Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слабо иновационно представяне за България, сочи доклад на Националния иновационен форум

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Националният иновационен форум представи годишния си доклад за състоянието на иновациите и награди успешни български фирми на специална церемония. Докладът има и положителни статистики, но и тревожни тенденции. 

През 2022 година България отново е на предпоследно място между страните членки. Иновационното представяне на страната е по-слабо от това на редица страни, кандидатки за членство, които нямат достъп до европейско структурирано финансиране, на каквото България основно разчита при субсидиране на научната си и иновационна политика. 

За първи път инвестициите в научно-развойна дейност са преминали прага от 1 млрд. лева, като отбелязват увеличение на годишна основа от 50 млн. лева. Делът на разходите за развитие и научна дейност през миналата година е спаднал до 0,77% от БВП. На този фон се увеличава конкурентостта на българските организации в общоевропейските програми за наука и иновации. 

На този фон се увеличава конкурентостта на българските организации в общоевропейските програми за наука и иновации. Въпреки поредицата от стратегически документи и реформи в областта на развитието на човешките ресурси в България предизвикателствата в тази област стават все по-сериозни, а изоставането на страната на международно равнище се задълбочава. 

Докладът отчита демографския срив и отрицателното миграционно салдо като негативни, защото са довели до спад в броя на завършилите средно образование. А заедно с предпочелите да кандидатстват в чуждестранни университети това е рефлектирало върху намалението на броя на завършилите бакалаври през 2021 година. 

За всички области на образованието, които се определят като научно-технологични, също е налице спад, в повечето случаи по-сериозен спрямо общия спад на завършилите висше образование.

Влошаване на профила на завършилите висше образование от гледна точна на готовност за развитие и внедряване на технологични иновации посочва докладът. Под 4% е делът на населението, участвало в обучение за възрастни, при 10,8% средно за ЕС. Това обрича страната на по-нататъшно изоставане в рамките на ЕС по показателите за иновационен потенциал и готовност да развие конкурентни предимства въз основа на новите технологии.

През 2021 г. персоналът, зает с научноизследователска и развойна дейност (НИРД) в България, е 34 600 души. Почти половината от персонала, зает с НИРД, работи в предприятията (46%) и разполага с 66% от финансирането за НИРД. То почти изцяло се насочва за покриване на текущи разходи, включително работни заплати. Това прави професионалната реализация на висококвалифицирани кадри в бизнес сектора по-атрактивна в сравнение с изследователските звена на бюджетна издръжка. Вторият по големина работодател на 28% от изследователския персонал е сектор "Висше образование", в който влизат 52 акредитирани държавни и частни висши училища. В противовес на това секторът разполага с едва 6% от финансирането за НИРД в страната, 20% от което се насочва за инвестиционни цели. 

С помощта на фондовете на ЕС България разви динамична старт-ъп предприемаческа екосистема. България има над 1600 старт-ъп фирми. За сравнение - в Югоизточна Европа Гърция е с 1700, а Румъния – с 2800. В същото време България има най-много създадени работни места (на 100 000 население) в старт-ъп фирмите – 80, докато Гърция има 60, а Румъния – 45.

България осигурява 20% от общия пазар на старт-ъп работни места в Югоизточна Европа, но има всички основания за ръст, особено ако държавата улесни привличането на чуждестранни студенти в университетите. Спадът в инвестициите в старт-ъп фирми през 2022 г. заслужава специално внимание, като причините може да се търсят както в спада на подкрепата с публични средства, така и в създадената несигурност от войната на Русия срещу Украйна.

Установено е, че 54% от предприятията в България ползват поне една от 10 технологии на изкуствения интелект при средно за Европа 42%, което поставя страната в топ 3 на Европа. Над една трета от предприятията в България са ползвали поне две технологии при средно за Европа 25% (или 8-о място на континента). Технологиите на изкуствения интелект не могат да се използват без наличието на надеждни и сигурни облачни системи. И въпреки че в България се развива сериозно предлагане на облачни услуги и виртуализация, едва 12,8% от МСП споделят, че ползват облачни услуги при 41% в Европа. В това отношение раздалечаването между МСП и големите компании в България е чувствително. 

Важна особеност, която се наблюдава през последната година, е увеличеният дял – почти една трета (32%) от малките и средните предприятия, които продават онлайн не само в България, но и в други страни от Европейския съюз. Това показва значителна интернационализация на предприятията, които са онлайн и може да се счита за един от позитивните ефекти на пандемията. За сравнение, по-малко от 5% от всички предприятия в икономиката изнасят. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц

Екзитпол за вота в Германия: ХДС/ХСС-28,5%, АзГ-20%, ГСДП- 16,5%

Консерваторите от ХДС/ХСС в Германия печелят предсрочните парламентарни избори, очаква се Фридрих Мерц да бъде следващият канцлер и да оглави коалиционно правителство. Парламентарни избори в Германия, ХДС/ХСС води в проучванията Веднага след края на изборния ден се публикуват резултати от екзитпол проучвания - според данните Християндемократите..

публикувано на 23.02.25 в 19:16

Кметът на Уестминстър за българския храм: Това е икона

Българската общност в Обединеното кралство се сдоби с нов православен храм. Днес той бе осветен от Негово Светейшество българския партиарх Даниил. Новият български храм в Лондон бе официално открит Много хора помогнаха да бъде реализиран този проект. Като се започне от българската държава, заделила 3,3 милиона лева и се стигне до..

публикувано на 23.02.25 в 19:15

Ограничения на движението по магистрала "Тракия"

Движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента утре от 9 до 12 ч., съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в активната. В..

публикувано на 23.02.25 в 18:54
Британският премиер Кийр Стармър напуска официалната си резиденция на Даунинг стрийт 10.

Стармър каза, че Великобритания "ще поеме водеща отговорност" в защитата на континента

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Съединените щати са "прави" относно необходимостта Обединеното кралство и Европа да поемат повече отговорност за отбраната и сигурността. Стармър заяви още, че е "в интерес на Доналд Тръмп да застане до Украйна". В същото време външният министър Дейвид Лами обяви, че е готов с нов пакет от санкции срещу..

публикувано на 23.02.25 в 18:18

Притеснения за примирието между Израел и "Хамас"

"Хизбула" заяви, че ще продължи делото на убития си лидер Хасан Насрала, чието погребение се състои в Бейрут. А палестинското движение "Хамас" заяви, че Израел сериозно е застрашил петседмичното примирие в Газа, като е забавил освобождаването на палестинските затворници. Лидерът на Хизбула Наим Касем заяви, че ще продължи делото на убития при..

публикувано на 23.02.25 в 18:16
Помощници по изборите подготвят преброяването на бюлетините по пощата за федералните избори в Берлин, Германия, 23 февруари 2025 г. Около 60 милиона души имат право да гласуват на изборите за нов федерален парламент, 21-вия Бундестаг.

Избори в Германия: Големият въпрос - кои партии ще преговарят за коалиционно правителство

Смяна на властта се очаква в Германия, където днес се провеждат предсрочни парламентарни избори. През ноември тройната коалиция на Социалдемократите, Зелените и Либералите се разпадна заради бюджетната политика. Първите прогнозни резултати се очакват в 19:00 ч. българско време, когато приключва изборният ден.  Парламентарни избори в Германия,..

публикувано на 23.02.25 в 17:49
Рустем Умеров

Украйна се подготвя да замени услугите на Starlink в случай на прекъсване

Украйна се готви да замени услугите на Starlink, ако американският оператор прекъсне сътрудничеството, което е ключово за комуникациите на украинската армия. Зеленски: Армията е изправена пред изключително трудна ситуация в някои части на фронта Това съобщи министърът на отбраната Рустем Умеров въпреки уверенията на собственика на Starlink Илон..

публикувано на 23.02.25 в 17:35