Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев: Антарктида е една голяма природна научна лаборатория

ЕС отпуска много средства за изследване на Арктика и Антарктика

Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БАИ

"Антарктида е бъдещето на човечеството. Това е една земя - континент по-голям от Европа и Австралия, която е изключително красива", каза за БНР професор Христо Пимпирев, български учен и полярен изследовател, преподавател по геология в Софийския университет "Свети Климент Охридски".
В предаването "Графити по въздуха" той заяви:

"Антарктида е една голяма природна научна лаборатория.Тя не е засегната от антропогенното замърсяване. Това е късче чиста планета, която все още имаме и която много рядко може да се намери някъде. Много научни открития, които касаят света и цялото човечество, са открити там. Тук е открит изтънял озонов слой и се взеха мерки на световно ниво и в момента не се разширява тази озонова дупка. Тук най-ярко се виждат последиците от глобалното затопляне на планетата. Западна Антарктида губи от своята ледена обвивка. На Антарктида последиците от глобалното затопляне се виждат пряко".
Около 27 декември се очаква към Антарктида да потегли българският военен научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий".

"Трябва да сме горди, защото България за пръв път в своята морска история ще има военен научно-изследователски кораб, който ще излезе от Черно море".
Екипът, който отива на Антарктида, работи по сериозни научни проекти:

"Ние имаме специална, одобрена от Министерския съвет полярна програма и ние не отиваме да задоволяваме научно любопитство. Там работим по сериозни научни проекти, които са одобрени от специализирана комисия по полярни науки. Полярните региони са най-важните региони за цялата планета. Европейският съюз отпуска изключително много средства за изследване на тези две части на земното кълбо - Арктика и Антарктика. Проектите са насочени в две области - науки за земята, геология, геофизика. Българските учени повече от четвърт век изследваме движението на ледниците".
Проф. Пимпирев заяви, че Антарктида е "земният път на човека към Космоса":

"Тя е най-изолираният континент, отвсякъде обграден от студен южен океан. Температурите стигат до минус 90 градуса, което е температурата на Марс".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16