"Когато чуя въпрос какви са плюсове и минусите от влизането на България в еврозоната, се чудя дали има дори и един минус. Чудя се и защо има толкова много хора, които се вързват на някакви политически шарлатани, които си измислят някакви аргументи против това".
Това каза пред БНР Николай Василев, бивш вицепремиер и бивш министър на икономиката.
По думите му дали да има референдум по темата за въвеждането на еврото е чисто политически въпрос, както беше с влизането на страната в ЕС:
"Как щяхме да обясним на децата си сега, че понеже някой е имал глупостта на референдум през 2002 г. да гласува против присъединяването на България в ЕС, сега можеше да сме бедна и изостанала страна".
Според Николай Василев някои от хората, които са против еврозоната, не искат страната ни да принадлежи на западната цивилизация.
"Това не е научен аргумент, това са геополитически предпочитания. Другата причина са криворазбрани икономически аргументи. Те не са прави".
България беше много готова за еврозоната и отговаряше на всички критерии в продължение на десетилетие, смята Василев.
"Не ни приемаха, защото се моткахме повече от 10 години. Държави не бяха готови, а ги приемаха, а ние бяхме готови, но не ни приемаха, защото се моткахме. В момента по два от трите критерия ние не отговаряме - висока инфлация, бюджетен дефицит и небалансирани бюджети".
С липсата на редовно правителство сами се отдалечаваме от еврозоната, подчерта той и уточни:
"Ако има редовно правителство, на което първата и най-голяма цел е да вкара България в еврозоната и прояви страшна политическа воля, дори и лекичко да не отговаряме на някои от критериите, тогава нещата ще се получат".
Василев определи моментната политическа ситуация в България като "режим на огромно харчене на пари от бюджета, без мозък":
"Сега епохата е ултрапопулистка. Такова харчене не е имало в историята на държавата, дори и по времето на най-левите правителства в прехода. ... Огромно харчене, без да се мисли. Краят навсякъде е един и същ - и Гърция го е изпитала и другаде по света е имало. Такива държави обикновено завършват зле".
Интервюто на Снежана Иванова с Николай Василев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел. В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...
Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..