"Имаме два пъти съобщения от Европейската комисия, че дерогацията за руски петрол не важи за износ на преработени продукти. Или България трябва да се конфронтира с ЕК, или много скоро тази тема ще отпадне от дневния ред, тъй като страната ни не би си позволила тази конфронтация с Комисията, предвид очакваните плащания по Плана за възстановяване и устойчивост. ... Става дума за покупка на услуга - българското правителство да помогне на Русия да заобиколи санкциите. Това няма да е първата услуга, която правим на Москва, напоследък зачестиха тези услуги, които са против интересите на ЕС".
Това мнение изказа пред БНР икономистът Евгений Кънев.
Той подчерта, че барел руски петрол е между 25 и 30 долара по-евтин от петрола сорт Брент:
"Като се продават продуктите на пазарна цена, тези разлики стават печалби, които отиват в бюджета на Русия и финансират войната. Затова е важно. ... Виждаме каква е сделката - спомагаме войната да се финансира с 3, 4, 5 млрд. лева, срещу 15-20% от сумата, което са готови да дадат на нас, за да си платят за услугата".
По-рано Кънев написа във фейсбук:
"Погледнах на официалната страница на "Лукойл" - никъде няма и помен от някакви намерения за местене в България, нито дори за срещи с правителството. Няма никаква реакция и в западната преса. Единствено български медии и препечатки от тях са във "възторг" от това енигматично преместване.
С други думи, най-вероятно българското правителство дейно участва в реализацията на операция на Русия срещу ЕС.
Всъщност, ако се прочетат внимателно думите на руския наместник на компанията, нищо подобно за преместване не се споменава - а че просто ще променят цената, на която продават руския петрол на рафинерията в Бургас, така че да се формират по-големи печалби у нас. И оттам са произвели захарчето за 700 млн. лв.
Когато нашите управници искат да продадат на публиката едното от двете дъна на своя куфар, а второто с далаверата да остане скрито - обикновено си измислят някаква хипотетична полза за държавата, т.е за всички нас, и след това я надуват. Така че да стане максимална стойност - веднъж, заради максимално оптимистични допускания и втори път, като я обявят в лева, а не в евро или долари, за да звучи гръмко.
Но за мислещите хора посланието е ясно: Русия иска да си плати за услугата България да ѝ помогне да заобиколи санкциите. Така че паят да отиде в руския бюджет срещу трохи в нашия.
А какво ще стане с рафинерията - питат разтревожените от провала на сделка с "Лукойл"? Ами нищо - "Лукойл" ще я продаде, няма да нареже рафинерията на скрап. Към нея има огромен интерес.
А нефт ще се намери не само през Босфора. Турция вече строи алтернативен тръбопровод от Средиземно към Черно море. Пристанището в Александруполис също може да се ползва - дали чрез цистерни или тръбопровод до Бургас, е въпрос на бъдеще.
Добре, ама много скъпо ще ни стане - чува се русофилски плач.
Ами не, при най-голяма близост до Русия и собствена рафинерия, българите винаги са плащали по-високи от най-ниските цени на дребно в Европа. Защото свръхпечалбата отиваше в "Лукойл".
Просто ще се нормализира пазарът и вносът от други държави, чиито фирми с бензиностанции у нас бяха принудени да купуват само от "Лукойл".
И най-вече - ще изчезнат руските нефтени пипала върху нашата политика. Последните - след тези на газа, ядреното гориво и самолетите".
По думите на Евгений Кънев рафинерията в Бургас става стратегически важна за Русия, тъй като в Черно море ще се търгува неруски петрол:
"За Русия става стратегически важна рафинерията у нас, за да контролира какъв нефт се продава в България и в региона. За тях е изключително важно "Лукойл Нефтохим Бургас" да работи и те да могат да контролират".
Интервюто на Георги Марков с Евгений Кънев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..