Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълци с паразит е по-вероятно да станат водачи на глутница, сочи проучване

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Вълците, заразени с разпространен паразит, е много по-вероятно да станат водачи на глутница, сочи ново проучване, което предполага, че обитаващият мозъка натрапник окуражава гостоприемника си да поема повече рискове, предаде АФП.

Едноклетъчният паразит Токсоплазма гондии (Toxoplasma gondii), се размножава по полов път само в котки, но може да зарази всички топлокръвни животни.

Смята се, че между 30-50 процента от хората по света са заразени с паразита, който остава за цял живот латентен в тъканни кисти. Хората със здрава имунна система обаче рядко имат някакви симптоми.

Някои проучвания откриват връзка между хората, които имат паразита в мозъка си и повишеното поемане на риск, други изследвания оспорват тези констатации, като наличието на такава връзка не е доказано окончателно.

Новото проучване, публикувано в сп. "Комуникационна биология" в четвъртък, се базира на данни от 26-годишно наблюдение на сиви вълци, живеещи в Националния парк Йелоустоун в САЩ, за да проучи как паразитът може да повлияе на поведението им. Анализирани са кръвните проби от близо 230 вълка и 62 пуми - големите котки са известни разпространители на паразита.

Изследователите открили, че заразените вълци са по-склонни да проникнат по-дълбоко в територията на пумата, отколкото незаразените.

Освен това вероятността заразените вълци да напуснат глутницата си е 11 пъти по-голяма от събратята им без паразита, се казва в проучването. Това според авторите показва по-висок процент на поемане на риск.

Най-голяма разлика между заразените и незаразените вълци е отчетена по отношение на воденето на глутница. Данните показват, че заразен вълк има до 46 пъти по-голяма вероятност да стане водач на глутница – роля, която обикновено се печели от по-агресивни животни.

Съавторът на изследването Кира Касиди казва пред АФП, че макар "да бъдеш по-изявен не е непременно нещо лошо", това може "да намали шанса за оцеляването на най-смелите животни, тъй като те могат да вземат решения, които ги излагат по-често на опасност“.

По думите на Касиди това е едва второто проучване за ефекта на T. gondii върху диви животно, след като миналата година изследване установи, че повишената смелост при заразените малки хиени ги прави по-склонни да се доближат до лъвове в Кения и да бъдат убити.

Лабораторните изследвания са установили също, че гризачите с паразита губят инстинктивния си страх от котки - тласкайки ги в ръцете на единствения гостоприемник, където токсоплазмата може да се размножава.

Уилям Съливан, професор по фармакология и токсикология в Медицинския факултет на Индиана, който изучава T.gondii повече от 25 години, посочи, че това проучване за вълците е доста ценно. Но предупреди, че то все още не може да докаже причинно-следствена връзка.

"Вълк, роден да рискува повече, може просто по-вероятно да навлезе в територията на пумата и така да се зарази с токсоплазма“, каза той.

Според него обаче, "ако констатациите са верни, те предполагат, че може да подценяваме въздействието на токсоплазмата върху екосистемите по света“.

Ами при хората?

"Това е въпросът за милиони долари", казва Съливан, добавяйки, че "никой не знае със сигурност и литературата е смесена".

Аджай виас, експерт по T. gondii в Нанянския технологичен университет в Сингапур, предупреди да не се прави заключение, че заразяването може да увеличи поемането на риск при хората.

"Има много неща в човешкото поведение, което е различно от другите животни", каза той пред AFP.

Хората често се заразяват от T. gondii при ядене на месо, което не е преминало достатъчна топлинна обработка, или чрез домашната си котка, особено когато почистват котешките тоалетни.

В някои случаи, особено при хора с отслабена имунна система, T. gondii може да доведе до токсоплазмоза, заболяване, което може да причини увреждане на мозъка и очите.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фермери искат среща с властта и са готови за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за провеждане на спешна среща с Министъра на финансите и Министъра на земеделието  за да се договори незабавното изплащане на средствата по т.нар Украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко..

публикувано на 02.10.24 в 19:55
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48

Заседава Съветът по сигурността към Министерския съвет

Тази вечер Съветът по сигурността към правителството провежда заседание - министрите на вътрешните работи, на отбраната, началниците на ДАНС, разузнаването и други служби бяха свикани от премиера Димитър Главчев, за да обсъдят мерки за сигурност в отговор на ескалацията на напрежението в Близкия изток. В рамките на заседанието на Съвета по сигурността..

публикувано на 02.10.24 в 18:12