Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Гунев: В Шенген все още не са вдигнали някои вътрешни граници. Механизмът за солидарност не работи

Филип Гунев
Снимка: Силвия Великова

"Голяма част от страните все още не са вдигнали вътрешните си граници, които наложиха преди 5 години. Австрия, Германия, Франция все още правят вътрешни проверки по границите си, което е единият от аргументите на Австрия – Шенген не работи, няма смисъл да го разширяваме, след като няма да си вдигнем вътрешните проверки. Те продължават да правят проверки между Австрия, Унгария, Чехия."

Това каза пред БНР Филип Гунев, експерт по вътрешна сигурност, бивш заместник-министър на външните работи

Пускането на Хърватия има различни интерпретации и нюанси, там разменните монети са други, отбеляза Гунев.

Според него Европа има "шизофренно отношение" към някои практики по границите.

Част от причините Австрия да гласува срещу приемането на България и Румъния в Шенген е невъзможността вече 7 години да се уточни общата европейска политика спрямо бежанците, подчерта бившият заместник-министър.

"В началото имаше скандали. Не можеха да се разберат като дойдат в България на първа линия, как да се преразпределят вътре в Европа, квоти бяха определили. Този механизъм за солидарност така и не работи. Има шепа страни, които казват – не искаме да приемаме. Сегашният Дъблински регламент предвижда тези, които дойдат на първа линия, всичките да остават тук и ако отидат навътре в Европа, да ни ги връщат тук. От 17 000, минали през България, са ни върнали няколкостотин и това е от години. Тамошните съдилища решават, че няма да ги връщат. Тази система не работи", обясни Филип Гунев в предаването "Преди всички".

Относно аргументите на Нидерландия той заяви, че върховенството на правото не е реален такъв. За Гунев подобно обвързване е "неефективно и нищо не е променило за 15 години, откакто България влезе в ЕС".

Запитан защо Румъния е по-добре от нас, той посочи, че е "въпрос на възприятия, вътрешни нагласи и преценка на холандското правителство", защото по думите му особена разлика между двете страни по отношение на върховенството на закона и корупцията няма.

Трябва да се договорят съвместни мерки, които холандците да изтъкнат пред тяхната общественост, смята Филип Гунев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32