Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В пустинята Арава са създадени парници, в които на високо висят дини, пъпеши, тикви и домати

Плодовете и зеленчуците се отглеждат по технологията адлая

Снимка: личен архив

Не е новост и на третия етаж да се бере грозде от лозница, но представете си вместо грозде, това да са дини и пъпеши. За научно изследователския център Вайдов в най-безводната пустия в Израел - Арава, това е технология, утвърдена още през осемдесетте години на миналия век.
На осмия конгрес по пустинно земеделие под егидата на ООН, който се проведе във филиала на университета на столицата на пустинята Бер Шева, който е в кибуц Сде Бокер, бяха дошли учени от 40 държава. Много от тях бяха от Европа, където въпреки че все още има вода и плодородни почви, климатичните промени поставят доста задачи близки до тези в субтропиците. А от кого да се учат как се прави от пустинята рай, ако не от Израел?
Снимка: личен архив
Парници, в които на високо висят дини, пъпеши, тикви и домати са една от визитните картички на пустинята Арава.

"Демонстрираме отглеждане на плодове, зеленчуци и подправки по начина адлая. Този метод вече е разпространен в много кибуци и в държавни ферми. Подходящ е за терени, където няма достатъчно обработваема земя. Така може да се увеличи продукцията на квадратни метра обработваема площ. Какви се предимствата на този метод: тъй като се далеч от земята плодовете са чисти. Далеч са от много вредители и не се налага да се пръскат. Освен бостан, на високо са и доматите, чушките, тиквичките, патладжана, краставиците. Продукцията може да стигне да 10 метра височина, но на практика, това не е нужно. Достатъчно е да е на височината на изправените човешки ръце, така че да се бере без да се протягат и без да се налага да клякат. Всичко това прави удобно и използването на машини за прибиране на реколтата", каза за БНР научната сътрудничка Инбал Каплан.

По тази технология, вече много частни домове използват стените си, за да отглежда зеленчуци и бостан, за който е необходима градина, ако се гледат по обичайния начин. Особено голямо търсене има на технология за отглеждане на подправки на балкона.

"За целта не са нужни саксии, а една тръба, пълна с пръст, надупчена по цялата ѝ дължина. Във всяка от дупчиците се садят подправки: мента, босилек, магданози и копър. В най-високата част на тръбата има маркуч за вода. По този начин се отглеждат и листни зеленчуци. Специално препоръчвам спанак от селекционирания при нас вид - Гъливер, чиито листата са съвсем крехки.

Що се отнася до пъпешите, дините и тиквите, опасността е да се откъснат от дръжките си, да паднат от височина и да се разбият. Направени са мрежи, с които ги обвиваме- те освен че ги предпазват от птиците, например, ги държат, ако презреят и вече не се държат на стъблата си. Освен нашето селскостопанско производство, от „летящите“ дини и пъпеши се интересуват от много държави. Вече почти половин век, при нас пристигат млади хора от Европа, Азия и Африка, за които организираме едногодишен курс точно по отглеждане на селскостопанска продукция в пустинни условия. Идват дори от места, с които Израел няма дипломатически отношения като Индонезия. Те стават наши посланици- пренасят нашия опит".
Снимка: личен архив
Обикновено ме питат дали технологията на „летящите“ зеленчуци и бостан е по-изгодна от обичайните способи. Отговарям - зависи как се гледа на готовата продукция. Нашите технологии са подходящи за места, където поливната площ не достига. Използват се по-малко препарати за третиране на растенията, което ги прави екологични. При нашия начин на оглеждане се губи по-малко от продукцията. От друга страна, поставянето на мрежи и други дейности изисква повече работна ръка, макар и за ограничени период".

В момента се експериментира нова роботизирана технология, с която се съкращава максимално ръчната работа по грижата за растенията и обирането на продукцията.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16