Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще облекчат ли живота на хората с увреждания подготвени законодателни промени за ТЕЛК?

Снимка: БГНЕС

Без спиране на добавките за хората с ТЕЛК в периода на преосвидетелстване предвижда законопроект, подготвен от екипа на омбудсмана и внесен от депутати от ГЕРБ-СДС. Според него, когато даден човек е подал заявление за ново ТЕЛК решение най-късно месец преди изтичане на старото, а комисията не е успяла да се произнесе преди това изтичане, подкрепата по Закона за хората с увреждания ще продължи да се изплаща, докато излезе новото решение.

В момента много хора с ТЕЛК остават без тази социална добавка, както и без инвалидна пенсия за два, три, четири месеца, а понякога и за година, твърдят от организациите, които представляват хората с увреждания.

Да не бъде спирана месечната финансова подкрепа по Закона за хората с увреждания – това предвижда законопроектът, внесен преди три дни в деловодството на парламента. Сумата, която получават хората през тази година, варира от 29 до 235 лева, според вида и степента на увреждане, като тези размери се променят, когато има увеличение на линията на бедност.

От национално представителните организации на хората с уврежданияподкрепят така формулираната поправка, въпреки че тяхното предложение било до 3 месеца преди изтичане на срока на ТЕЛК да се започва документалната процедура по преосвидетелстване, за да не се получава времевият луфт, който в момента може да стигне и до 12 месеца. С промяната, предложена от омбудсмана, ще се избегне и връщането на пари, когато на даден човек с увреждане се намалят процентите в ново ТЕЛК решение, обясни за БНР Веска Събева, заместник-председател на Националния съвет на хората с увреждания. 

За инвалидните пенсии обаче спирането остава възможно - това засяга всички хора в трудоспособна възраст, които имат отпусната инвалидна пенсия поради общо или професионално заболяване. В такава ситуация изпада преди няколко седмици 39-годишната Виктория. Тя е с детска церебрална парализа и епилепсия, 100% намалена работоспособност, но ТЕЛК-ът й не е пожизнен и е изтекъл на 1 ноември. Подава документи в края на август.  

"Подадох си навреме документите за преосвидетелстване и след месец отидох да си потърся писмото в комисията, където се явявам. Когато видях – датата е чак за 23 януари 2023 г. Получава се близо три месеца от единия до другия ТЕЛК. Новото решение влиза в сила месец след това, значи на 23 февруари. От 1 ноември пенсия не получавам", разказа Виктория.

Инвалидната пенсия не се спира, ако човек обжалва излязло вече решение на ТЕЛК, обясни Веска Събева. Тя обаче посочи друг проблем, който засега не намира решение. 

"Когато ТЕЛК-овото решение изтече, тъй като държавата осигурява пенсионерите с медицинската експертиза, с трайните увреждания, тези хора спират да бъдат здравноосигурени и по този начин те изпадат от здравната система. Как да си получат скъпо струващите лекарства, как да отидат да проверяват своето заболяване, как да си направят изследванията дори за ТЕЛК? Такъв проблем има при хората, които са здравно неосигурени, а са и сериозно болни. Те няма как да отидат на лекар и да направят тези изследвания, които им се искат, за да отидат да се освидетелстват на ТЕЛК."

Друг текст в законопроекта на ГЕРБ-СДС, който води до промяна в Закона за здравето и е бил сред исканията на организациите на хората с увреждания, е свързан с обжалването на решение на ТЕЛК и сегашната възможност за безкрайни процедури.  

"НЕЛК да се произнася окончателно, а да не връща отново в ТЕЛК. Защото много често се връща в същия ТЕЛК, в същата комисия, а тя дава същия процент. И започва омагьосан кръг, който хората не заслужават да го изживяват. НЕЛК се произнася окончателно и оттам нататък, за да се обжалва дадено решение на НЕЛК, се отива на съд", отбеляза Събева.

Ако бъде гласуван така предложеният законопроект, ще бъде разширена групата на хората с увреждания, имащи право на максималната добавка по Закона за хората с увреждания – 235 лева месечно. Там ще бъдат военноинвалидите с поне 90 процента намалена работоспособност и чужда помощ, както и хората със същите проценти, които получават наследствена пенсия поради смърт на родител. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55