Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев: Антарктида е една голяма природна научна лаборатория

ЕС отпуска много средства за изследване на Арктика и Антарктика

Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БАИ

"Антарктида е бъдещето на човечеството. Това е една земя - континент по-голям от Европа и Австралия, която е изключително красива", каза за БНР професор Христо Пимпирев, български учен и полярен изследовател, преподавател по геология в Софийския университет "Свети Климент Охридски".
В предаването "Графити по въздуха" той заяви:

"Антарктида е една голяма природна научна лаборатория.Тя не е засегната от антропогенното замърсяване. Това е късче чиста планета, която все още имаме и която много рядко може да се намери някъде. Много научни открития, които касаят света и цялото човечество, са открити там. Тук е открит изтънял озонов слой и се взеха мерки на световно ниво и в момента не се разширява тази озонова дупка. Тук най-ярко се виждат последиците от глобалното затопляне на планетата. Западна Антарктида губи от своята ледена обвивка. На Антарктида последиците от глобалното затопляне се виждат пряко".
Около 27 декември се очаква към Антарктида да потегли българският военен научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий".

"Трябва да сме горди, защото България за пръв път в своята морска история ще има военен научно-изследователски кораб, който ще излезе от Черно море".
Екипът, който отива на Антарктида, работи по сериозни научни проекти:

"Ние имаме специална, одобрена от Министерския съвет полярна програма и ние не отиваме да задоволяваме научно любопитство. Там работим по сериозни научни проекти, които са одобрени от специализирана комисия по полярни науки. Полярните региони са най-важните региони за цялата планета. Европейският съюз отпуска изключително много средства за изследване на тези две части на земното кълбо - Арктика и Антарктика. Проектите са насочени в две области - науки за земята, геология, геофизика. Българските учени повече от четвърт век изследваме движението на ледниците".
Проф. Пимпирев заяви, че Антарктида е "земният път на човека към Космоса":

"Тя е най-изолираният континент, отвсякъде обграден от студен южен океан. Температурите стигат до минус 90 градуса, което е температурата на Марс".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05