Светът е футбол, но аз не съм от тоя свят, от другий свят съм аз, както са казали пияният Буковски и емоционалният бастун Крачолов-Яворов.
Те са много нежни поети и съвсем точно са ми изразили чувствата - не съм от тоя футболен свят, сърце не ми дава да съзерцавам коя да е футболна драма.
С което не бих посмял да отрека грандиозната същност на това събитие. Аз виждам милионите човешки същества, устремили взори към зелената трева. Знам, че млади мъже с превъзходни тактико-технически показатели тичат по шорти и дават всичко от себе си за славата на своите народи.
Спортните състезания са заместител на войната и даже навремето гърците спирали временно военните действия, за да могат атлетите и гимнастиците да премерят сили извън бойното поле. Даже младият Платон имал големи успехи в гимнастиката, преди да издигне философията на толкова високо ниво.
И днес по същия начин младите мъже се съревновават по стадионите, без да се избиват, което е, разбира се, много добра алтернатива на човекоунищожението.
А най-голямата държава в света не участва на световното първенство по футбол, защото е заета с истинска пълномащабна война, не с полуфабрикати като някакво си вегетарианско ритане на топка.
Все пак и тая работа с футбола не минава съвсем без човешки жертви.
Домакините на първенството като съвестни строители са се постарали да вградят в спортните съоръжения и новите си хотели хиляди трупове на работници. За да е здрав градежът, трябва да се вгради някоя и друга скъпа жертва, както се пее в народните песни.
Но не примерно песента за Илия, дето градил килия - той градил килията, па дошла Ирина и взели да се закачат и уважават. Тая песен е много популярна сред кьор-кютуците, именно заради уважението.
Но с тия закачки и уважения г-н Илия от песента сигурно е направил някоя много калпава килия, като ремонта на жълтите павета, а не като големите и прекрасни постройки в Катар.
В Катар строителният процес е протекъл по другата рецепта - когато се наливат основите, да не се забравят и жертвоприношенията, както се пее в другия вид народни песни за строителство.
В песента за майстор Манол, знаете, той зазидал жена си, за да не му се разваля конструкцията. Нещо подобно са направили и катарците, само че не с жените си, а с хиляди работници, които са намерили смъртта си при убийствените условия на труд в тяхната малка, но изключително богата държава.
Така е то. На Фандъкова ремонтите затова са така компромисни откъм качество, защото нашата кметица има жалостиво сърце и заравя в строежите си само колосални средства, но не и хомо сапиенси.
Големите строителни проекти гълтат и човешки жертви, няма как. Петър Велики например постоянно воювал, но и постоянно строял разни работи. И не само криви павета, ами големи яки крепости. Някой си летописец от онуй време казва, че строежите на Петър Велики били “бездна”. Примерно на Азовско море строил една крепост, която за нула време глътнала 30 000 жертви, а само след няколко години трябвало да я разруши по условията на мирен договор с турците, понеже го опердашили някъде из Молдова. А за строежа на любимия му Петербург никой даже и не броял труповете - както не са ги броили и китайците, строейки Великата стена; както и на египетските фараони не им свидел разходът на човешки материал за пирамидите.
***
Строителите на съвременната демокрация у нас пък ще връщат гласуването с малки глинени плочки, както се е практикувало в Люлката на демокрацията антична Атина.
Гърците, освен че правели войни и олимпиади, от време на време гласували с викане, ръкомахане и глинени плочки. С тия плочки остракирали гражданите, достойни за изпъждане от Атина.
Тези глинени плочки се наричали “остракизо” - и с тях гонели разни политици, които са им омръзнали. Като се съберат толкова и толкова глинени плочки за дадения бастун - айде, господине, заминавай си за Банкя, иначе много те уважаваме.
Депутатите от ГЕРБ приблизително така постъпиха с лидера си - той публично ги наръча да не бързат с Изборния кодекс, не била Хартиената коалиция най-важното в тоя момент, а и машините за гласуване били не по-лоши от глинените плочки.
А депутатите от ГЕРБ направиха точно обратното - забързаха се презглава да оправят проблемите на Хартиената коалиция.
Това означава, че или депутатите остракират лидера си и го жертват, за да е здрав градежът на демокрацията; или пък той публично ги наръчва едно, а тихичко им прошушва да направят точно обратното.
Градили демокрация катили,
на пътя-кръстопътя я градили.
Отгоре иде лидерът бастун
и вика на партийния катун:
хей, слушайте какво ви шумуша
и да не се изпращаме в кауша!
Жители на Катуница протестираха заради замърсения въздух от тлеещото близо 2 седмици депо за утайки от пречиствателната станция. След като на 28-и октомври се запалиха сухи треви и храсти, огънят се прехвърли и към старото депо на ВиК с площ над 100 декара. Трудният терен затруднява екипите на пожарната да загасят напълно тлеещите..
Кулинарният деликатес "Еленски бут" кандидатства за европейско признание за защитено географско указание. Месопреработката е един от основните отрасли в българския аграрен сектор, като последните статистически данни за годишния оборот на фирмите в тази сфера показва ръст от 24%, посочи на празника на Еленския бут заместник-министърът на..
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл", цитиран от агенция Блумбърг. Съгласно един от евентуалните планове, подкрепяната от държавата "Роснефт" ще поеме "Газпром Нефт" и "Лукойл", посочва финансово издание,..
Германия чества 35 години от падането на Берлинската стена. Канцлерът Олаф Шолц нарече събитията от този ден през 1989 година "пример за европейската солидарност". Падането на Берлинската стена бе щастливия връх на едно цялостно европейско развитие, заяви днес германският канцлер Олаф Шолц в специално видеообръщение по повод 35 години от 9-и..
На тържествена церемония в Първо студио на Българското национално радио бяха връчени Годишните награди на Съюза на българските журналисти за 2024 г. Отличията са за публикации, предавания и обществено значими прояви в 12 категории. Председателят на СБЖ Снежана Тодорова връчи и голямата награда "Йосиф Хербст" за цялостна дейност и особени заслуги..
Украински дронове удариха завод за боеприпаси в централна Русия при атака през изминалата нощ, заяви за агенция Ройтерс източник от Службата за сигурност на Украйна (ССУ). Атаката срещу химическия завод "Алексински", който произвежда барут, боеприпаси и оръжия в района на Тула на около 200 км южно от Москва, е част от стратегия за насочване..
Правителството на Кипър предлага на ЕС нов механизъм за осигуряване на иновативни лекарства по-бързо и на по-ниски цени, така че всички европейски граждани да имат равен достъп до специализирано лечение. Инициативата ще бъде представена на срещата на европейските здравни министри в началото на декември. Предложението предвижда обявяване на..
" Директорът на Народния театър е виновният. Някой плаща, за да се извърши тази провокация". Това заяви пред БНР Иван Гранитски , издател и член на..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..