мили от центъра на Сейнт Луис. Първата българска църква в Америка. В Индианаполис сега отбелязват 107 години от изграждането на Българската православна църква "Свети Стефан". Отец Димитър Ангелов служи в тази църква от близо 40 години.

Кои са основателите на църквата в Индианаполис и какво според вас ги е накарало, поглеждайки от разстоянието на времето преди повече от 100 години тези хора да се захванат с изграждането и създаването на църкви?

"Първите двама души, които са пристигнали тук в Индианаполис, са били Дине  Константин Попчев и Роман  Русомаров. Това са първите души, които са пристигнали. По -късно други българи са се присъединили към тях и са образували колония тук в Индианаполис. От 1903 до 1915 г. те са се събирали на вечеринки, на тържества, но никога не са имали църква. Тогава са организирали комитет, с който да се захванат, да организират българската църковна община тука. Първите хора, които са били организатори на това дело, са били  Фадар Павлов, Джан  Романов, Дедо Филе и Георги Шанев".

Църквата се превръща в притегателен център за българите, които живеят в този район. Тя е не само религиозно, но тя става и културно средище през годините.

"Да. Повечето от хората, които са първите хора, са били само мъже, които са дошли тук за работа, за да изкарат пари и след това са пуснали молби за техните семейства да дойдат". 

А след това, когато пристигат и жените, тогава се разраства и дейността на църквата. Когато пристигат семействата. 

"Да, тогава са основава църквата в 1915 г. Също така се основава и женското дружество към църквата "Свети Стефан" по това време, което още работи и днес".

Днес, повече от век църквата "Свети Стефан" е запазена, продължава да работи. Сега какво е нейното място в живота на новата българска емиграция? Вие току що казахте, че женското дружество и сега продължава да работи. 

"Точно така, то продължава и също така има нови членове, които са от новата българска емиграция, които са членове на женската секция, а също така и много, много нови членове в нашата църква. По принцип "Свети Стефан" се издържа от членове, които дават някаква сума, която те решат, че е хубаво за тях да подарят на църквата и от тези пари, които те даряват, се издържа църквата и много нови българи се присъединиха към църквата и вземат дейно участие. Сега няколко души имаме като членове тук при нас в църковния борд, в църковното настоятелство".

По какъв начин отбелязвате годишнината на църквата тази година? 

"Тази година ние организирахме такава вечеринка,честване по случай  107 -мата година и беше много добре посетено много добре от старите емигранти, а също така от новите емигранти. "Свети Стефан" се е превърнала още в конгломерат, църква от много други народности. Хора, които са членове на църквата на църквата "Свети Стефан" като гърци. Имаме румънци, имаме и украинци, руснаци, не много, но всъщност те са част от нашата църква тук, в Индианаполис. Трябва да знаете, че и след нашата църква тук са построени и други църкви като румънска, сръбска, гръцка и Антиохийска". 

Въпреки всичко, вие сте запазили вашето влияние. 

"Традицията,също така българщината по този начин е запазена, независимо, че повече от хората, които са били основоположници на тази църква, са дошли от гръцка Македония. На камъка на нашата църква отпред името е Българска православна църква". 

Хората, които идват от  този район са се чувствали българи и част от България. И точно заради това изградената църква е  българска. 

"Да,точно така. Но е имало и имигранти от България също ,не само от гръцка Македония. Имало е много българи".

Църквата остава и продължава да се развива. Колко членове приблизително имате?

"Приблизително към 100 и между 130 и 150 души? Не, не е малко. За разлика от другите църкви. Нашите хора не са много научени да посещават богослуженията в неделя, както е в България. Но сега ние се мъчим да им напомним, че тяхното присъствие е много важно за живота на църквата и много от тях откликват и идват на богослуженията. Както първата седмица на първата неделя от всеки месец службата е на български език. През останалите недели 80% на английски и 20% на български, защото имаме посещения и на други националности. Затова за църквата службата в църквата е повече на английски език, за да може да се разбере от други националности". 

Отец Димитър за доброто и за обединяващата роля на Църквата, за българите, които живеят в този район и за запазване на нашата национална идентичност. 

"Бог да благослови нас тук, в Индианаполис и нашите хора в България". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38