На кованата желязна врата може да се прочете график за посещенията. Има часове, когато в музея и прилежащите му 3 работилници идват деца, за да се запознаят с непознати за тях техники за рисуване. По друго време, местни художници могат да се възползват от печатните машини и съоръжения, за да отпечатат свои творби или да създадат свои дизайнерски уникати, но има и часове, срещу които пише - „терапия“. Това е едно от местата в града, където хора с различни проблеми биват лекувани с изкуство.
"На практикуми обучаваме как да се правят разнообрази по вид отпечатъци и графики, предназначени за всяка възраст: за деца, за семейства, но най-голям успех има сред възрастните. Всеки може да избера своя формат. Имаме машина за отпечатване на графики. Имаме зала, в която се изготвят отпечатъците или с готови печатчета се украсяват албуми, тетрадки, книги. Най- голям успех има работилницата на покрива, където се изучава китайска техника за отпечатване върху коприна. Тя е подходяща и за плат, кожа и хартия. Привлекли сме специалисти от различни области, защото считаме, че изкуството на графиката е твърде интересно и разнообразно. Например има любители, които идват за единични уроци по дадена техника за 2 часа и половина и преценяват дали искат по-подробно да се запознаят с нея и да преминат курс за обучение. Това е процес на творчество. Имаме и целогодишни курсове. Прието е оттук никой да не си тръгне „с празни ръце“, каза директорът за специалните мероприятия и самата тя творец Шарон Венуш.
В Европа изкуството на графиката е много популярно. В Израел- не чак толкова. Затова модератори на групи за работа с възрастни хора, каквито съществуват към всеки пенсионерки клуб в града са се насочили точно към него за да заинтересуват хората от третата възраст и да се опитат чрез него да им помогнат да преодолеят проблемите си. А след като остареят хората се чувстват понякога безсилни да изразят това, което таят в себе си. А то е тъгата от загубата на близки хора, чувството за самота и страх от неизвестното бъдеще, безсилието да се справят с уж обикновени неща, които преди са били по силите им, вече не ги могат, намаляване на паметта. Когато към тези „редови“ старчески проблеми се прибави и стресът, че скоро те или близки хора са били диагностицирани за неизлечима болест, чувството за безнадежност, за незаслужена присада без право на обжалване е ужасно. Точно за такива хора има часове в работилниците на музея Щрук в Хайфа. За тях заниманията с изкуство, каквото в младостта си почти не са познавали е и предизвикателство и лечение. Тези, които имат двигателни или ментални проблеми могат само да поставят печатчета за украса на подвързия на тетрадки или книга, например. Но тези, чието физическо и ментално здраве е съхранено, биват насърчавани сами да рисуват. Не е необходимо това да са шедьоври. Често пъти в рисунките им специалистите могат да видят това, което ги гнети и да се опитат да им помогнат. Друг път самото рисуване, което е и под звуците на познати и любими песни от младостта им, успокоява. Курсът е от няколко месеца, или дори година. Най-добрите от сътворените графики биват отпечатвани.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..