Той провокира недоволство, като написа в социалните мрежи: "Съгласни ли сте служебният кабинет на Радев да разреши ежегодно 2 млн. лв. от вашите данъци да се ползват за държавен контрол върху ловците, дали практикуват коректно любимото си хоби, защото досега тези разходи се заплащаха лично от ловците като такса в Агенцията по горите?".
"По Закона за лова и опазването на дивеча ловните субекти в България ползват дивеча като публичен ресурс и териториите, върху които той се движи, като заплащат една или друга форма на такса към държавата. Законът за лова и конкурси определят тази такса", обясни Дунчев в интервю за предаването "Преди всички".
Таксите на ловните дружинки са 10-20 пъти по-ниски от тези на юридическите лица и са символични, посочи депутатът. По думите му 70% от тези такси, които на година са около 10-15 млн. лв., се използват от ловните дружинки да разселват дивеча, да се грижат за него, за да могат после да го ползват чрез отстрел.
"30% досега са се превеждали в Агенцията по горите, защото все пак агенцията трябва да администрира и контролира целия този процес", добави той и заяви категорично, че без държавен контрол няма как да стане.
"Това предложение, което не е лошо само по себе си – има някаква идея, но се прокарва чрез промяна на правилника за прилагането на Закона за лова и опазването на дивеча, което почти никой не следи. Качено е на сайта на Министерство на земеделието, но ако не бяха хора, които плащат данъци и искат данъците им да се използват за смислени неща, нямаше да разберем", коментира Дунчев.
Според председателя на Националния ловно-рибарски съюз Васил Василев в последните 10 години правилникът не съответства на нормата в Закона за лова:
"Това е причината, по която ние настояваме от толкова години - да бъде направена промяна в правилника".
Вноската за стопанисване на дивеча е целева и е определена през 2008 г., посочи Василев и добави:
"Към момента на въвеждане на тази вноска държавата, в лицето на ИА по горите, отговаряше за непосредствената охрана на дивеча чрез назначени ловни надзиратели. По тази причина 30% от тази вноска постъпваха в бюджета на Агенцията по горите. Когато се направи горската реформа през 2011 г. тази норма беше изменена и държавата извършва контрол по опазването, но това вече не съответства на нормата на закона. Ако трябва да бъде приложен законът в цялост, тази норма трябва да остане в ловните сдружения".
За 2022 г. годишната вноска е в размер на 80 лв., а за 2023 г. – ще бъде 90 лв.
"Спорът е 30% от тази вноска трябва ли да постъпят в бюджета и да се изразходват за дейности, които не попадат в обхвата на закона или трябва да останат и да бъдат изразходвани за това, което законът е оказал", обясни Василев.
Според Александър Дунчев тези пари трябва да отидат в Агенцията по горите, защото тя е отговорна за планирането на лова в България и контрола върху всички ловни субекти. Бюджетът на агенцията е недостатъчен, добави той и каза: "В момента нямаме ресурс да платим на хората, за да пазят гората".
Василев обаче отбеляза, че ловците плащат още 2 вида такси, които годишно генерират сума от над 5 млн. лв.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..
Административният съд в Благоевград касира частично изборите за общински съветници в Сандански. Това е второто оспорване на резултатите от местния вот през 2023 година. С решението си от днес Административният съд в Благоевград касира резултатите от частичните избори за Общински съвет, провели се на 23 февруари, но само по отношение на..
В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. Три дни лекарите са се борили за живота..
Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с голямо закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14.00 часа движението в участъка..
Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..
Шарка по овцете има в 12 гръцки региона. Започна принудителна евтаназия, а придвижването на животни е ограничено. Ограничителни мерки бяха въведени в няколко района в непосредствена близост до българската граница. В областите Серес, Халкидики, Ксанти, Еврос и Самотраки аграрното министерство забрани транспортиране на животните, както и..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..