"Останал е много близо до полюса и не е достигнал до него. Ако е стигнел дотам, било е вероятно на връщане да загуби живота на някои от хората си. Това показва неговата личност. Да стигнеш пръв до Южния полюс е било невероятно постижение. Все едно да бъдеш първият на Луната. Но въпреки това той е решил да се върне назад, за да не постави в опасност живота на своите хора. Това е величие, което говори много за Шакълтън. Полярните изследователи ни учат на много неща!"
Това каза в специално интервю за предаването "Хоризонт до обед" испанският учен, полярник и писател Хавиер Качо. Той представи книгата си "Шакълтън – несломимият" на издателство "Вакон", която разказва за ирландския пътешественик и изследовател Ърнест Шакълтън.
Въпреки че никога не достига до Южния полюс, за който мечтае, Шакълтън остава в историята като един от големите полярни изследователи. Образът му е обвит в героичен ореол.
"Бил е един фантастичен персонаж. В онова време всички изследователи са казвали следното – ако искаш да направиш бързо пътуване, тръгни с Амундсен. Ако си в експедиция, имаш проблеми и искаш да ги решиш, застани на колене и се моли на Бог да ти изпрати Шакълтън", посочи авторът на книгата.
"Този вид книги изискват много време. Прехвърля се много документация – неговите дневници, но най-вече това да влезеш в персонажа. За да се напише биография на един човек, трябва да си почти като него, "да влезеш" в него, за да разбереш действията му, мотивацията му", разказа Хавиер Качо пред БНР.
Няколко от спътниците на Шакълтън също са водили дневници, допълни той. "Така че имаме информацията от различни гледни точки, от различни ъгли."
"Имам много негови писма. Той е писал много писма. Това е един фантастичен момент от историята – тъй като не сме имали телефони, всички комуникации са оставали в писмен вид. Остава завинаги", отбеляза още Качо.
"През целия си живот той е искал да направи нещо важно, нещо съществено. Но с такава решителност! И го е направил. Това е едно много важно послание за всички. Най-вече за младежта. Да не се оставят на течението на живота. Да може да поемат руля на собствения си живот – да си поставят цели и да ги осъществяват", подчерта Хавиер Качо.
Корабът на Ърнест Шакълтън е бил открит неотдавна през настоящата година.
"Корабът се появи в символичен момент. Търсеха го в продължение на месеци, оставаше около седмица да приключат кампанията. Смятаха, че няма да се намери. И тогава, на 5 март 2022 г. се появи корабът. Точно 100 години след като Шакълтън бива погребан в Южна Джорджия. Сякаш корабът от отвъдното е искал да изпрати последно послание на своя Шакълтън."
Самият Хавиер Качо е участник в 6 испански антарктически експедиции, бил е част и от българска експедиция на Ледения континент.
"Имам късмета да имам много и много добри приятели в България. Срещнахме се на Антарктида – добро място, където човек може да направи приятелства за цял живот. Темпераментът на българите и на испанците е много близък. С Шакълтън бихме се разбирали много добре."
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..