Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драматични исторически събития пресъздават актьорите в пиесата "Солунските съзаклятници"

Режисьор е Стайко Мурджев и следващото представление ще е на 19 декември

„Солунските съзаклятници“ в Драматичен театър Пловдив
Снимка: Кремена Данева

Драматичен театър Пловдив завършва годината, включвайки ново представление в програмата си. Спектакълът "Солунските съзаклятници" на Георги Данаилов - една от вече класическите пиеси в българската драматургия, се вписва в репертоара на пловдивската драма, за да провокира публиката с въпроси около непрестанния и трагичен спор между разума в името на свободата и смъртта в нейно име. „Този спор продължава да се изостря и не търпи дефиниция. Тероризмът се осъжда, преследва и проклина, но ведно с това се среща все по-често по всички краища на изумената земя. Може би наистина има някаква грешка в човека. Може би прогресът е враг на свободата… “ . Коментарът е на Георги Данаилов - автор на текста "Солунските съзаклятници".
Драмата описва историческите събития около атентатите, извършени в Солун през април 1903 година. Целта на младите анархисти, нарекли себе си гемиджийтие, е да предизвика намесата на европейските държави за подобряване на положението на поробените българи в Македония и Одринско. Извършените атентати оставиха кървав отпечатък в историята със саможертвата и последвалите кланета и изтезания на българското население. Техните действия не довеждат до постигане на целите и дълго са критикувани от Запада.
"Може би това е една от най-сложните и трудни пиеси, с които някога съм се сблъсквал. Тя не е толкова сложна като драматургия,  а е сложна като морал. Тя е на много пластове, на много нива. Всички тези пластове имат противоречив морал вътре в себе си", каза за БНР режисьорът Стайко Мурджев.   
В края на пиесата на сцената загива Борис Сарафов. Геройство или престъпление извършват атентаторите?

"Това според мен е тази енигма и разковниче към текста, че този спектакъл е хвърлена ръкавица към личния морал. Когато човек излезе от салона трябва да намери отговор дали е престъпление или геройство. Пиесата е написана в години, в които поетичният патос е бил задължителен. Там сме се опитали да го направим по-съвременен".  
 
Сценограф на пиесата е Никола Налбантов, хореограф и сценична пластика е Станислав Генадиев, музиката е на Петър Дундаков. 

Следващото представление на "Солунските съзаклятници" ще бъде на 19 декември.

Солунските атентати са извършени в периода 15 – 17 април стар стил (нов стил – 28, 29 и 30 април) 1903 година в Солун. Това са бомбени атентати, чиято цел е да предизвикат намесата на европейските държави за подобряване положението на още поробените българи в Македония и Одринско. Групата на гемиджиите е организирана от Йордан Попйорданов и Павел Шатев. 

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тайният оркестър" и Георги Черкин - на турне с "Галактическа фантазия"

След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..

публикувано на 24.10.24 в 19:08
Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк - вече 20-годишна традиция

Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика.  Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..

публикувано на 23.10.24 в 14:10
Музика Антика

Мандолината: културен мост, който свързва епохи и музикални стилове

Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..

публикувано на 23.10.24 в 10:43

Изкуството и изкуственият интелект – как взаимодействат и има ли граници

Над 300 младежи от Пазарджик ще се включат в инициативата "Изкуството и изкуственият интелект". Проектът е по програма на Министерството на младежта и спорта и ще се реализира от фондация "Ви арт".  Как могат да взаимодействат традиционните арт похвати с новите технологии и има ли граници, които не трябва да се прескачат - това са част от..

публикувано на 23.10.24 в 09:47

Рая Мизрахи тъче килими и в скривалището си в Израел

За северен Израел от година сигналите за въздушна тревога са нещо обичайно. Тези , които живеят близо до границата с Ливан са евакуирани. Но селища по-далеко, като Йокнеам поне веднъж на ден (а понякога и по-често) чуват сирените и жителите му се крият в скривалищата. В Йокнеам живеят хората на изкуството или на художествените занаяти...

публикувано на 22.10.24 в 16:56
Димитър Ковачев

Димитър Ковачев за ураганите в музиката и в природата

За изкуството казват, че прави връзката на човека с Бога, че той дарява таланта и вдъхновението, с които се създава изкуство. То пък минавайки през хората ги обновява, обогатява и носи усещането за любов.  Музиката е такова изкуство , което преминава във времето и става още по-силно и красиво. Тя, също като бурята променя хората и..

публикувано на 22.10.24 в 10:30
Иван Велков

Пламен, "Да обичаш на инат": От този филм научих, че можеш да си бунтар, без да си простак

Днес се прощаваме с режисьора Николай Волев. В предаването "Преди всички" гостува Иван Велков, изиграл ролята на момчето Пламен от филма "Да обичаш на инат". "Попаднах с много сериозен кастинг , без да искам. 1983-1984 г., когато беше сниман филмът, са търсили подходящ тийнейджър, който да изпълни ролята. Аз съм бил едно от може би над 2000..

публикувано на 22.10.24 в 10:14