Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В пустинята Арава са създадени парници, в които на високо висят дини, пъпеши, тикви и домати

Плодовете и зеленчуците се отглеждат по технологията адлая

Снимка: личен архив

Не е новост и на третия етаж да се бере грозде от лозница, но представете си вместо грозде, това да са дини и пъпеши. За научно изследователския център Вайдов в най-безводната пустия в Израел - Арава, това е технология, утвърдена още през осемдесетте години на миналия век.
На осмия конгрес по пустинно земеделие под егидата на ООН, който се проведе във филиала на университета на столицата на пустинята Бер Шева, който е в кибуц Сде Бокер, бяха дошли учени от 40 държава. Много от тях бяха от Европа, където въпреки че все още има вода и плодородни почви, климатичните промени поставят доста задачи близки до тези в субтропиците. А от кого да се учат как се прави от пустинята рай, ако не от Израел?
Снимка: личен архив
Парници, в които на високо висят дини, пъпеши, тикви и домати са една от визитните картички на пустинята Арава.

"Демонстрираме отглеждане на плодове, зеленчуци и подправки по начина адлая. Този метод вече е разпространен в много кибуци и в държавни ферми. Подходящ е за терени, където няма достатъчно обработваема земя. Така може да се увеличи продукцията на квадратни метра обработваема площ. Какви се предимствата на този метод: тъй като се далеч от земята плодовете са чисти. Далеч са от много вредители и не се налага да се пръскат. Освен бостан, на високо са и доматите, чушките, тиквичките, патладжана, краставиците. Продукцията може да стигне да 10 метра височина, но на практика, това не е нужно. Достатъчно е да е на височината на изправените човешки ръце, така че да се бере без да се протягат и без да се налага да клякат. Всичко това прави удобно и използването на машини за прибиране на реколтата", каза за БНР научната сътрудничка Инбал Каплан.

По тази технология, вече много частни домове използват стените си, за да отглежда зеленчуци и бостан, за който е необходима градина, ако се гледат по обичайния начин. Особено голямо търсене има на технология за отглеждане на подправки на балкона.

"За целта не са нужни саксии, а една тръба, пълна с пръст, надупчена по цялата ѝ дължина. Във всяка от дупчиците се садят подправки: мента, босилек, магданози и копър. В най-високата част на тръбата има маркуч за вода. По този начин се отглеждат и листни зеленчуци. Специално препоръчвам спанак от селекционирания при нас вид - Гъливер, чиито листата са съвсем крехки.

Що се отнася до пъпешите, дините и тиквите, опасността е да се откъснат от дръжките си, да паднат от височина и да се разбият. Направени са мрежи, с които ги обвиваме- те освен че ги предпазват от птиците, например, ги държат, ако презреят и вече не се държат на стъблата си. Освен нашето селскостопанско производство, от „летящите“ дини и пъпеши се интересуват от много държави. Вече почти половин век, при нас пристигат млади хора от Европа, Азия и Африка, за които организираме едногодишен курс точно по отглеждане на селскостопанска продукция в пустинни условия. Идват дори от места, с които Израел няма дипломатически отношения като Индонезия. Те стават наши посланици- пренасят нашия опит".
Снимка: личен архив
Обикновено ме питат дали технологията на „летящите“ зеленчуци и бостан е по-изгодна от обичайните способи. Отговарям - зависи как се гледа на готовата продукция. Нашите технологии са подходящи за места, където поливната площ не достига. Използват се по-малко препарати за третиране на растенията, което ги прави екологични. При нашия начин на оглеждане се губи по-малко от продукцията. От друга страна, поставянето на мрежи и други дейности изисква повече работна ръка, макар и за ограничени период".

В момента се експериментира нова роботизирана технология, с която се съкращава максимално ръчната работа по грижата за растенията и обирането на продукцията.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30