Той провокира недоволство, като написа в социалните мрежи: "Съгласни ли сте служебният кабинет на Радев да разреши ежегодно 2 млн. лв. от вашите данъци да се ползват за държавен контрол върху ловците, дали практикуват коректно любимото си хоби, защото досега тези разходи се заплащаха лично от ловците като такса в Агенцията по горите?".
"По Закона за лова и опазването на дивеча ловните субекти в България ползват дивеча като публичен ресурс и териториите, върху които той се движи, като заплащат една или друга форма на такса към държавата. Законът за лова и конкурси определят тази такса", обясни Дунчев в интервю за предаването "Преди всички".
Таксите на ловните дружинки са 10-20 пъти по-ниски от тези на юридическите лица и са символични, посочи депутатът. По думите му 70% от тези такси, които на година са около 10-15 млн. лв., се използват от ловните дружинки да разселват дивеча, да се грижат за него, за да могат после да го ползват чрез отстрел.
"30% досега са се превеждали в Агенцията по горите, защото все пак агенцията трябва да администрира и контролира целия този процес", добави той и заяви категорично, че без държавен контрол няма как да стане.
"Това предложение, което не е лошо само по себе си – има някаква идея, но се прокарва чрез промяна на правилника за прилагането на Закона за лова и опазването на дивеча, което почти никой не следи. Качено е на сайта на Министерство на земеделието, но ако не бяха хора, които плащат данъци и искат данъците им да се използват за смислени неща, нямаше да разберем", коментира Дунчев.
Според председателя на Националния ловно-рибарски съюз Васил Василев в последните 10 години правилникът не съответства на нормата в Закона за лова:
"Това е причината, по която ние настояваме от толкова години - да бъде направена промяна в правилника".
Вноската за стопанисване на дивеча е целева и е определена през 2008 г., посочи Василев и добави:
"Към момента на въвеждане на тази вноска държавата, в лицето на ИА по горите, отговаряше за непосредствената охрана на дивеча чрез назначени ловни надзиратели. По тази причина 30% от тази вноска постъпваха в бюджета на Агенцията по горите. Когато се направи горската реформа през 2011 г. тази норма беше изменена и държавата извършва контрол по опазването, но това вече не съответства на нормата на закона. Ако трябва да бъде приложен законът в цялост, тази норма трябва да остане в ловните сдружения".
За 2022 г. годишната вноска е в размер на 80 лв., а за 2023 г. – ще бъде 90 лв.
"Спорът е 30% от тази вноска трябва ли да постъпят в бюджета и да се изразходват за дейности, които не попадат в обхвата на закона или трябва да останат и да бъдат изразходвани за това, което законът е оказал", обясни Василев.
Според Александър Дунчев тези пари трябва да отидат в Агенцията по горите, защото тя е отговорна за планирането на лова в България и контрола върху всички ловни субекти. Бюджетът на агенцията е недостатъчен, добави той и каза: "В момента нямаме ресурс да платим на хората, за да пазят гората".
Василев обаче отбеляза, че ловците плащат още 2 вида такси, които годишно генерират сума от над 5 млн. лв.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Президентът Румен Радев призова за освобождаване на съдебната система от политически и олигархични влияния. На форум на тема "Оттук накъде със съдебната власт?" държавният глава предупреди, че ако съдебната система продължи да бъде подложена на нерегламентирани външни влияния, няма как тя да изпълни основната си функция - бързо и справедливо правосъдие...
Столичната полиция провежда специализирана операция в района на Женския пазар. Целта е пресичане на продажба на наркотици и други забранени стоки. До момента няма информация за задържани. Полицейското присъствие в района е засилено.
България е далеч, много е далеч от Санторини и за нас не е сеизмичен източник, прекалено далече е. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили, те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки..
96 работещи без сключен трудов договор е установила Инспекцията по труда в Кюстендил. Санкцията според Кодекса на труда е от 1500 до 15 000 лева. 20 са съставените акта за забавено изплащане на трудовите възнаграждения във фирми и дружества. При направени 1261 проверки в региона инспекцията е установила 2064 нарушения, от които 1075..
Във Великотърновска област грипната епидемия се удължава до 11 февруари, включително. Заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания е по-висока от нивата, когато бяха обявени противоепидемичните мерки, показват данните на Регионалната здравна инспекция. Най-засегнати са децата до 4-годишна възраст, при които регистрираната..
Около 60 от филмите, които ще бъдат показани в рамките на тазгодишното издание на "София Филм Фест", ще са български. Това съобщи директорът на фестивала Стефан Китанов. Прожектирането на толкова много родна продукция се случва за първи път в рамките на фестивала. "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов - българското заглавие в..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р Петър Москов, лидер на партия КОД, част от коалиция "Синя България", и министър на здравеопазването от Реформаторския блок във второто правителство на Бойко Борисов (2014 - 2017 г.). Той подчерта,..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..