Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щастлив край на история за глухота - две сестри от Плевен вече чуват и говорят

Творба на едно от децата - Сияна, докато е била в ИСУЛ
Снимка: ИСУЛ

Майка на две момиченца със загубен слух напуска работа, за да се грижи за тяхното обучение и за развитието на слух и реч, каквито вече има и при двете. По-голямото дете – Сияна, се научава да изговаря звуци, благодарение на метод на стимулите, адаптиран от майката Камелия.

Семейството е от Плевен. През изминалата седмица в столичната болница ИСУЛ бяха поставени кохлеарни импланти на децата, които са на 11 и на 6 години. Предстои рехабилитация, която ще им даде шанс да чуват и разговарят наравно с останалите.

"И на двете операциите са успешни и се надявам с правилната рехабилитация да имам две напълно нормални деца", не крие радостта си майката на Сияна и Никол.

Сияна рисува на болничното шкафче  Снимка: ИСУЛПри Сияна първото изследване на слуха, проведено на 6 месеца, показва наличие на слух, но второто изследване – на двегодишна възраст, отчита пълна глухота. За няколко месеца са поставени слухови апарати, но момиченцето не реагира на звуци. 

Никол се ражда с частична загуба на слуха, но заради инфекция на ушите детето губи остатъчния слух в едното ухо.

За развитието на реч голяма е заслугата на майката Камелия, която решава да пробва система за стимулиране с любими за детето неща, например захарницата.

До днес майката е личен асистент на децата. Сияна е в четвърти клас, а Никол – в предучилищна група, и двете в масово училище. Децата посещават групови и индивидуални терапии.

"Когато едно дете започне да чува звуците около него нормално, то започва да развива говора. Затова целта е да бъдат в ранна възраст оперирани – това е целта на неонаталния скрининг, за да може децата да нямат спомен от глухотата. Когато оперирате едногодишно детенце, то няма спомен какво значи да не чуваш. До три години то вече е наравно, говорното му развитие, с това на неговите връстници", коментира пред БНР проф. Диана Попова от ИСУЛ, началник на Референтния център по кохлеарна имплантология.






По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09